MotoNews.pl

Elektryzujący koncept, Nissan Esflow

09 lutego 2011

Kategoria | Auta koncepcyjne
Marka, model | ,
Elektryzujący koncept, Nissan Esflow

Esflow to nowy pojazd koncepcyjny Nissana będący sportowym samochodem z napędem elektrycznym. Wygląda jak samochód sportowy, jeździ jak samochód sportowy i uzyskuje osiągi takie, jak samochód sportowy. Nissan wykorzystał w nim tę samą technologię, co w samochodzie roku 2011 – modelu Leaf.

Esflow posiada aluminiową ramę konstrukcyjną z własną klatką bezpieczeństwa oraz napęd na tylne koła. Napędzają go dwa silniki umieszczone nad tylną osią kontrolujące niezależnie prawe i lewe koło, by zoptymalizować rozłożenie momentu obrotowego. Jednostki napędowe generują wystarczający moment obrotowy by rozpędzić Nissana Esflow z miejsca do 100 km/h w pięć sekund. Silniki są zasilane przez takie same laminowane baterie litowo-jonowe, jakich użyto w Leafie, ale w Esflow umieszczono je wzdłuż osi przedniej i tylnej. Po jednokrotnym naładowaniu można dzięki nim przejechać dystans 240 km.

Nadwozie ma czysty, wyrazisty kontur, polakierowano je na kolor przywodzący na myśl lodowce. Motywem przewodnim w wykończeniach jest kolor niebieski. Sześcioramienne felgi mają błękitne wstawki z włókna węglowego. Z tego samego materiału wykonano progi drzwiowe, spojler dachowy i dolną część tylnego zderzaka. Błękitne światła LED akcentują futurystyczny design reflektorów.

We wnętrzu panuje atmosfera ekologicznego minimalizmu. Zamiast foteli z grubymi obiciami montowanymi na ciężkiej, stalowej ramie mamy fotele „wyrzeźbione” w tylnej przegrodzie, obite złotą skórą i perforowanym, złotym zamszem. Drzwi wykończono tymi samymi materiałami w odcieniu ciemnoniebieskim. Błękitno-złote motywy pojawiają się także na desce rozdzielczej z wyświetlaczami LCD, którą ozdobiono także wykończeniem z włókna węglowego w kolorze srebrnym.

Zdjęcia: Nissan, opracowanie: BM