MotoNews.pl

Produkcyjna wersja Opla Ampery w Genewie

18 lutego 2011

Marka, model | ,
Opel Ampera 4

Według zapowiedzi producenta Opel Ampera ma stworzyć zupełnie nowy segment rynku motoryzacyjnego w Europie. Pięciodrzwiowa, czteroosobowa Ampera wejdzie do sprzedaży już w tym roku, a jej produkcyjną wersję zobaczymy podczas światowej premiery na salonie motoryzacyjnym w Genewie w dniach 3-13 marca. Opel ustalił już nawet cenę bazową, jaką zapłacić na naszym kontynencie, by można było stać się właścicielem tego pojazdu z napędem elektrycznym – to 42 900 euro.

Ampera korzysta z baterii, które można naładować przy użyciu zwykłego gniazdka elektrycznego w ciągu czterech godzin. Podczas jazdy przez pierwsze 40-80 km (w zależności od stylu jazdy, pokonywanego terenu i temperatury powietrza) energia napędowa dostarczana jest przez baterie litowo-jonowe współpracujące z bardzo cichym silnikiem elektrycznym o mocy 150 KM i maksymalnym momencie obrotowym 370 Nm. Po przyłączeniu silnika benzynowego zasięg zwiększa się do mniej więcej 500 km po jednokrotnym zatankowaniu paliwa. Ampera przyspiesza z miejsca do 100 km/h w około 9 sekund i rozwija prędkość maksymalną 161 km/h.

Kierowca może wybrać jeden z czterech trybów jazdy: normalny, sportowy, górski lub miejski. W każdym z nich zużycie energii optymalizowane jest pod kątem przeważającego stylu jazdy i warunków drogowych.

Zdjęcia: Opel, opracowanie: BM