MotoNews.pl

Rozpoczęła się sprzedaż hybrydowego Porsche 918 Spyder

21 marca 2011

Marka, model | ,
Rozpoczęła się sprzedaż hybrydowego Porsche 918 Spyder

Dziś do sprzedaży oficjalnie wchodzi model Porsche 918 Spyder – supersportowy samochód z innowacyjnym napędem hybrydowym typu plug-in. Stworzenie wersji produkcyjnej było kolejnym krokiem po zaprezentowaniu w zeszłym roku na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym w Genewie konceptu, który spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności i dziennikarzy.

Oczekuje się, że dzięki zastosowaniu unikalnej technologii hybrydowej 918 Spyder będzie zużywać zaledwie 3 litry paliwa na 100 km w nowym europejskim cyklu jazdy i emitować 70 g CO2/km. Jego silnik V8 dostarcza ponad 500 KM (368 kW) mocy. Jest ona przekazywana na tylną oś za pośrednictwem kompaktowej, 7-biegowej przekładni dwusprzęgłowej PDK. Silnik benzynowy wspierają dodatkowo dwa motory elektryczne umieszczone przy przedniej i tylnej osi o łącznej mocy 218 KM (160 kW). Taka konfiguracja stanowi innowacyjny, zmienny napęd na wszystkie koła, w którym można niezależnie kontrolować moc napędową na obu osiach. Źródłem energii elektrycznej jest bateria litowo-jonowa ładowana za pośrednictwem zwykłego, domowego gniazdka elektrycznego. Zapewnia ona wystarczającą ilość energii, by Porsche mogło przejechać do 25 km korzystając wyłącznie z napędu elektrycznego. Porsche 918 Spyder rozpędza się z miejsca do 100 km/h w 3,2 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 320 km/h (150 km/h w przypadku użycia tylko napędu elektrycznego).

Design nadwozia nawiązuje do Carrery GT, Porsche 917 i RS Spydera oraz oczywiście do konceptu pokazanego w Genewie. Jednak w przeciwieństwie do tego ostatniego produkcyjna wersja 918 Spyder wyposażona w kadłub typu monocoque wykonany z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym posiada dach, którego poszczególne panele można zdemontować ręcznie i schować w przedziale bagażowym umieszczonym z przodu pojazdu.

Cena Porsche 918 Spyder jest równie imponująca, co osiągi – to 645 000 euro. Nic dziwnego, ten ekskluzywny, dwuosobowy pojazd zostanie wyprodukowany w ilości zaledwie 918 egzemplarzy. Klienci od dziś mogą zamawiać już nowe Porsche, ale jego produkcja rozpocznie się dopiero 18 września, a pierwsze dostawy nastąpią w listopadzie 2013 roku.

Porsche proponuje swoim klientom również specjalną edycję 911 Turbo S „Edition 918 Spyder”, także ograniczoną do 918 egzemplarzy. Zarówno wygląd zewnętrzny, jak i wnętrza kabiny limitowanej serii zostały zainspirowane cechami charakterystycznymi modelu 918 Spyder. Ta specjalna edycja będzie bazować na Porsche 911 Turbo S z silnikiem o mocy 530 KM, ale zostanie uzupełniona o specjalną, skórzaną tapicerkę we wnętrzu, specjalną wersję wskaźników i dodatkowe elementy z włókna węglowego umieszczone zarówno na nadwoziu, jak i w kabinie. Dostawy Porsche 911 Turbo S Edition 918 Spyder rozpoczną się w czerwcu tego roku – wariant coupe będzie kosztować w Niemczech 173 241 euro, a kabriolet 184 546 euro.

Zdjęcia: Porsche, opracowanie: BM