MotoNews.pl

Koncepcyjny Nissan eNV200 – europejski debiut w Genewie

13 marca 2012

Marka, model | ,
Nissan eNV200 9

Innowacyjny Nissan e-NV200 Concept debiutuje w Europie na Salonie Motoryzacyjnym Genewa 2012. Nissan e-NV200 Concept, powstały na bazie popularnego i wielofunkcyjnego Nissana NV200 sprzedawanego na całym świecie, jest zapowiedzią wersji produkcyjnej kompaktowego furgonu zasilanego z akumulatorów, który już niedługo pojawi się na rynku.

e-NV200 Concept przeznaczony zarówno dla właścicieli firm, jak i rodzin ma funkcjonalne i przestronne wnętrze, i nie emituje CO2.

„Nissan e-NV200 to kolejny dowód, że Nissan jest liderem zeroemisyjnej motoryzacji” – powiedział Hideto Murakami, Wiceprezes Nissan Motor Co., Ltd. „Jako model opracowany z myślą o masowej produkcji e-NV200 Concept będzie także przełomem pod względem kosztów eksploatacji i przyjemności z jazdy w porównaniu z pojazdami wyposażonymi w silniki spalinowe”.

Wersja produkcyjna, kierowana zarówno do osób prywatnych, jak i właścicieli firm, a także sprawdzająca się jako pojazd uniwersalny, będzie miała zasięg podobny jak Nissan LEAF przy imponującej kubaturze przestrzeni ładunkowej na poziomie znanego już na rynku kompaktowego vana NV200.

Nadwozie Nissana e-NV200 Concept oparto na tradycyjnej wersji Nissana NV200, ale nie zabrakło w nim wyraźnych nawiązań do estetyki licznie nagradzanego Nissana LEAF, zwłaszcza w przedniej części nadwozia. Dominującym elementem na szerokiej masce jest duża, umieszczona centralnie klapka gniazda ładowania. Inne charakterystyczne elementy to emblemat Nissana z niebieskimi akcentami i opływowe reflektory z diodami świecącymi. Duża szyba czołowa wraz z mocno przeszklonym tyłem nadwozia i parą okien dachowych o dużej powierzchni gwarantują wrażenie przestronności i otwartości wnętrza.

Specjalny kolor nadwozia nawiązuje do błękitu Aqua Blue, który w Nissanie LEAF symbolizuje przyjazny dla środowiska napęd pojazdu.

W kabinie e-NV200 Concept nietrudno zorientować się, że to nowoczesny pojazd elektryczny Nissana, o czym świadczą charakterystyczne wskaźniki, niebieskie akcenty i jasna kolorystyka, harmonizująca z charakterem wnętrza podporządkowanym funkcjonalności. Nissan e-NV200 Concept jest wyposażony w zaawansowany system telematyczny i płaski wyświetlacz w środkowej części deski rozdzielczej, który pod względem funkcjonalności i obsługi przypomina tablet.

Podstawowe elementy układu napędowego Nissana e-NV200 Concept pochodzą z Nissana LEAF z roku modelowego 2012. Cichy, zeroemisyjny i dynamiczny silnik elektryczny zasilany prądem zmiennym rozwija moc 80 kW i moment obrotowy 280 Nm. Energii dostarcza litowo-jonowy akumulator zbudowany z 48 kompaktowych modułów.

Podobnie jak Nissan LEAF również e‑NV200 Concept jest bardzo elastyczny, a jazda nim sprawia nawet więcej przyjemności niż podróżowanie za kierownicą tradycyjnego samochodu z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. Zespół napędowy e-NV200 Concept pracuje z dużą kulturą. Wynika to między innymi z zastosowania automatycznej przekładni rzadko spotykanej w furgonetkach. Nissan e-NV200 Concept – tak samo, jak LEAF – jest niezwykle oszczędny, co doceni każdy właściciel.

Obecnie w Wielkiej Brytanii trwają intensywne testy prototypowego pojazdu elektrycznego opartego na modelu NV200. W najbliższych miesiącach testy będą kontynuowane w wielu krajach europejskich w celu uzyskania informacji zwrotnych dotyczących intensywnej eksploatacji pojazdów. Informacje te posłużą Nissanowi do precyzyjnego zaspokojenia potrzeb klientów.

Zdjęcia: Nissan, newspress