MotoNews.pl

Legendarny Bentley sprzedany za rekordową sumę 4,5 miliona funtów

02 lipca 2012

Kategoria | Rynek
Marka, model |
Blower Bentley 2

Zaledwie 56 km od słynnego toru wyścigowego w Brooklands, na którym osiemdziesiąt lat temu zadziwił tysiące widzów bijąc ówczesne rekordy prędkości, wyścigowy pojazd Sir Henrego „Tima” Birkina o nazwie „Blower” ponownie dokonał czegoś wyjątkowego. Napędzany 4,5 litrowym silnikiem turbo, jednoosobowy pojazd został sprzedany podczas aukcji odbywającej się w weekend w ramach Goodwood Festival of Speed za sumę 4,5 miliona funtów szterlingów. To nowy rekord w przypadku tej marki – poprzednio największa sumę za zabytkowego Bentleya zapłacono w 2004 roku. Chodziło o model Speed Six znany pod nazwą „Old No 2”, a nowy właściciel zapłacił za niego 2,8 miliona funtów.

Wracając do „Blowera” – na początku ubiegłego wieku był on jedną z gwiazd wyjątkowo ryzykownych wyścigów na torze Outer Circuit w Brooklands. W marcu 1932 r. lord Birkin ustanowił w nim rekord szybkości, rozwijając prędkość 219,93 km/h i jak sam wyznał, było to doświadczenie, które zjeżyło mu włosy na głowie.

„Na torze były wyboje, które sprawiały, że kierowca cały czas podskakiwał na fotelu, a samochód odrywał się od nawierzchni drogi i leciał w powietrzu” – wspominał Birkin.

Zdjęcia: Bentley, opracowanie: BM