MotoNews.pl

Lamborghini Aventador dzięki Mansory przyspiesza w 2,8 sekundy do 100 km/h

19 lipca 2012

Mansory Carbonado 3

Włókno węglowe jak okiem sięgnąć – tego wyjątkowo lekkiego i wyjątkowo mocnego materiału jest pod dostatkiem już w standardowej wersji Lamborghini Aventador LP700-4, ale tunerowi Mansory najwyraźniej nie było go dość. Jego najnowsze dzieło – model Mansory Carbonado – już samą nazwą sugeruje, że wyróżnia się właśnie masą włókna węglowego użytego do modyfikacji („carbon (fiber)” = włókno węglowe). Na bazie Lamborghini Aventador LP700-4 brytyjski tuner przygotował sześć egzemplarzy Carbonado. Wszystkie komponenty modyfikujące aerodynamiczny profil nadwozia wykonano z “karbonowego” kompozytu metodą autoklawową.

Pakiet poprawiający aerodynamikę nadwozia
Mansory określa swój nowy produkt mianem „czarnego, ulicznego diamentu” i rzeczywiście, nadwozie pojazdu jest całkowicie czarne, z przeprojektowaną przednią częścią i przyciągającym uwagę fartuchem przednim o zoptymalizowanych wlotach powietrza poprawiających wentylację przednich chłodnic. W połączeniu z nową dokładką na zderzak przedni i światłami do jazdy dziennej Mansory udało się w ten sposób nadać Lamborghini jeszcze bardziej agresywny wygląd, a przy okazji zwiększyć siłę docisku osi do podłoża.

Tuner wymienił także maskę silnika. Boki samochodu poszerzono o 40 mm na wysokości przedniej osi i o 50 mm przy osi tylnej. W Aventadorze zamontowano również nowe progi boczne stabilizujące przepływ powietrza między osiami. Dzięki wbudowanym w nie kanałom kierują one także dodatkową porcję chłodnego powietrza do jednostki napędowej i tylnych hamulców.

Dyfuzor zintegrowany z nowym fartuchem tylnym stabilizuje tył pojazdu przy dużych prędkościach i w połączeniu z powiększonym skrzydłem dociska oś. Pakiet modyfikacji nadwoziowych uzupełnia nowy dach i pokrywa komory silnika z elementami wykonanymi – jakże by inaczej – z włókna węglowego.

Mansory dobrało do Aventadora perfekcyjną kombinację obręczy i ogumienia – superlekkie, 20- lub 21-calowe felgi ze wstawkami z włókna węglowego oraz opony w rozmiarze VA 255/30 ZR20 oraz HA 345/25 ZR21.

Modyfikacje w silniku = 0-100 km/h w 2,8 sekundy
Lamborghini Aventador LP700-4 zyskało także przeprogramowaną jednostkę kontrolną silnika i nowy, wyczynowy układ wydechowy, co wpłynęło pozytywnie zarówno na moc samochodu, jak i przyspieszenie.

Dwunastocylindrowy silnik w Mansory Carbonado odznacza się mocą 754 KM/555 kW dostępną od 8300 obr./min. i maksymalnym momentem obrotowym 750 Nm dostępnym od 6000 obr./min. Stuningowany Aventador przyspiesza z miejsca do 100 km/h w zapierające dech w piersiach 2,8 sekundy. Rozwija też większą, niż w przypadku modelu standardowego prędkość maksymalną – 355 km/h.

Luksusowe wykończenia w kabinie
Fotele i deskę rozdzielczą pokryto wyjątkowo miękką skórą. Kierownicę wymieniono na nową, sportową z wbudowaną poduszką powietrzną. Oczywiście część detali ozdobnych wykonano z włókna węglowego, a na pedały gazu, hamulca i sprzęgła nałożono antypoślizgowe nakładki z aluminium.

Dotychczas myśleliśmy, że nie można „utopić” pojazdu we włóknie węglowym, jednak Lamborghini Aventador LP700-4 w interpretacji Mansory sprawiło, że zmieniliśmy zdanie.

Zdjęcia: Mansory, opracowanie: BM