MotoNews.pl

Audi A1 według ABT Sportsline, diabeł(ek) w przebraniu

24 lipca 2012

Kategoria | ABT  Tuning
Marka, model | ,
Audi A1 ABT 6

Audi A1 zyskuje ostatnio coraz więcej uwagi ze strony rynku, co przekłada się na powstawanie nowych wersji specjalnych oraz stuningowanych wariantów modelu. W tym tygodniu mieliśmy już okazję oglądać elektryczne Audi 1 e-tron dedykowane niemieckim olimpijczykom, a dziś otrzymaliśmy zdjęcia najnowszego produktu tunera ABT Sportsline.

Niemiecka firma specjalizująca się w przeróbkach samochodów produkowanych przez Grupę Volkswagena zaproponowała pakiet zmian dla pięciodrzwiowego hatchbacka Audi A1. Wcześniej przedstawiciele ABT Sportsline zapowiedzieli, że powstanie także stuningowana wersja modelu trzydrzwiowego. Warto przypomnieć, że choć ABT zajmuje się wszystkimi markami należącymi do Grupy Volkswagena, to modele producenta z Ingolstadt są jego specjalnością – w tym roku na przykład mogliśmy już zapoznać się z jego przeróbkami: Audi S4 i Audi A4 w wersji na rok 2013.

Tuning wizualny
Wróćmy jednak do A1. Specjaliści z Kempten przygotowali dla niego zestaw modyfikacji stylistycznych i nowych komponentów udoskonalających osiągi niemieckiego supermini. Trzeba przyznać, że „body kit” wypadł dość skromnie, złożyły się na niego:

  • nowe otwory wentylacyjne na błotnikach,
  • nakładki na fartuchy boczne,
  • chromowane końcówki rur wydechowych i
  • zestaw nowych 17- i 18-calowych obręczy z lekkich stopów.

Jednym słowem ABT się tu specjalnie nie wysilił, choć z dziennikarskiej uczciwości przyznać należy, że oferuje także dodatkowe akcesoria, których nie ma na zdjęciach. Są to:

  • dokładka zderzaka przedniego
  • nowy fartuch tylny,
  • duże spojlery oraz
  • pokrycie nadwozia ozdobną folią.

Uwadze bystrych obserwatorów nie ujdzie jednak zapewne fakt, że ABT pozwolił sobie na drobny żart i sfotografował stuningowane Audi A1 z „diabelską” tablicą rejestracyjną o numerze „666”.

Tuning jednostek napędowych
Przejdźmy jednak do wisienki na torcie, jaką w tym przypadku jest wzmocnienie jednostek napędowych Audi A1. 1,4-litrowy silnik TFSI dzięki ingerencji inżynierów z ABT Sportsline zwiększył moc ze standardowych 120 KM do 158 KM, a wariant, który fabrycznie odznacza się mocą 182 KM, teraz może się pochwalić aż 207 KM. Przekłada się to na możliwość rozwinięcia prędkości maksymalnej 240 km/h. Audi A1 ze zmodyfikowanym silnikiem TFSI przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,6 sekundy.

ABT nie zapomniał także o silnikach wysokoprężnych. 1,2-litrowy TDI wzmocnił się z 85 KM do 108 KM. Natomiast 1,6-litrowy diesel zaliczył zwyżkę o 19 KM, do 123 koni mechanicznych. Nie zapomniano także o 2-litrowym TDI, który teraz generuje moc 167 KM.

Pięknie, my jednak bardzo lubimy, gdy ABT trochę bardziej przykłada się do tuningu wizualnego i z rozrzewnieniem wspominamy pakiet dla kabrioletu Audi R8 GTS z mnóstwem elementów z włókna węglowego, który tuner zaprezentował w zeszłym roku w Genewie. Jeśli plotki o powstaniu Audi A1 ze składanym dachem się potwierdzą, to może w 2013 roku zobaczymy jakąś ciekawą propozycję ABTa dla tej odmiany A1.

Zdjęcia: ABT Sportsline, opracowanie: BM