MotoNews.pl

Ford Mustang GT Red Tails – specjalny mucle car w hołdzie amerykańskim pilotom

24 lipca 2012

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Ford Mustang Red Tails 11

Ford dość często przygotowuje specjalne wersje swojego klasyka w kategorii „muscle car”, by w ten sposób wesprzeć różne charytatywne inicjatywy. Dość wspomnieć o Mustangu Boss 302 Laguna Seca, który został zlicytowany na cele fundacji zajmującej się chorobami układu krążenia lub Mustangu Blue Angels Edition 2012 – dochód z jego sprzedaży zasilił konto programu przybliżającego lotnictwo dzieciom. Ostatnio Ford znów postanowił przysłużyć się amerykańskiemu lotnictwu i w ten sposób powstał Ford Mustang GT 2013 „Red Tails”. Model ten zostanie sprzedany na aukcji charytatywnej 26 lipca podczas największej imprezy lotniczej na świecie Experimental Aircraft Association (EAA) AirVenture w Oshkosh, w stanie Wisconsin.

Nazwę „Red Tails” można na polski przetłumaczyć jako ‘Czerwone Ogony”. To nawiązanie do przydomku Tuskegee Arimen, szwadronu pierwszych afroamerykańskich pilotów biorących udział w pond 1500 misjach podczas II wojny światowej, o których niedawno nakręcił film sam George Lucas. Ford Mustang GT „Red Tails” ma być wyrazem uznania dla ich uporu i wyjątkowych umiejętności. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że piloci „Red Tails” latali na samolotach P51 Mustang, których ogony malowali na czerwono – stąd oryginalny przydomek.

Specjalna wersja Mustanga GT, kryje pod maską 5-litrowy silnik i została wyposażona w szklany dach. Nadwozie pokryto lakierem w kolorze aluminium, którego nie używa się w żadnym ze standardowych wariantów produkcyjnych. Do tego dodano czerwone i żółte akcenty nawiązujące do wzorów, jakie można było zobaczyć na samolotach P-51 Mustang, a także logo i oznaczenia armii powietrznej Stanów Zjednoczonych Ameryki.

We wnętrzu Forda Mustanga „Red Tails” znalazły się zmodyfikowane: ekran nawigacyjny i deska rozdzielcza. Tylną kanapę wymontowano, a z przodu zainstalowano fotele Recaro z haftowanym, czerwonym logo „Red Tails”. Kolejnymi specjalnymi elementami wystroju wnętrza są podświetlane progi drzwiowe i lampki oświetleniowe stopnia wejściowego do samochodu, które wyświetlają motyw „Red Tails” po otwarciu drzwi.

Na liście wyposażeniowej niezwykłego Forda znalazły się także:

  • 2,3-litrowy kompresor Whipple,
  • specjalne końcówki rur wydechowych umieszczone z boku pojazdu,
  • wyczynowy układ wydechowy marki SVT,
  • 20-calowe obręcze Forgiato,
  • układ hamulcowy marki Brembo i
  • tylny dyfuzor.

Jeden z modeli specjalnych Forda – Mustang AV8R nawiązujący do samolotu F-22 Raptor również wyposażony w szklany dach, sprzedał się za 500 000 dolarów. Mamy nadzieję, że Ford Mustang GT „Red Tails” zamieni się w równie imponująca górę pieniędzy przeznaczoną na cele charytatywne.

Zdjęcia: Ford, opracowanie: BM