MotoNews.pl

BMW X3 i BMW serii 3 Touring w policyjnej służbie

03 sierpnia 2012

BMW X3- BMW 5 Touring

Niestety nie u nas, w Polsce modele bawarskiego producenta chyba wciąż mocno kojarzone są z panami o gładko wygolonych głowach, cierpiących na brak szyi i przerost mięśni i będących raczej na bakier z prawem. I choć to stereotyp, to mocno się trzyma.

Tymczasem podczas największej w Europie wystawy sprzętu policyjnego i specjalnej konferencji, jakie odbędą się w dniach 11-13 września w Lipsku, BMW ma zamiar przedstawić swoją najnowszą ofertę pojazdów specjalnych. Gwiazdami ekspozycji mają być samochody przeznaczone dla federalnej i regionalnej policji niemieckiej. Chodzi o specjalne wersje BMW X3 i BMW serii 3 Touring. Poza tym Bawarczycy pokażą modele opancerzone: sedana z serii 7 i X5 oraz BMW i3 Concept, który zdaniem Niemców świetnie nadaje się do specyficznych zadań w sektorze zapewnienia bezpieczeństwa.

Policyjna wersja BMW serii 3 Touring będzie używana przez niemieckich obrońców prawa od końca września. Policyjna samochód bazuje na najnowszej odsłonie serii 3 Touring, w której zwiększono przestrzeń w kabinie, ulepszono funkcjonalność i wprowadzono inteligentne systemy asystujące kierowcy oraz usługi mobilne. Stróże prawa znajdą w swoich samochodach także systemy alarmowe do wykorzystania na drogach, dodatkowe światła identyfikacyjne LED z tyłu i obowiązkowego, świecącego na niebiesko „koguta”. Producent nie wspomniał jednak nic o modyfikacjach w jednostkach napędowych policyjnego BMW serii 3.

Drugi model, jaki zostanie wystawiony w Lipsku, to wspomniane już BMW X3. Ten SAV (Sports Activity Vehicle) odniósł międzynarodowy sukces dzięki świetnym własnościom jezdnym, niezawodności i wydajności. Podobnie, jak seria 3 Touring BMW X3 zostanie wyposażone w zestaw specyficznych dodatków potrzebnych do patrolowania ulic i autostrad.

Specjaliści od zapewniania bezpieczeństwa będą mogli obejrzeć w Lipsku także BMW serii 7 „High Security”. To pierwszy na świecie sedan, który spełnia wymagania normy balistycznej VR7, a pod pewnymi względami także normy VR9. BMW serii 7 „High Security” łączy luksusowy charakter bazowego modelu z opancerzeniem niewidocznym nawet dla wprawionego oka.

Kolejnym specjalnym modelem BMW jest X5 Security spełniający wymagania normy balistycznej VR4 i gwarantujący efektywną ochronę np. przed napadem rabunkowym.

Ostatnią propozycja BMW na wystawie sprzętu policyjnego będzie elektryczny i3 Concept. Producent uważa, że dzięki swemu oszczędnemu i bezemisyjnemu napędowi sprawdzi się jako środek transportu ochrony lotnisk, portów morskich lub podczas policyjnych patroli na krótkich dystansach.

Zdjęcia: BMW, opracowanie: BM