MotoNews.pl

Kia cee’d z napędem na tylną oś i silnikiem umieszczonym w tyle

28 sierpnia 2012

Kategoria | Tuning
Marka, model | ,
Kia ceed 1

Kia cee’d, jaką znamy wszyscy – kompaktowy, rodzinny hatchback z napędem na przednie koła, z benzynowym lub wysokoprężnym silnikiem umieszczonym z przodu i współpracującym z przekładnią ręczną lub automatyczną. A co powiecie na cee’da z napędem na tylną oś i z turbodieslem umieszczonym z tyłu samochodu?

Odwracanie kota ogonem? Być może, ale słowacki tuner o nazwie Mito Motorsport najwyraźniej uznał, że wywrócenie układu napędowego cee’da do góry nogami to dobry pomysł. Specjaliści z Mito Motorsport właśnie przygotowują niezwykłą wersję pierwszej generacji kompaktowego modelu Kia we wspomnianej powyżej konfiguracji. Projekt nie został jeszcze ukończony i z pewnością trzeba mu było poświęcić wiele czasu i uwagi, by wszystko zadziałało, jak trzeba.

Mito Motorsport zajmuje się głównie przeróbkami zwykłych modeli różnych marek w taki sposób, by mogły brać udział w wyścigach samochodowych, a swą siedzibę ma w Żychlinie, czyli tej samej miejscowości, w której znajduje się europejska fabryka Kia produkująca model cee’d.

Na razie Słowakom udało się z sukcesem przenieść 2-litrowy silnik wysokoprężny z turbosprężarką z przodu to tyłu kompaktowego modelu. Moc jednostki napędowej zwiększono do 200 KM, jednak Mito Motorsport nie zamierza spoczywać na laurach i już zapowiada wzmocnienie silnika wysokoprężnego do około 300 koni mechanicznych. Specjaliści od sportowego tuningu przenieśli też zbiornik paliwa i chłodnicę oleju do przedniej części hatchbacka i twierdzą, że w tej nowej konfiguracji Kia cee’d może pochwalić się rozkładem masy między przednią a tylną osią w proporcji 43:57.

Z firmą tuningową współpracuje także słowacki projektant, Martin Ďuriš, autor dwóch wizualizacji prezentujących, jak samochód będzie wyglądać po dodaniu pakietu komponentów poszerzających nadwozie.

Mito Motorsport zamierza wykorzystywać zmodyfikowany model z napędem na tylne koła do wyścigów polegających na wjeździe na spore wysokości, podczas rajdów i do driftingu. Niestety nie znamy jeszcze ceny modelu Kia cee’d po ingerencji Słowaków.

PetrolHeads.sk_Kia Cee’d _RWD z PetrolHeads.sk na Vimeo.

Zdjęcia: Petrolheads.sk, Mito Motorsport, Carscoop.com, opracowanie: BM