MotoNews.pl

Kia pro cee’d – światowa premiera w Paryżu

13 września 2012

Marka, model | ,
Kia pro ceed 4

Za dwa tygodnie rozpocznie się Międzynarodowy Salon Samochodowy w Paryżu, a na stoisku przygotowanym przez koncern KIA pojawi się trzeci model z rodziny cee’d drugiej generacji. We francuskiej stolicy swoją premierę mieć będzie trzydrzwiowa Kia pro cee’d.

Pro cee’d będzie się charakteryzować tymi samymi zaletami, co zaprezentowana w tym roku, w marcu podczas Międzynarodowego Salonu Motoryzacyjnego w Genewie nowa odsłona pięciodrzwiowego cee’da i cee’da Sportswagon. Jego wyróżnikiem będzie jednak bardziej sportowy charakter, zwłaszcza od strony wizualnej, który sprawdził się w poprzedniej generacji modelu.

“Kia pro_cee’d wyzwala emocje i emanuje energią na każdej płaszczyźnie” – wyjaśnia Peter Schreyer, główny projektant (CDO) Kia Motors. “Wystarczy jedno spojrzenie, aby zrozumieć, że to samochód, który chce się nie tylko mieć, ale przede wszystkim prowadzić. Kia wkroczyła w nowy etap w dziedzinie designu samochodów, a pro_cee’d jest zwiastunem kierunku, w którym podąża” – dodaje Peter Schreyer.

Pro cee’d to trzydrzwiowy hatchback zbudowany na tej samej platformie, co 5-drzwiowy cee’d i Hyundai i30. Sportowego charakteru nadają mu przestylizowane komponenty nadwoziowe. Przód pro cee’da jest taki sam, jak w pięciodrzwiowych cee’dzie, ale począwszy od słupka A ku tyłowi wprowadzono zmiany. Uwagę zwracają zwłaszcza: słupki tylne, unosząca się dość ostro ku tyłowi linia przewężenia, zwężający się dach i nadkola. Z profilu pro cee’d przypomina nawet jakby nieco Renault Megane RS.

Gama silnikowa pro cee’da obejmować będzie te same silniki CRDI i GDi o pojemności 1,4 litra i 1,6 litra, co w pięciodrzwiowym cee’dzie, ale pojawi się w niej także nowość. Będzie nią usportowiona wersja silnika T-GDI turbo o pojemności 1,6 litra i mocy 183 KM.

Nowy model będzie dostępny w pięciu wariantach wyposażeniowych. Kia pro cee’d wejdzie do sprzedaży w Europie w pierwszej połowie przyszłego roku.

Zdjęcia: Kia, opracowanie: BM