MotoNews.pl

Nowy Opel Cascada – tak wygląda w pełnej krasie

17 października 2012

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Opel Cascada 10

Na początku września informowaliśmy, że nowy model w gamie niemieckiego producenta: Opel Cascada będzie produkowany w Polsce. Wtedy dysponowaliśmy jedynie kilkoma fragmentarycznymi wizualizacjami kabrioletu, jednak dziś Opel opublikował całą serię zdjęć i film przedstawiające Cascadę oraz podał szczegółowe informacje dotyczące pojazdu.

Czteroosobowy kabriolet o wydłużonej sylwetce wyposażony w miękki, składany dach ma długość 4697 mm i szerokość 1840 mm. Samochód wyróżnia się sztywnym nadwoziem, zawieszeniem z przednimi kolumnami typu HiPerStrut i adaptacyjnym systemem amortyzacji FlexRide. Miękki dach otwiera się za pomocą przycisku w ciągu 17 sekund, pod warunkiem, że Cascada nie porusza się z prędkością większą niż 50 km/h. Pojazd ozdabiają obręcze z lekkich stopów, które mogą mieć średnicę od 17 do 20 cali.

Elektryczne pasy bezpieczeństwa przysuwające się do klamry zabezpieczającej, perforowana tapicerka ze skóry nappa i wentylowane, ergonomiczne fotele sprawiają, że jazda nowym Oplem jest bardzo wygodna i bezpieczna. Samochód został wyposażony w elektryczny system Easy Entry ułatwiający dostęp do tylnej kanapy. W Cascadzie znajdziemy liczne schowki: na drzwiach, w desce rozdzielczej i pod nią oraz w konsoli środkowej. Minimalna pojemność bagażnika to 280 l (przy otwartym dachu), po zamknięciu dachu zwiększa się do 350 l. Cascada ma także system FlexFold, który elektrycznie uwalnia i składa oparcie tylnej kanapy w stosunku 50:50.

Do wyposażenia standardowego nowego kabrioletu należy elektryczny hamulec postojowy i układ hamulcowy z tarczami o średnicy 326 mm z przodu i 325 mm z tyłu.

Nowy Opel Cascada będzie oferowany z szeroką gamą silnikową. Ofertę otwiera 1,4-litrowa jednostka benzynowa turbo w dwóch wariantach mocy 120 KM/88 kW i 140 KM/103 kW współpracująca z 6-biegową przekładnią manualną. W obu wersjach silnik ten generuje maksymalny moment obrotowy 220 Nm. Gamę diesli otwiera 2- litrowy CDTI o mocy 165 KM.121 kW i maksymalnym momencie obrotowym 380 Nm (przy aktywnej funkcji Overboost), który może być łączony z 6-biegową skrzynią ręczną lub automatyczną.

Na szczycie listy jednostek napędowych Opla Cascady znajduje się 1,6-litrowy silnik benzynowy ECOTEC Turbo o mocy 170 KM/125 kW dostępnej w zakresie 1650 – 3200 obr./min. i maksymalnym momencie obrotowym 280 Nm (z funkcją Overboost). On także może współpracować z 6-biegową przekładnią manualną lub automatyczną wyposażoną w funkcję Active Select.

Producent zapowiedział, że w późniejszym czasie Cascada będzie oferowana również z mocniejszymi silnikami.

Warto także wspomnieć o systemach bezpieczeństwa zastosowanych w Oplu Cascadzie. Można do nich zaliczyć:

  • zaawansowany system oświetlenia przedniego AFL+,
  • kamerę Opel Eye rozpoznającą znaki drogowe i ostrzegającą przed zjazdem z wybranego pasa ruchu, ewentualnością zderzenia czołowego oraz funkcję Following Distance Indication, która dokonuje stałego pomiaru w sekundach odległości dzielącej Cascadę od samochodu jadącego z przodu,
  • kamerę cofania,
  • zaawansowanego asystenta parkowania,
  • układ ostrzegający o przeszkodach w martwym polu i
  • asystenta ruszania ze wzniesienia.

 

Zdjęcia: Opel, opracowanie: BM