MotoNews.pl

Honda NSX Concept w nowej odsłonie na North American International Auto Show 2013

16 stycznia 2013

Honda NSX Concept 5a

Nowy pojazd koncepcyjny NSX Concept, który prezentuje, w jaki sposób będzie ewoluować stylistyka i design nowej generacji wskrzeszonego modelu Hondy, zadebiutował na stoisku producenta na North American International Auto Show.

Honda NSX Concept

Przypomnijmy, że oryginalny supersamochód Honda NSX był produkowany w latach 1990 – 2005, natomiast na zeszłorocznym NAIAS pokazał się sportowy prototyp następny pierwszej generacji – Honda NSX II. W tym roku w Detroit można podziwiać kolejną odsłonę modelu, tym razem odsłaniającą również wygląd wnętrza kabiny pojazdu.

Design nadwozia wyraźnie nawiązuje do oryginalnej koncepcji stylistycznej pierwszej generacji NSX. Nisko zawieszona karoseria, szeroki rozstaw kół i dynamiczne, przyjemne dla oka proporcje zostały podkreślone przez nowoczesne, minimalistyczne wykończenia i ciekawe detale, sugerujące, że mamy do czynienia z supersamochodem i najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi.

Kierunek rozwoju

Jak już wspomnieliśmy, nowa Honda NSX Concept wskazuje także kierunek, w którym potencjalnie będzie się rozwijać design wnętrza samochodu. Kabina wyróżnia się świetną widocznością, „mocną” pozycją fotela kierowcy i intuicyjnym interfejsem „Simple Sports”, który pozwala zminimalizować liczbę przełączników oraz wskaźników i skupić się na przyjemności płynącej z jazdy.

Celem projektantów nowej Hondy NSX było stworzenie nowego, sportowego, bardzo dynamicznego supersamochodu, którego osiągi nie pociągałyby za sobą niekorzystnych skutków dla środowiska. Dlatego NSX napędza 3,5-litrowy silnik benzynowy V6 z wtryskiem bezpośrednim połączony z systemem Honda Sport Hybrid SH-AWD (Super Handling All-Wheel Drive), czyli inteligentnym, dwusprzęgłowym układem napędowym wykorzystującym dwa motory elektryczne (więcej o systemie Sport Hybrid Super Handling All Wheels Drive).

Nowa Honda NSX (oferowana w USA pod marką Acura) powstaje w amerykańskim oddziale badań i rozwoju japońskiego producenta w Kalifornii, a produkowana będzie w fabryce w Ohio. Europejczycy będą mogli podziwiać nową odsłonę koncepcyjnego NSX już w marcu podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie.

Zdjęcia: Honda, opracowanie: BM