MotoNews.pl

Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse w edycji specjalnej debiutuje na Qatar Motor Show 2013

31 stycznia 2013

Kategoria | Rynek Premium  Targi
Marka, model | ,
Grand Sport Vitesse 7

W Doha podczas Qatar Motor Show Bugatti prezentuje właśnie specjalną edycję modelu Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse w biało-niebieskim kolorze nadwozia. Schemat kolorystyczny bazuje na słynnym Type 37A z 1928 roku, który wielokrotnie wygrywał różnego rodzaju wyścigi, a obecnie znajduje się w kolekcji Jaya Leno.

Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse może się pochwalić imponującym maksymalnym momentem obrotowym 1500 Nm dostępnym w zakresie 3000-5000 obr./min. generowanym przez 7,9-litrowy silnik W16. Maksymalną moc 1200 KM jednostka napędowa osiąga przy 6400 obr./min. Takie osiągi pozwalają Vitesse z napędem na wszystkie koła rozpędzić się z miejsca do 100 km/h w niewiarygodne 2,6 sekundy i rozwinąć prędkość maksymalną 410 km/h. Jednak najszybszy roadster na świecie rozpędza się tak mocno tylko na zamkniętym torze i przy zachowaniu specjalnych środków bezpieczeństwa. Normalnie prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 375 km/h.

Grand Sport Vitesse jest o 199 KM mocniejsze od modelu Grand Sport dzięki zoptymalizowanemu systemowi napędowemu z czterema dużymi turbosprężarkami i nowymi intercoolerami. 7-biegowa przekładnia dwusprzęgłowa DSG również została zaadaptowana do nowych wymagań, podobnie, jak układ dolotowy i zawieszenie.

Bugatti stworzyło także specjalnie dla modelu Vitesse nowy spojler dachowy znacznie redukujący hałas i drgania rezonansowe we wnętrzu kabiny (przypomnijmy, że samochód może poruszać się z otwartym dachem rozwijając prędkość do 200 km/h). Nadwozie typu monocoque wykonane z włókna węglowego ma większe wloty powietrza i spojler z przodu, udoskonalone reflektory ksenonowe, podwójny dyfuzor tylny i zamontowane centralnie, podwójne końcówki rur wydechowych. Nad tylną częścią auta czuwa system Park Distance Control ułatwiający parkowanie.

We wnętrzu kabiny Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse dominują wykończenia z włókna węglowego, stali szlachetnej, aluminium i magnezu. Tapicerkę wykonano oczywiście ze skóry najwyższej jakości w kolorze koniaku.

Zdjęcia: Bugatti, opracowanie: BM