MotoNews.pl

Toyota Tundra 2014 – premiera przeprojektowanego pickupa w Chicago

12 lutego 2013

Kategoria | Auto firmowe  Premiery  Targi
Marka, model | ,
Toyota Tundra 8

Zdajemy sobie sprawę z tego, że Toyota Tundra do „amerykańska specjalność” i raczej trudno znaleźć ją na polskich drogach, ale redakcja motonews.pl uwielbia potężne pickupy, więc postanowiliśmy pokazać naszym Czytelnikom najnowszą odsłonę modelu – zwłaszcza, że właśnie ma ona oficjalną premierę podczas Chicago Auto Show.

Przeprojektowana Toyota Tundra 2014 to wielki, imponujący pickup o sile uciągu do 4 717 kg
oferowany w USA w pięciu wersjach wyposażeniowych. Najbardziej luksusowa, to nowa „1794 Edition”, nazwana tak na cześć rancho założonego w 1794 roku, gdzie obecnie znajduje się fabryka produkująca Tundry. Toyota Tundra jest dostępna w trzech wersjach nadwoziowych i z dwoma napędami 4×2 i 4×4.

Nowa Tundra ma zmodyfikowany wygląd przedniej części nadwozia, a skrzynię ładunkową zaprojektowano w niej zupełnie na nowo. W kabinie zastosowano nowe, bardziej ergonomiczne rozwiązania (np. kierowca ma łatwiejszy dostęp do przełączników i może je obsługiwać nawet wtedy, gdy jego dłonie są uzbrojone w rękawice robocze).

Olbrzymi pickup musi mieć mocne serce, w przypadku nowej Toyoty Tundra może być nim jeden z trzech silników:

  • 4-litrowa jednostka V6 DOHC o mocy 270 KM i maksymalnym momencie obrotowym 377 Nm. Współpracuje z 5-biegową przekładnią automatyczną,
  • 4,6-litrowa jednostka V8 DOHC o mocy 310 KM i maksymalnym momencie obrotowym 504 Nm lub
  • 5,7-litrowa jednostka V8 DOHC i-Force generująca 381 KM mocy i 544 Nm maksymalnego momentu obrotowego. (oba większe silniki współpracują z 6-biegową przekładnią automatyczną).

W Tundrze zastosowano także nowe ustawienia zawieszenia oraz układu kierowniczego zwiększające komfort podróży, monitor martwego pola oraz szereg innych systemów bezpieczeństwa, takich jak: system kontroli stabilności pojazdu, system kontroli trakcji, ABS, EBD czy asystent hamowania.

Zdjęcia: Toyota, newspress.co.uk, opracowanie: BM