MotoNews.pl

Seat Leon SC – liczy się dynamiczny design

13 lutego 2013

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Seat Leon SC 12

Nowy Seat Leon SC Sports Coupe to ciekawy, trzydrzwiowy “kompakt”, świetnie wpisujący się w charakterystyczny styl hiszpańskiego producenta. Zgodnie z zapowiedziami Seata Leon SC wprowadzi na nasze drogi dodatkową porcję sportowych emocji bez uszczerbku dla użytkowych własności modelu. Wnętrze nadal zapewnia dużo przestrzeni dla pasażerów, a bagażnik ma pojemność bazową 380 l.

Seat Leon S.C. wyglądem zewnętrznym nawiązuje do koncepcyjnych pojazdów IBE, IBL i IBX. W porównaniu z pięciodrzwiowych Leonem jest krótszy o 35 mm. Jednak sposób, w jaki zaprojektowano kształt szyb sprawia, że wydaje się dłuższy. Reflektory i światła tylne mają ostre zarysy i dominuje w nich kształt trójkąta. Opcjonalnie model jest dostępny z reflektorami LEDowymi. W kabinie zamontowano nowe, sportowe fotele, prostą deskę rozdzielczą, duże oraz ekran dotykowy o przekątnej 5,8 cala.

Nowy Seat Leon SC został wyposażony w najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak: system informacyjno-rozrywkowy, inteligentne systemy asystujące kierowcy, design przy wykorzystaniu lekkich tworzyw, świetnie ustawione zawieszenie i gama silników nowej generacji. Wszystkie jednostki napędowe posiadają wtrysk bezpośredni oraz turbodoładowanie i łączą oszczędne zużycie paliwa z dynamiką. Silniki TSI i TDI o pojemności od 1,2 do 2 litrów odznaczają się mocą w zakresie od 86 KM/63 kW do 184 KM/135 kW. 1,6-litrowy diesel TDI o mocy 105 KM/77 kW wyposażony w system start/stop zużywa średnio tylko 3,8 l oleju napędowego na 100 km i emituje 99 g CO2/km.

Sportowy wariant Leona zyskał także nowe ustawienia układu kierowniczego i zawieszenie lepiej tłumiące nierówności na drodze. W modelu Leon S.C. FR dostępny jest system Seat Drive Profile, dzięki któremu kierowca może wybrać jeden z trzech trybów pracy silnika, wspomagania kierownicy oraz dźwięku wydobywającego się z układu wydechowego – Eco, Comfort i Sport. Do systemów wspomagających kierowcę zaliczają się także: asystent toru jazdy, funkcja wykrywająca zmęczenie u kierowcy, asystent świateł drogowych i hamulec antykolizyjny.

Podobnie, jak pięciodrzwiowy Leon, Leon S.C. oferowany jest w wersjach wyposażeniowych Reference i Style oraz w sportowym wariancie FR.

Zdjęcia: Seat, opracowanie: BM