MotoNews.pl

BMW Concept X4 – nowy rozdział w historii pojazdów typu Sports Activity Coupe

05 kwietnia 2013

Marka, model | ,
BMW Concept X4 12

BMW pojawiło się w segmencie pojazdów typu SAV (Sports Activity Vehicle), czyli „terenówek” przeznaczonych do jazdy w lżejszych warunkach, które nieźle radzą sobie także w mieście i mają nieco bardziej wyszukane walory estetyczne, w 199 roku. Zadebiutowało wówczas BMW X5. Później pojawiły się BMW X3 i BMW X1. W 2008 roku bawarski producent wprowadził na rynek pierwsze Sports Activity Coupe, model X6. Teraz proponuje rozszerzenie tej rodziny prezentując koncepcyjny model X4. BMW Concept X4 w wersji produkcyjnej wejdzie do sprzedaży na początku przyszłego roku. Będzie produkowane w USA.

Sportowy charakter BMW Concept X4 wyrażają dynamiczne linie nadwozia i jego proporcje. Przy długości 4648 mm, szerokości 1915 mm i wysokości 1622 mm można mówić już o tym, że wymiary samochodu sygnalizują swego rodzaju sportową elegancję, moc i wytrzymałość. X4 ma długą maskę silnika, krótkie zwisy i przesuniętą ku tyłowi kabinę. Osie rozstawiono w odległości 2810 mm. Koła ozdobiono 21-calowymi obręczami z lekkich stopów.

W przedniej części nadwozia znajdziemy klasyczne elementy BMW, takie jak: nerkowata atrapa chłodnicy, czy okrągłe, podwójne reflektory, w których zamontowano wyłącznie diody LED. Boczne wloty powietrza są większe od otworów znajdujących się po wewnętrznej stronie i nadają autu mocnego charakteru jednocześnie poprawiając chłodzenie silnika. Podwozie od przodu chroni specjalna osłona z trzema błyszczącymi, chromowanymi elementami.

Patrząc z boku na BMW Concept X4 możemy podziwiać muskularną sylwetkę. Linia boczna unosi się lekko ku tyłowi dodając pojazdowi dynamiki. Linia dachu w stylu coupe opada eleganckim łukiem w dół i sprawia, że samochód wydaje się dłuższy. Szyby zachodzą mocno na tylną część nadwozia. Nadkola są wydatne i kształtem zbliżają się niemal do kwadratu o zaokrąglonych lekko brzegach.

W tyle BMW Concept X4 znajdziemy elementy podkreślające szerokość konstrukcji, takie jak wąskie światła z diodami LED umiejscowione na zewnętrznych krawędziach karoserii, wąska szyba tylna i fartuch tylny z dwoma końcówkami rur wydechowych. Tu także znajdziemy osłonę podwozia z trzema błyszczącymi komponentami. Czarne detale wizualnie zmniejszają wysokość samochodu.

Niestety producent nie ujawnił na razie żadnych szczegółów technicznych dotyczących BMW Concept X4.

Zdjęcia: BMW, opracowanie: BM