MotoNews.pl

Economy Run – Skoda Fabia ze zwycięskim wynikiem 2,6 l/100 km!

25 września 2013

Kategoria | Sport
Marka, model | ,
Skoda Economy Run 5

Skoda Fabia, kierowana przez Marka Tribulę oraz Martina Kedleca, spaliła średnio 2,6 l/100 km (emisja CO2 – 60,58 g/km) i dzięki temu wjechała na pierwsze miejsce podium w ekologicznym wyścigu Economy Run. Godne uwagi jest również wysokie miejsce zespołu z Polski w kategorii Media.

W tegorocznej edycji wzięło udział 65 załóg z Czech, Polski, Rosji i Słowacji. Uczestnicy rywalizowali w pięciu klasach obejmujących m.in. różne pojemności silnika i rodzaj stosowanego paliwa. Wiele emocji wywołały również modele startujące w kategorii historycznej oraz kolejnej, przeznaczonej dla dziennikarzy. I to właśnie w tej kategorii wysokie, trzecie miejsce zajęli Polacy – Piotr Mokwiński (wp.pl) i Łukasz Szewczyk (autocentrum.pl).

A w jaki sposób wyłaniany jest zwycięzca? Wygrywa ta drużyna, której samochód w czasie wyścigu wyemitował najmniej dwutlenku węgla w oparciu o wielkość średniego spalania. Ponadto pod uwagę brana jest średnia prędkość w czasie przejazdu oraz różnica między spalaniem wynikającym z danych fabrycznych a rzeczywistym w czasie imprezy.

W przypadku zużycia paliwa identycznego dla dwóch lub kilku załóg, o zwycięstwie decyduje średnia prędkość i pojemność silnika – im większe są obie te wartości, tym wyższe miejsce na podium.

Oficjalnym partnerem wyścigu Economy Run jest Skoda i tylko modele tej firmy biorą w nim udział. Dystans, jaki muszą pokonać załogi, wynosi 291 km. Linia startu i mety znajduje się w miejscowości Kosmonosy, niedaleko fabryki Skody w Mlada Boleslav. Trasa wyścigu obejmuje również miejscowość Kvasiny, gdzie znajduje się fabryka marki.

Bardzo dobre wyniki osiągane przez załogi w czasie wyścigu Economy Run to doskonały dowód na to, że nowoczesne technologie, których celem jest obniżenie zużycia paliwa, sprawdzają się na drogach publicznych. Takie rozwiązania jak system Start-Stop, odzysk energii w czasie hamowania, opony o obniżonym oporze toczenia czy redukcja masy stosowane w modelach z serii GreenLine przynoszą kierowcom wymierne korzyści każdego dnia.

Zdjęcia: Skoda Auto Polska