MotoNews.pl

Wyjątkowy pokaz Lamborghini Veneno Roadster

04 grudnia 2013

Kategoria | Rynek Premium
Veneno Roadster 5

1 grudnia na pokładzie włoskiego lotniskowca Cavour stacjonującego w Abu Dhabi zostało zaprezentowane Lamborghini Veneno Roadster – supersportowy model wart 3,3 miliona euro. W ramach luksusowego wieczoru włoskiego, w którym wzięli udział politycy, przedstawiciele mediów, najlepsi klienci marki oraz mnóstwo różnego rodzaju VIPów, na liczącym 240 metrów pokładzie lotniskowca stacjonującego w porcie Mina Zayed pokazano możliwości niezwykłego modelu, który zostanie wyprodukowany tylko w 9 egzemplarzach.

Lamborghini Veneno Roadster to prototyp samochodu wyścigowego z otwartym dachem dopuszczonego do normalnego ruchu drogowego. Jak zwykle w przypadku modeli włoskiej marki, wyróżniają go: ekstremalny design i zapierające dech w piersiach osiągi. Jego moc maksymalna to 750 KM/552 kW, generowana z 12-cylindrowego silnika o pojemności 6,5 litra współpracującego z ekstremalnie szybką, zautomatyzowaną przekładnią ISR pracująca w pięciu trybach i stałym napędem na wszystkie koła. Veneno Roadster przyspiesza z miejsca do 100 km/h w 2,9 sekundy i może rozpędzić się do 355 km/h.

W Abu Dhabi zaprezentowano ten supersamochód w wyjątkowym kolorze nadwozia – stworzonym specjalnie dla niego odcieniu intensywnej czerwieni o nazwie „Rosso Veneno”.

We wnętrzu nowego Lamborghini dominuje włókno węglowe. Kadłub typu monocoque wykonany z tego właśnie materiału jest dobrze widoczny w obszarze tunelu środkowego i progów bocznych. Dwa fotele kubełkowe o lekkiej konstrukcji zostały wykonane z opatentowanego przez Lamborghini kompozytu. Materiał obiciowy wykorzystany do wykończenie kokpitu i fragmentów foteli to tzw. „CarbonSkin” – utkane włókno węglowe.
Konsekwentne użycie włókna węglowego w konstrukcji i do wykończenia Veneno Roadster zaowocowało stosunkowo niską masą pojazdu – masa sucha wynosi 1490 kg (stosunek masy do mocy to 1,99 kg/KM).

Zdjęcia: Lamborghini, opracowanie: BM