MotoNews.pl

KWID Concept – nowa wizja samochodu Renault

19 lutego 2014

Kategoria | Auta koncepcyjne
Marka, model |
KWID Concept 6

Samochód KWID Concept, zaprezentowany przez Renault podczas Salonu Samochodowego w Delhi, to sympatyczny, a przy tym budzący poczucie solidności design, w połączeniu z wyposażeniem high-tech, który ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych konsumentów na rozwijających się rynkach.

Solidny i jednocześnie zabawny wygląd
KWID Concept został zaprojektowany przy technologicznym wsparciu Renault Design India. Atrakcyjne proporcje i wymiary tego auta, jak również bardzo skrócony przedni i tylny zwis nadają sylwetce konceptu niezwykle dynamiczny wygląd, a duże, wystające z błotników koła przywodzą na myśl rekreacyjny samochód typu “buggy”.

Ciekawa stylistyka nadwozia kontrastuje z solidnym wyglądem samochodu koncepcyjnego, który nadają mu listwy ochronne i emanujące siłą kanciaste błotniki. Model jest wyposażony w napęd na jedną oś, ale jego sylwetka przywołuje na myśl auto terenowe. Wnętrze KWID Concept, inspirowane ptasim gniazdem, zaprojektowano tak, aby pełniło rolę przytulnego kokonu.

Zawieszone nad masywną białą podstawą siedzenia pojazdu stwarzają wrażenie lekkości, a ich dwubarwne, elastomerowe pokrycia wywołują efekt rozświetlenia wnętrza. KWID Concept jest także wyposażony w układ klimatyzacji w tylnej części kabiny, którego panel sterowania został umieszczony na oparciu fotela kierowcy, podobnie jak układ nawiewu
z szeregiem koncentrycznie rozmieszczonych otworów. Desce rozdzielczej nadano kształt wbudowanego tabletu, umożliwiającego dostęp do poszczególnych funkcji Flying Companion.

Samochód koncepcyjny „high-tech”
Oprócz niekonwencjonalnego, wizjonerskiego stylu, KWID Concept jest także wyposażony w zaawansowane urządzenia technologicznie, wśród których szczególne miejsce zajmuje „Flying Companion”. Jest to pierwsze tego rodzaju urządzenie w świecie motoryzacji, a jego celem jest zapewnienie przyjemnego, a przy tym bezpiecznego prowadzenia auta. Wystający z tylnej, obrotowej części dachu KWID Concept „Flying Companion” może być obsługiwany
w jednym z dwóch dostępnych trybów: w trybie „automatycznym”, wykorzystującym wstępnie zaprogramowaną sekwencję prowadzenia pojazdu i lokalizację za pomocą GPS-u oraz w trybie „ręcznym”, umożliwiającym jego obsługę za pośrednictwem pokładowego tabletu. „Flying Companion” może być wykorzystywany do całego wachlarza zadań, takich jak uzyskiwanie informacji o ruchu drogowym, fotografowanie krajobrazu czy wykrywanie przeszkód na drodze.

Serge Mouangue, dyrektor ds. strategii marki i laboratorium Laboratoire Coopératif d’Innovation”

KWID Concept spełnia również kryteria „Z.E ready” – został przystosowany do zamontowania akumulatorów i poruszania się z napędem w 100% elektrycznym. W tym celu auto zostało także wyposażone w gniazdo ładowania, umieszczone pod logo Renault. KWID CONCEPT jest napędzany najnowszej generacji turbodoładowanym silnikiem benzynowym po downsizingu (pojemność 1,2 litra), współpracującym ze skrzynią biegów z podwójnym sprzęgłem EDC, umożliwiającym połączenie dużej przyjemności prowadzenia z niskim zużyciem paliwa.

Wśród innych technologicznie zaawansowanych elementów należy wymienić elektryczną regulację przedniej kanapy, przesuwającej się na centralnej szynie, elektryczne otwieranie drzwi, oświetlenie z diodami LED oraz zmianę biegów za pomocą umieszczonych przy kierownicy przycisków, zastępujących tradycyjną dźwignię. Rolę deski rozdzielczej w KWID Concept pełni zamontowany pionowo, dotykowy ekran TFT, umożliwiający również dostęp do usług on-line.

KWID Concept jest również „skrojony na miarę” potrzeb kierowców indyjskich. Samochód ten to kompaktowy, pięciomiejscowy model, umożliwiający przejazdy całej rodzinie, co jest dość częstym sposobem korzystania
z samochodu w Indiach. Podobnie jak „Flying Companion”, również multimedialna deska rozdzielcza spełnia potrzebę łączności ze światem. Lekki design wnętrza pojazdu jest świetnie dopasowany do gorącego klimatu Indii. Dwubarwne nadwozie KWID Concept obejmuje pokryte szarym, metalizowanym lakierem elementy karoserii i szare, strukturalne wykończenie elementów funkcjonalnych oraz kontrastowy, złocistożółty lakier dachu i wlotów powietrza.

Pojawia się też kilka żółtych akcentów na obręczach kół, przy dolnych krawędziach drzwi oraz na elementach perforowanych. To połączenie, odpowiadające kolorom firmowym Grupy Renault, kojarzy się również z Indiami: kolor szary przedstawia ziemię, podczas gdy żółty i złocisty symbolizują kwiaty i przyprawy.

Dodatkowo KWID Concept oferuje nietypowe rozmieszczenie siedzeń, z trzema miejscami z przodu i lekko wysuniętym, umieszczonym centralnie fotelem kierowcy w celu zwiększenia ilości miejsca na wysokości barków, oraz dwoma miejscami z tyłu. Taki układ siedzeń z centralnie umieszczonym fotelem kierowcy spełnia międzynarodowe wymagania i zapewnia równoczesne dostosowanie tego samochodu do rynków z ruchem lewo- i prawostronnym.

W ciągu niespełna trzech lat marka Renault odnotowała bezprecedensowy wzrost w Indiach i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach rynek ten będzie nadal odgrywał znaczącą rolę w światowej strategii rozwoju firmy – oświadczył Sumit Sawhney, dyrektor generalny Renault India Pvt. Ltd. – Premiera KWID Concept w Indiach, pierwsza poza Europą, jak również jego design uwzględniający życzenia młodych indyjskich nabywców to dowód naszego głębokiego zaangażowania w tym kraju.

Zdjęcia: Renault