MotoNews.pl

Nowy Ford Tourneo Courier

12 maja 2014

Kategoria | Auto firmowe
Marka, model | ,
Ford Tourneo Courier 8

Nowy Ford Tourneo Courier zadebiutuje na rynku latem 2014 roku, oferując rodzinom oraz aktywnym mieszkańcom miast najniższe w klasie zużycie paliwa, przestronne wnętrze oraz niespotykane wcześniej systemy bezpieczeństwa.

Niewielki samochód rodzinny Forda odznacza się przestronnym przedziałem pasażerskim i bagażowym. Przy standardowym ustawieniu wszystkich foteli bagażnik ma pojemność aż 708 litrów – to o 60 litrów więcej, niż u bezpośrednich konkurentów. Model ten daje również doskonały dostęp do tylnych siedzeń dzięki przesuwanym drzwiom po obu stronach.

To stylowe, pięciomiejscowe auto osiąga najniższe w klasie zużycie paliwa, zarówno w przypadku silników benzynowych, jak i wysokoprężnych. Jednostka 1,6 litra Duratorq TDCi o mocy 95 KM zużywa 3,7 l/100 km i emituje 97 gramów CO2 na kilometr, natomiast wielokrotnie nagradzany silnik 1,0 litra EcoBoost zadowala się 5,2 l/100 i emituje 119 gramów CO2 na kilometr – to wynik o 15% lepszy, niż w przypadku najbliższego rywala.

Nowy Ford Tourneo Courier wyznacza nowe standardy w kwestii ochrony pasażerów, oferując po raz pierwszy w swoim segmencie rozbudowane, standardowe systemy bezpieczeństwa biernego, jak na przykład poduszkę powietrzną chroniącą kolana kierowcy czy kurtyny powietrzne, a także zaawansowane technologie, w tym system kontroli ciśnienia w ogumieniu oraz samochodowy system komunikacji SYNC z funkcją wzywania pomocy Emergency Assistance, która w razie wypadku lub kolizji umożliwia bezpośrednią łączność pasażerów pojazdu z lokalnymi operatorami służb ratunkowych.

„Nowy Ford Tourneo Courier jest zwrotny i kompaktowy, a jednocześnie oferuje niewiarygodnie dużo miejsca w kabinie pasażerskiej”, powiedział Paulo Giantaglia, główny inżynier programu Tourneo Courier, Ford of Europe. „Młode rodziny szukają samochodu o niewielkich gabarytach i bogatym wyposażeniu, który będzie praktyczny, bezpieczny i ekonomiczny w eksploatacji – Ford Tourneo Courier spełnia wszystkie te wymagania”.


Wyjątkowa przestronność i praktyczność

Wszechstronne wnętrze nowego Forda Tourneo Courier pomieści komplet pasażerów wraz z ich bagażem, oferując osobom siedzącym z przodu o 97 mm więcej miejsca nad głowami, niż u bezpośrednich konkurentów. Z tyłu jest natomiast o 67 mm więcej miejsca nad głowami i o 59 mm więcej miejsca na nogi.

Tylne siedzenia składają się w proporcjach 60/40 z wykorzystaniem łatwego w użyciu mechanizmu, a po ich całkowitym rozłożeniu pojemność bagażnika zwiększa się do 1656 litrów, co w zupełności wystarczy na przewiezienie sprzętu sportowego lub biwakowego. Łatwy dostęp do tylnego przedziału pasażerskiego zapewniają przesuwane drzwi, które są o 30 mm szersze niż u bezpośrednich rywali.

Przemyślana, regulowana półka bagażnika, będąca pierwszym tego typu rozwiązaniem w segmencie, może zostać zamontowana na różnych wysokościach w przedziale bagażowym, a w momencie, gdy nie jest potrzebna można ją umieścić za oparciami tylnych foteli.

Cała kabina pasażerska Forda Tourneo Courier wyróżnia się nowymi materiałami wykończeniowymi o wysokiej jakości, przemyślanymi rozwiązaniami i przydatnym wyposażeniem. Wśród wielu schowków rozlokowanych we wnętrzu auta znalazły się: pojemny schowek w konsoli centralnej, który pomieści dokumenty w formacie A4 lub niewielkie laptopy; umieszczona wysoko półka o pełnej szerokości; oraz szuflada pod fotelem pasażera siedzącego z przodu. Nowa, oferowana w opcji unikatowa funkcja MyFord Dock pozwala na zamocowanie i naładowanie przenośnych urządzeń, jak telefony komórkowe czy systemy nawigacji satelitarnej.

Klienci mogą również zamówić kamerę cofania, zintegrowany system nawigacji satelitarnej z kartą SD, a także system komunikacji SYNC z funkcją wzywania pomocy Emergency Assistance. Jeszcze w 2014 roku ofertę uzupełni system Ford SYNC z funkcją AppLink, pozwalającą kierowcy sterować ulubionymi aplikacjami na smartfona za pomocą poleceń głosowych.

Ford Tourneo Courier jest oferowany w trzech wersjach: przystępnej cenowo Ambiente oraz bardziej ekskluzywnych Trend i Titanium. Wersja Trend została standardowo wyposażona w klimatyzację, tempomat z regulowanym ogranicznikiem prędkości, radio My Connection ze stacją dokującą My Ford Dock, światła przeciwmgielne. Wersja Titanium została dodatkowo wyposażona w automatyczną klimatyzację, automatyczne światła i wycieraczki, 16-calowe, 7-ramienne obręcze aluminiowe, przyciemniane szyby z tyłu oraz zintegrowane relingi dachowe.

Wiodąca w klasie dynamika, bogata oferta jednostek napędowych
Nowy Ford Tourneo Courier został zbudowany na bazie najnowszej globalnej płyty podłogowej Forda przeznaczonej dla niewielkich samochodów – m.in. dla Forda Fiesta i Forda B-MAX – przy czym podwozie Forda Tourneo Courier zostało zestrojone pod kątem uzyskania wiodącej w klasie dynamiki, a także komfortowego i zwrotnego prowadzenia.

Elektryczne wspomaganie kierownicy najnowszej generacji pozwala uzyskać precyzyjne i dające poczucie pewności reakcje układu kierowniczego przy jednoczesnym obniżeniu poziomu zużycia paliwa i emisji CO2 w porównaniu z tradycyjnym układem hydraulicznym.

Wydajne silniki benzynowe i wysokoprężne oferowane w Fordzie Tourneo Courier współpracują z manualnymi skrzyniami biegów. System Auto-Start-Stop pozwalający zaoszczędzić paliwo jest dostępny w opcji w całej gamie modelowej.

Oprócz silnika Diesel 1,6 litra i silnika EcoBoost 1,0 litra, klienci mogą też zamówić jednostkę Diesel 1,5 litra o mocy 75 KM, która góruje nad rywalami w kwestii emisji CO2 i zużycia paliwa (103 g/km i 3,9 l/100 km). Przeglądy serwisowe wszystkich wersji odbywają się co rok lub po przejechaniu 30 000 kilometrów.

Debiutujące w segmencie systemy bezpieczeństwa
Ford Tourneo Courier oferuje wcześniej niedostępne w tym segmencie systemy bezpieczeństwa, takie jak kurtyny powietrzne, poduszkę powietrzną chroniącą kolana kierowcy czy system przypominający o zapięciu pasów dla pasażerów tylnych foteli. Wszystkie te elementy są częścią rozbudowanego, standardowego pakietu bezpieczeństwa, który ponadto obejmuje poduszkę powietrzną kierowcy i pasażera, boczne poduszki powietrzne, a także punkty mocowania fotelika dziecięcego ISOFIX.

Ford Tourneo Courier jest też wyposażony w system kontroli ciśnienia w ogumieniu. Montowany standardowo elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy obejmuje system wspomagający ruszanie na wzniesieniu, system wspomagania nagłego hamowania, kontrolę trakcji, układ zapobiegającym przechyłowi i wywróceniu pojazdu oraz układ stabilizacji toru jazdy przyczepy (działający w połączeniu z montowanym fabrycznie hakiem holowniczym).

Nowy Ford Tourneo Courier uzupełnia gamę czterech modeli Tourneo, obejmującą Forda Tourneo Connect, Forda Grand Tourneo Connect oraz Forda Tourneo Custom.

Zdjęcia: Ford