MotoNews.pl

Festiwal Prędkości w Goodwood pod znakiem 120-lecia Mercedes-Benz w motorsporcie

26 czerwca 2014

Kategoria | Sport
Marka, model |
Mercedes 5

Ekscytujące zwycięstwa Srebrnych Strzał Mercedes-Benz wyznaczają historyczne sukcesy niemieckiej marki w motorsporcie – od samych początków 120 lat temu aż do tego, co na torach wyścigowych dzieje się dzisiaj. Tę niespotykaną ciągłość sportowej formy odzwierciedla motto tegorocznego Festiwalu Prędkości w Goodwood. Pod hasłem “Uzależnieni od wygrywania – bezkonkurencyjni mistrzowie motorsportu” od 26 do 29 czerwca br. w posiadłości hrabiego Marchii w Anglii potrwa wielkie święto rywalizacji i zwycięstw na torze.

Oddział Mercedes-Benz Classic występuje w Goodwood z wyjątkowo silną reprezentacją. Kilkanaście legendarnych samochodów wyścigowych z firmowej kolekcji oraz liczni ambasadorowie niemieckiej marki pojawili się tam, aby przypomnieć jej sportową historię. Jedną z głównych atrakcji imprezy, jak co roku, jest instalacja rzeźbiarza Gerry’ego Judaha – tym razem oddająca hołd sukcesom Mercedes-Benz w motorsporcie. Rzeźba zostanie również dołączona do zaktualizowanej wersji gry Gran Turismo®6, zaprezentowanej właśnie podczas Festiwalu Prędkości.

Wśród magicznych momentów w sportowej historii Mercedes-Benz są zwycięstwa, które z niemieckiej marki i jej kierowców uczyniły nieśmiertelne legendy: potrójna wygrana Mercedesa w Grand Prix Francji przed 100 laty, podwójne zwycięstwo Srebrnych Strzał w Grand Prix Trypolisu, podwójne mistrzostwo i rekordy w Mille Miglia w latach powojennych czy wreszcie triumf bolidu Sauber-Mercedes C 9 w 24-godzinnym wyścigu Le Mans sprzed ćwierćwiecza, który przypieczętował powrót Mercedes-Benz do wyścigów torowych.

Mercedes-Benz Classic przypomni gościom Festiwalu Prędkości te i wiele innych sukcesów podczas wystawy samochodów wyścigowych z różnych epok, od tych z początku ubiegłego stulecia i czasów klasycznych Srebrnych Strzał aż do samochodów DTM i współczesnych bolidów Formuły 1. Nie zabraknie oczywiście ambasadorów Mercedes-Benz Classic. Do posiadłości Goodwood House z XVIII wieku przyjadą zarówno gwiazdy minionych epok, takie jak Hans Herrmann, Klaus Ludwig, Sir Jackie Stewart czy Sir Stirling Moss, jak i współcześni idole – Lewis Hamilton oraz Nico Rosberg.

Historia motorsportu motywem przewodnim tegorocznego festiwalu

Utrzymanie się w czołówce motorsportu przez 120 lat to wyczyn niezwykły – powiedział hrabia Marchii, założyciel i organizator Festiwalu Prędkości w Goodwood, komentując sportowe dziedzictwo Mercedes-Benz. – Jesteśmy dumni, mogąc uczcić to najbardziej spektakularną rzeźbą w historii festiwalu.

Symbolem imprezy w Goodwood są niepowtarzalne instalacje artystyczne, co roku przygotowywane przez znanego brytyjskiego rzeźbiarza, Gerry’ego Judah. Projekt poświęcony Mercedes-Benz ostatni raz artysta stworzył w roku 2001 – egzemplarz “Gullwinga” (W 198) unosił się wówczas na podświetlonym na niebiesko, obracanym cokole. Najnowsze dzieło Judah to hołd dla wyścigowej historii Mercedes-Benz. W rolach głównych wystąpią tu bolidy Mercedes-Benz W 25 (1934) oraz MERCEDES AMG PETRONAS F1 W04 (2013). Fascynująca rzeźba – łącząca czasy Srebrnych Strzał i ich współczesnych potomków – ma być najbardziej skomplikowaną architektonicznie instalacją w historii festiwalu.

Wyjątkowa integracja rzeźby z grą Gran Turismo®6
Wirtualna kopia tego dzieła zostanie dołączona do bezpłatnej aktualizacji gry Gran Turismo®6 na konsolę PlayStation®3. Aktualizacja pojawi się równocześnie z odsłonięciem rzeźby, dziś o godz. 23. Podczas festiwalu dostępne będą liczne stanowiska z konsolami, na których fani wyścigów mogą sprawdzić swoje umiejętności i wypróbować na torze Goodwood sportowe auta, takie jak Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo. Przygotowany specjalnie z okazji 15-lecia serii Gran Turismo® prototyp zostanie zaprezentowany także w skali 1:1.

Na festiwal przyjedzie zresztą Kazunori Yamauchi – pomysłodawca i producent kultowej gry, a prywatnie miłośnik wyścigów. W Goodwood poprowadzi on unikatowy model 300 SLS, czyli specjalną wersję 300 SL Roadster z lat 50. Mercedes-Benz zbudował tylko dwa takie samochody. Zaprojektowano je na potrzeby uczestnictwa w amerykańskich mistrzostwach aut sportowych.

Pasjonująca współpraca człowieka z maszyną
Obecność Mercedes-Benz Classic na Festiwalu Prędkości wzmocni szeroka paleta samochodów klasycznych z prywatnych kolekcji. Dla przykładu, goście imprezy będą mogli w jednym miejscu zobaczyć wszystkie trzy bolidy Mercedesa z 1914 roku. W padoku zaprezentowana zostanie z kolei gama współczesnych aut sportowych ze stajni Mercedes-AMG.

Festiwal Prędkości w Goodwood przypomina, że najwznioślejsze zwycięstwa w historii sportów motorowych były i są wynikiem perfekcyjnego połączenia pionierskiej technologii, wyjątkowych zdolności za kierownicą oraz wyrafinowanej strategii zespołów. Sukcesy Mercedes-Benz demonstrują niepowtarzalną ciągłość tych zasad.

Silna reprezentacja ambasadorów naszej marki w połączeniu z samochodami wyścigowymi i ich wspaniałą, zwycięską przeszłością bez wątpienia będą jedną z głównych atrakcji na słynnym torze w posiadłości Goodwood House – powiedział Michael Bock, szef Mercedes-Benz Classic. – W naszym przypadku motto tegorocznego festiwalu jest więc wyjątkowo trafne.


“Motoryzacyjny piknik”

Festiwal Prędkości, organizowany w hrabstwie West Sussex na południu Anglii, odbywa się regularnie od 1993 roku. Tradycja imprezy sięga lat 30. ubiegłego stulecia, gdy Freddie March – ówczesny hrabia Marchii i książę Richmond oraz pasjonat wyścigów samochodowych – zorganizował rajd górski w swojej posiadłości w Goodwood. Niespełna 50 lat później jego wnuk – Charles Gordon-Lennox, hrabia Marchii i Kinrary – postanowił wskrzesić tę tradycję. Dziś festiwal należy do obowiązkowych pozycji w kalendarzu miłośników motoryzacji. W ciągu trzech dni pojawi się tu cała śmietanka ze świata sportowych aut, w tym najnowsze bolidy F1, i ponad 150 tys. gości.

 

Zdjęcia: Mercedes-Benz, foto: newspress.co.uk