MotoNews.pl

Mercedes-Benz CLA 45 AMG Racing Series i CLA 250 Sport

06 września 2013

Mercedes-Benz 10

Na stoisku Mercedesa podczas targów IAA We Frankfurcie nad Menem jedną z gwiazd będzie koncepcyjny model CLA 45 AMG Racing Series. To zapowiedź nowego wyścigowego samochodu Mercedesa AMG przeznaczonego do sprzedaży prywatnym zespołom sportowym. Drugą atrakcją będzie model CLA 250 Sport opatrzony etykietką „skonstruowany przez AMG”. Po debiucie na IAA sportowy, standardowy model produkcyjny pojawi się w salonach sprzedaży w grudniu tego roku.

Mercedes-Benz CLA 45 AMG Racing Series
Mercedes-Benz CLA 45 AMG Racing Series jest przeznaczony do zmagań w seriach wyścigowych dopuszczających samochody napędzane 2-litrowymi silnikami turbo. Jego specyfikacja techniczna będzie się różnić w zależności od indywidualnego zamówienia klienta i będzie dostosowana do przepisów obowiązujących w danej serii wyścigowej. Moc silnika jest także wartością zmienną. Samochód może mieć napęd na wszystkie koła lub przednią oś. Wyścigówkę wyposażono w specjalne zawieszenie, ma poszerzony rozstaw kół i skonstruowano ją w taki sposób, by łatwo było ją zmodyfikować i dostosować do indywidualnych wymagań. Regulować można m.in. wysokość zawieszenia, charakterystykę amortyzatorów, czy sztywność sprężyn. Oprócz tego w CLA 45 AMG Racing Series zastosowano wyczynowy układ hamulcowy AMG z wentylowanymi tarczami hamulcowymi i systemem ABS.

Niektóre komponenty nadwozia wykonano z kompozytu tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (CFRP) – należą do nich m.in. fartuch przedni i tylny oraz progi boczne. W nadwoziu umieszczono duże otwory wentylacyjne dostarczające odpowiedniej porcji chłodnego powietrza do silnika i układu hamulcowego. Tylne skrzydło wykonano z czystego włókna węglowego. Samochód porusza się na wyścigowym ogumieniu. Czterodrzwiowe, wyczynowe coupe ma także przedni splitter i dyfuzor z trzema „płetwami” oraz regulowany płat nośny w tyle.

W kabinie zamontowano klatkę bezpieczeństwa, wyścigowe fotele kubełkowe Recaro P 1300 GT z włókna węglowego oraz zintegrowany system gaśniczy. Wyścigowa kierownica z manetkami do zmiany biegów zapewnia kierowcy pełną kontrolę nad autem.

Mercedes-Benz CLA 250 Sport
Nowy, sportowy model w klasie CLA napędza 4-cylindrowy silnik o pojemności 1991 centymetrów sześciennych generujący moc 211 KM/155 kW i maksymalny moment obrotowy 350 Nm dostępny w zakresie 1200-4000 obr./min. Do wyposażenia standardowego należy dwusprzęgłowa przekładnia 7G-DCT o sportowych ustawieniach. Standardem są w CLA 250 Sport także akcesoria z serii „AMG-Line”.

Przednie narożniki nadwozia zdobią plakietki „Sport”. Samochód zaopatrzono w czarne, 18-calowe obręcze AMG o pięciu ramionach, na których zamontowano opony w rozmiarze 235/40 R 18. Zza felg wyglądają czerwone zaciski hamulcowe. Coupe ma też oś przednią skonstruowaną przez AMG, zmodyfikowane zawieszenie, układ kierowniczy i wydechowy.

Dynamiczny charakter modelu podkreślają także czerwone detale na przednim i tylnym fartuchu oraz czerwone pasy bezpieczeństwa designo w kabinie.

Zdjęcia: Mercedes-Benz, opracowanie: BM