MotoNews.pl

Infiniti Q60 Concept debiutuje w Europie

04 marca 2015

Infiniti Q60 Concept 12

Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie jest miejscem europejskiej premiery tryskającego pełnią mocy i sportową dynamiką jazdy Infiniti Q60 Concept. Zachwycający dwudrzwiowy koncept zapowiada przyszłe sportowe coupé marki.

Po znakomitych recenzjach z premiery światowej, jaka odbyła się w styczniu na Północnoamerykańskim Międzynarodowym Salonie Samochodowym (NAIAS) w Detroit, wreszcie również Europejczycy mogą poznać Q60 Concept – oryginalną i śmiałą reinterpretację coupé w konfiguracji 2+2 dla miłośników eleganckiego stylu życia.

To wyjątkowe połączenie przyciągającej wzrok sylwetki, przyprawiającej o szybsze bicie serca mocy i materiałów wykończeniowych w najlepszym gatunku, jest tym, o czym marzą nabywcy samochodów klasy premium – świeżą i ekspresyjną ikoną stylu.

Q60 Concept to coś więcej niż tylko próba sił projektantów. Jest to bowiem koncept przeznaczony do produkcji – powiedział Roland Krueger, prezes Infiniti Motor Company. – Widzimy w nim silną inspirację dla sportowego coupé, które Infiniti będzie produkować od przyszłego roku – dodał.

Nowatorska stylistyka

Projektanci Infiniti postawili sobie zadanie stworzenia samochodu sportowego, będącego uosobieniem mocy i osiągów. Linie Q60 Concept zdają się być naprężone, a krawędzie – ostre jak brzytwa. Opisując jego wygląd, nie da się pominąć urzekających głębokich przetłoczeń nadwozia na bokach konceptu. Połączenie wszystkich tych elementów zapewnia mu znakomitą prezencję na drodze.

Mający 4690 mm długości, 1865 mm szerokości i 1370 mm wysokości, ostry w rysach koncept zdradza sportowy charakter nie tylko w ruchu, ale nawet na postoju.

Przód eleganckiego i aerodynamicznego Q60 Concept tworzy podwójny łuk grilla chłodnicy, która teraz ma jeszcze bardziej trójwymiarowy wygląd, a to za sprawą na nowo opracowanej kratki chłodnicy. Od grilla na boki biegną łagodne linie, które pięknie wtapiają się w reflektory, akcentując jednocześnie inteligentne światła w technologii LED. Te adaptacyjne reflektory reagują na ruchy kierownicy, prędkość jazdy oraz – oczywiście − dociążenie samochodu i automatycznie dostosowują wiązkę światła do każdego zakrętu, by jak najskuteczniej oświetlać drogę przed pojazdem.

W reflektorach inspirowanych wyglądem ludzkiego oka, tak charakterystycznych dla samochodów Infiniti, zastosowano rozchodzące się ze źródła światła bardzo cienkie włókna światłowodowe. Te nitki świateł LED przypominają po zapaleniu linie tęczówki rozchodzące się promieniście od źrenicy. Można odnieść wrażenie, że samochód patrzy swoimi nowoczesnymi oczami.

Z boku auto emanuje pewnością siebie, charakterystyczne linie biegną bowiem przez całe nadwozie samochodu – od podwójnego łuku grilla aż po aerodynamiczny spojler. Zaprojektowane z dużą precyzją, bardzo charakterystyczne kontury nadwozia przypominają kształty ludzkiego ciała – pięknie ukształtowane kości policzkowe lub rzeźbę mięśni.

Kolorem Q60 Concept jest arktyczne aluminium (arctic aluminium). Kolor ten sprawia, że model nie wygląda na pomalowany lakierem, ale raczej jak odlana w aluminium rzeźba.

Aby nadać całości jeszcze bardziej sportowego charakteru, projektanci mocniej podkreślili koła. Zastosowali mianowicie 21-calowe felgi, miejscami czarne i matowe, a miejscami z wykończonym na wysoki połysk czarnym chromem. Koła szczelnie wypełniają nadkola, przydając całości władczego charakteru.

Podobną dbałość o najmniejszy detal widać także we wnętrzu samochodu, które urzeka stylem, trójwymiarowymi fakturami powierzchni i doskonałością wykonania.

W środku złagodzono nieco asymetryczne przejście z górnej części deski rozdzielczej ku szerokiej konsoli centralnej. Jest ono teraz bardziej płynne, ale nadal wyraźnie oddziela strefę kierowcy od strefy pasażera.

Uwagę zwraca finezyjne i oryginalne ręczne obszycie skórą panelu oprzyrządowania i kierownicy, ale też elementów paneli drzwiowych. Przy okazji dwukolorowy − czarno-biały − panel oprzyrządowania stanowiący dodatkowy element kontrastowy wnętrza jest kolejnym dowodem dbałości marki o szczegóły.

Wykonane z włókna węglowego akcenty, w obiciach drzwi, nawiązują do sportowego charakteru auta, zaś przejrzyście i ergonomicznie rozmieszczone kontrolki napawają dodają kierowcy pewnością siebie.

Siedzenia zostały tak opracowane, aby oddawać radosny charakter samochodu. Zastosowano w nich skóry różnego rodzaju i różnej grubości − od luksusowej skóry siodlarskiej po pikowaną. W stylowych, kubełkowych fotelach mogą w Q60 Concept zasiadać nie tylko kierowca i pasażer z przodu, ale także pasażerowie z tyłu, o których wygodzie często zapominają inni producenci, ale nie Infiniti, które dba o luksus każdego podróżnego.

Śmiałe osiągi

Zgodnie ze swoim sportowym charakterem Q60 Concept ma oferować wyjątkowe parametry jazdy. Odpowiedzialny będzie za nie trzylitrowy silnik V6 następnej generacji z wtryskiem bezpośrednim i podwójnym doładowaniem.

Ta zupełnie nowa jednostka została po raz pierwszy zaprezentowana w Q80 Inspiration na zeszłorocznym Paryskim Salonie Samochodowym i należy do nowej rodziny silników lżejszych, mniejszych, efektywniejszych, a jednocześnie mocniejszych.

Silniki tej nowej linii, która według planów ma wejść do produkcji w ciągu najbliższych dwóch lat, będą charakteryzować się mniejszym zużyciem paliwa i niższą emisją dwutlenku węgla, a przy tym dużą mocą i znacznym momentem obrotowym. Muszą przecież zapewniać jeszcze bardziej ekscytującą jazdę.

Q60 Concept kryje w sobie cały wachlarz nowatorskich rozwiązań technologicznych, które nie tylko wzbogacają wrażenia z jazdy, ale też zapewniają wsparcie kierowcy, gdy tego potrzebuje. Wszystko w zgodzie z filozofią Infiniti, która zakłada, że technologie powinny pomagać kierowcy, a nie go ograniczać.

Przykładem może tu być choćby udoskonalony system bezpośredniego kierowania adaptacyjnego Infiniti (Direct Adaptive Steering™), który zapewnia niezależną kontrolę kąta opony samochodu i skrętu kierownicy, przekazując kołom intencje kierowcy szybciej, niż to się dzieje w przypadku układów mechanicznych. Dzięki temu kierowca może szybciej reagować na sygnały z drogi i lepiej ją odczuwa. System ten, opracowany w wyniku ponaddziesięcioletnich badań, był rozwiązaniem pionierskim na skalę światową, a zadebiutował w modelu Infiniti Q50.

W Q60 Concept zadbano nie tylko o pełniejsze i lepsze wrażenia z jazdy, ale też uwzględniono oczekiwania kierowcy oraz pasażerów, pozwalając im dostosowywać różne elementy do ich potrzeby w dużo większym zakresie. Stało się to możliwe dzięki nowemu systemowi Infiniti InTuition™, który pozwala na pełną personalizację systemów cyfrowych w samochodzie. System ten współpracuje z zaawansowanymi technologicznie inteligentnymi kluczykami. Rozpoznaje mianowicie ustawienia nawet dla czterech różnych kierowców, w tym preferowane ustawienia fotela kierowcy, kierownicy i lusterek, ogrzewania i chłodzenia, systemu audio, nawigacji i telematycznego.

Alfonso Albaisa, dyrektor stylistyki Infiniti powiedział: − Q60 Concept to nasza wizja sportowego coupé. Stylistyka, osiągi i najwyższa jakość wykonania pozwalają wybić się z tłumu. I są to cechy, które można znaleźć w Q60 Concept.

Zdjęcia: Infiniti