MotoNews.pl

Stylowy i wszechstronny Infiniti QX30 Concept debiutuje w Genewie

04 marca 2015

Infiniti QX30 Concept 9

Infiniti zaprezentowało wczoraj po raz pierwszy stylowy i niezwykle wszechstronny QX30 Concept – wizję stylistyczną, która będzie inspiracją dla nowego luksusowego kompaktowego crossovera.Debiutujący na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie QX30 Concept jest ważnym elementem poszerzenia obecności Infiniti na rynku właśnie o segment luksusowych samochodów kompaktowych. Jak należy przewidywać, segment ten znacząco poszerzy się w najbliższych latach za sprawą młodszych, zamożnych klientów.

Koncept łączy smukłe linie coupé z elementami charakterystycznymi dla crossovera, takimi jak choćby wyższe pozycje siedzenia i napęd na wszystkie koła. Dzięki temu równie dobrze radzi sobie w miejskim gąszczu, jak podczas weekendowych wypraw za miasto.

QX30 Concept zapowiada wejście Infiniti do segmentu kompaktowych samochodów luksusowych. Jest przy tym stylową alternatywą dla innych modeli w tym segmencie − powiedział Roland Krueger, prezes Infiniti Motor Company. − Samochód uosabia nasze przekonanie, że klientom należy dać wolność wyboru, wolność jazdy tam gdzie chcą i kiedy sobie tego życzą. Jazdy w takim stylu, że inni będą się za nimi oglądać. Jazdy, którą będą manifestować swój wyjątkowy charakter – dodał Krueger.

Ekspansja w rozwijający się segment
Do końca tej dekady przedstawiciele generacji X i Y będą stanowić około 80 procent nabywców w segmencie luksusowych samochodów kompaktowych. Badania przeprowadzane w tej nowej grupie nabywców pokazują coraz większą negację tradycyjnego pojmowania samochodu luksusowego. Auto klasy premium to już nie tyle rozmiar czy moc, ale raczej charakterystyczny wygląd i doskonałość wykonania. QX30 Concept został zaprojektowany przez międzynarodowy zespół designerów, którzy nadali mu wyrazistego wyglądu i zaproponowali nowatorskie, oryginalne elementy zwiększające jego atrakcyjność dla tych klientów na całym świecie, którzy chcą zerwania z nudną dla nich tradycją. Kompaktowy charakter konceptu jest odpowiedzią na ich potrzebę produktu, który pasuje do miejskiego stylu życia. Podwyższona sylwetka crossovera zapewnia lepszą widoczność w ruchu miejskim i podczas manewrów na parkingach.

Infiniti po raz pierwszy zasygnalizowało swoje zamiary wejścia do segmentu luksusowych samochodów kompaktowych premierą konceptu Q30 we Frankfurcie w 2013 roku. Wprowadzenie QX30 Concept jest kolejnym krokiem w dynamicznej strategii Infiniti – także produktowego rozwoju na kluczowych rynkach świata, szczególnie w Chinach i Europie, przy równoczesnym umacnianiu pozycji na rynkach z pozycją ugruntowaną, takich jak Stany Zjednoczone.

Przeznaczone do produkcji

QX30 Concept to najnowszy pojazd w całej serii konceptów, które – zgodnie z jednoznacznymi zapowiedziami Infiniti – z całą pewnością wejdą do produkcji.

Q30 będzie produkowany już w tym roku w Wielkiej Brytanii, natomiast Q60 Concept, zaprezentowany na styczniowym Salonie w Detroit, wejdzie do produkcji w roku przyszłym. W 2016 roku wprowadzony na rynek zostanie także crossover inspirowany modelem QX30 Concept. Infiniti nadal poszerza swoją linię produktową, aby oferować całą gamę rozmiarów − od mniejszych samochodów klasy premium, właśnie takich jak Q30, aż po pełnowymiarowe crossovery, takie jak QX70. Nie ulega wątpliwości, że do wykreowania QX30 Concept Infiniti wykorzystało swoje bogate doświadczenie w tworzeniu udanych crossoverów sportowych, jakimi są QX50 i QX70.

Sztuka praktyczna
Wyższą sylwetkę QX30 Concept projektanci Infiniti dodatkowo podkreślili elementami wizualnymi, które natychmiast pozwalają zaklasyfikować koncept do crossoverów.

Za sprawą 21-calowych felg, dużych opon oraz mniejszych prześwitów w nadkolach nadwozie wydaje się szersze i mocniejsze. Unikalną stylistykę kół osiągnięto dzięki niekonwencjonalnemu zestawieniu trójwymiarowo frezowanego aluminium z matową gumą.

Nisko osadzony i szeroko zakończony po bokach satynowy chromowany przedni zderzak stanowi solidną ochronę. Samochód sprawia wrażenie stylowej twierdzy na kółkach. Potęgują je mocne nakładki ochronne na progach i solidna, a przy tym artystycznie spójna z całością, płyta ślizgowa z tyłu.

Nawet relingi dachowe są niebanalne i pełnią funkcje nie tylko praktyczne, ale też estetyczne. Schodzą się do siebie w kierunku linii środkowej wzdłuż okna dachowego. Dzięki temu świat zewnętrzny widziany przez pasażerów na tylnych siedzeniach wygląda jeszcze ciekawiej.

Z atrakcyjnym wyglądem zewnętrznym doskonale harmonizuje odważne, ciemne wnętrze. Cztery fotele zachwycają kształtami i wykończeniem. Są znakomitym połączeniem sportowego charakteru i artyzmu.

Niebanalnie wyprofilowany stelaż fotela jest częściowo obszyty słynną, najlepszą gatunkowo skórą Connolly z niebieskim szwem. Kontrast pomiędzy odsłoniętymi i obszytymi częściami stelaża nadaje wnętrzu trójwymiarowego charakteru.

QX30 Concept zdradza swoim wyglądem wszechstronność, jaką zakładaliśmy od początku − powiedział Alfonso Albaisa, dyrektor stylistyczny Infiniti. − Wiele detali, którym trudno odmówić uroku, sprawia, że nie jest to zwykły crossover ani też kolejny pojazd użytkowy.

Szeroka gama jednostek napędowych
QX30 Concept zapowiada całą rodzinę pojazdów, które zostały zaprojektowane dla szerokiej gamy jednostek napędowych, zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych. Ten wachlarz silników ma zaspokoić potrzeby różnych klientów − i tych, którzy preferują jazdę bardziej sportową, i tych, którzy wolą bardziej ekonomiczną.

QX30 Concept wskazuje również słynną sportową dynamikę jazdy marki Infiniti. Kierowcy mogą spodziewać się doskonałej reakcji na pedał przyspieszenia, przydatnej zwłaszcza w wymagającym ruchu miejskim.

Wyposażony w wielkie koła i grube opony QX30 Concept nie tylko solidnie i stabilnie wygląda, ale też daje kierowcy poczucie pewności za kierownicą, zarówno na drogach, jak i bezdrożach.

Łączność podporządkowana człowiekowi
Ciepłe i gościnne wnętrze QX30 Concept zaprasza i emocjonalnie łączy pasażerów pojazdu, bowiem wyprofilowane, „odchudzone” fotele nie tworzą barier między kierowcą a pasażerami, a przeciwnie – umilają korzystanie ze wspólnej przestrzeni wewnątrz. Crossover staje się bezpiecznym miejscem dla pasażerów i ułatwia kontakt między nimi.

Zdając sobie sprawę ze znaczenia dla klientów technologii łączności, konstruktorzy QX30 Concept zadbali o jego bogate wyposażenie w tym zakresie. W efekcie QX30 Concept ma wiele elementów, których nie spotyka się w innych samochodach kompaktowych. Przykładem może być system Infiniti InTouch™, który pozwala kierowcy utrzymać łączność z jego cyfrowym światem podczas jazdy.

− QX30 Concept ma być swego rodzaju zastrzykiem stylu w tym segmencie – powiedział Krueger. − Zapewnia naturalną elegancję, nawet przy brzydkiej pogodzie, na kiepskich drogach czy w gąszczu miejskich ulic.