MotoNews.pl

Opel na RETTmobil 2015: Mokka w wersji dla służb ratowniczych

04 maja 2015

Marka, model | ,
Opel Mokka 3

Mokka, Insignia, Vivaro i Movano — cztery samochody, cztery koncepcje, jeden cel: ratowanie życia. W dniach 6–8 maja producent samochodów z Rüsselsheim będzie prezentował, jak mocne, seryjne auta osobowe i dostawcze mogą zostać przekształcone w skuteczne pojazdy dla służb ratowniczych, takich jak straż pożarna. Konwersje samochodów zostały wykonane we współpracy z certyfikowanymi partnerami w dziedzinie przebudowy nadwozi. Stoisko firmy Opel na targach w Fuldzie będzie znajdowało się w Hali 5 (nr stoiska: 505). Ponadto firma Siebrecht, jako partner firmy Opel, zaprezentuje pojazdy do przewozu osób niepełnosprawnych. Modele różnej wielkości i oferowane w różnych przedziałach cenowych można będzie zobaczyć na zewnętrznym stoisku nr 53.

Pojazdy ratownicze marki Opel dla straży pożarnej i Niemieckiego Towarzystwa na rzecz Ratowania Życia (DLRG)

Najnowszym modelem w ofercie firmy Opel dla służb ratujących życie jest Mokka wyposażona w turbodoładowany silnik 1.6 o mocy 100 kW/136 KM i napęd na wszystkie koła (zużycie paliwa: 4,5–4,7 l/100 km; emisja CO2: 119–124 g/km w cyklu mieszanym). Na RETTmobil samochód będzie prezentowany jako zwrotny pojazd pomocniczy przeznaczony dla służb technicznych asystujących przy usuwaniu skutków wypadków. Mokka z napędem na cztery koła, przebudowana przez Opel Special Vehicles i Sortimo, przyciąga uwagę specjalnym systemem sygnalizacji z diodowymi światłami błyskowymi z przodu i światłami ostrzegawczymi z tyłu oraz jaskrawoczerwoną folią na nadwoziu. Prezentowana Mokka posiada również instalację umożliwiającą montaż urządzeń do łączności analogowej i cyfrowej, w tym wielofunkcyjną antenę dachową. Ogromną zaletą tego kompaktowego, zwrotnego i radzącego sobie w trudnym terenie pojazdu jest możliwość dowiezienia nim sprzętu technicznego, takiego jak nożyce czy rozwieracze hydrauliczne, na miejsce wypadku, do którego nie mogłyby dotrzeć większe vany i samochody ciężarowe. W wyposażeniu Mokki jest również plecak ratowniczy z zawartością umożliwiającą załodze pojazdu udzielenie poszkodowanym pierwszej pomocy.

Obok Mokki na targach w Fuldzie prezentowana jest Insignia Country Tourer jako pojazd dowodzenia straży pożarnej. Samochód został wyposażony w napęd na cztery koła, nowy supercichy silnik Diesla, reflektory adaptacyjne (AFL+), fotele certyfikowane przez AGR (Kampania na rzecz Zdrowych Pleców) oraz specjalną zabudowę tylnej części nadwozia wykonaną przez firmę Bott. Trzecim z prezentowanych na RETTmobil pojazdów Opla dla straży pożarnej jest Movano z kabiną załogową przebudowany na samochód pożarniczy przez Meinicke Fahrzeugservice. W innej części wystawy można będzie zobaczyć również Vivaro kombi w wersji przystosowanej do przewozu ekipy ratowników DLRG. Firma Wagner Technik wyposażyła ten 9‑miejscowy samochód w specjalny system sygnalizacji, diodowe oświetlenie błyskowe i robocze, dodatkowy akumulator, listwy umożliwiające zamocowanie ekwipunku oraz skrzynie typu Eurobox.

Zdjęcia: Opel