MotoNews.pl

Pickup Skoda FUNstar: wesołe aut stażystów

04 maja 2015

Skoda FUNstar 3

Nowy samochód marzeń 23 stażystów ze Szkoły Zawodowej Skoda Auto to zuchwały Pickup Skoda FUNstar. Koncepcja tego pojazdu, opartego na nowej Skodzie Fabia, jest rezultatem projektu „samochód stażysty”, który został uruchomiony po raz pierwszy w ubiegłym roku. Skoda FUNstar będzie świętować publiczny debiut na 34. Spotkaniu GTI na Wörthersee w dniach 13-16 maja 2015.

Wesołe auto stażystów: Pickup Skoda FUNstar

Dwie młode kobiety i dwudziestu jeden młodych mężczyzn ruszyło z pracami nad projektem w listopadzie 2014 roku. Zaczęło się od pomysłów, dyskusji, możliwych rozwiązań, potem przyszedł czas na rysunki projektowe. Cel był jeden – mieli zbudować wyjątkowy, niepowtarzalny samochód. Praca przy nim to kompilacja pomysłowości, elastyczności, ale też pragmatyzmu i rozwijania umiejętności.

Stażyści otrzymali wsparcie od samego szefa projektantów Skoda, Josefa Kabaňa oraz członka zarządu Skoda Auto, Michaela Oeljeklausa. Samochód jest już prawie gotowy, a jego premiera odbędzie się podczas legendarnego spotkania GTI w Wörthersee w połowie maja.

Czeski producent dał możliwość stworzenia stażystom własnego samochodu po raz drugi z rzędu – w zeszłym roku na bazie Skody Citigo powstał projekt CitiJet. Celem tego programu jest promowanie i wzmacnianie kreatywności oraz wiedzy uczniów.

„Po doskonałych wynikach Szkoły Zawodowej Skoda Auto i efektownej premierze w zeszłym roku, było jasne, że będziemy kontynuować ten projekt” – mówi dyrektor HR ŠKODY Bohdan Wojnar. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z twórczych pomysłów naszych uczniów i ich realizacji. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy pracowali przy tym projekcie, zwłaszcza nauczycielom szkoły zawodowej. Skoda FUNstar to świetny samochód koncepcyjny, który na pewno zaskoczy, ale też zainspiruje zwiedzających GTI w Wörthersee.”

Skoda FUNstar to zuchwały pickup na bazie nowej Fabii – odważny, świeży i zaskakujący. Wyróżnia się połączeniem metalicznych kolorów: szarego steel i bieli moon, ze spoilerami i grillem mocno kontrastującymi swoją wyrazistą zielenią. Szczególną cechą są diody LED zamontowane poniżej progów, które oświetlają spód auta na zielono oraz reflektory, również w technologii LED z zielonymi paskami, będącymi światłami do jazdy dziennej. Diody typu LED znajdują się też w tylnych lampach.

„Pracując przy tym projekcie, nasi uczniowie pokazali na co ich stać” – mówi członek Zarządu Skoda odpowiedzialny za produkcję, Michael Oeljeklaus, którego dział podjął się wzięcia uczniów pod swoje skrzydła. „Projekt był świetną zabawą, ale też studenci wykazali się pracowitością i bardzo rozwinęli swoją wiedzę” – dodaje Oeljeklaus.

SkodaFUNstar wyposażona jest w 18-calowe felgi ze stopu lekkiego „Gemini” z Octavii RS. Pod maską znajduje się silnik benzynowy 1.2 TSI o mocy 90 kW sprzężony z 7-biegową skrzynią automatyczną DSG. Sportowa atmosfera panuje także we wnętrzu. Poszczególne elementy są wykończone w kolorze szaro-stalowo-białym. Studenci zamontowali we wnętrzu FUNstar jedną z najlepszych na świecie sportowych kierownic Skody oraz nagłośnienie o mocy 1400 Watt, które oferuje fantastyczne doznania muzyczne.

Zdjęcia: Skoda