MotoNews.pl

Projektanci Grupy Renault oddają hołd Le Corbusierowi w Villa Savoye

23 października 2015

Kategoria | Auta koncepcyjne
Marka, model |
Renault 5

Zespół projektowania przemysłowego Grupy Renault obchodzi pięćdziesiątą rocznicę śmierci Le Corbusiera (1965–2015), opracowując i tworząc projekt samochodu XXI wieku, inspirowany promowanymi przez architekta teoriami i zasadami modernizmu. W dwudziestoleciu międzywojennym narodziły się zarówno nowoczesna architektura, jak i nowoczesny samochód. Zachodzące wówczas zjawiska miały ogromny wpływ na modele życia dzięki demokratyzacji samochodu w Europie i na świecie po 1945 r. Ikona modernizmu, Villa Savoye, została zbudowana jako nowoczesne i idealne miejsce wypoczynku. W głównych zarysach stanowi podparyski dom rekreacyjny.

Niezwykła geneza
Wszystko rozpoczęło się 2 lata temu. W dziale projektowania Grupy Renault – poza standardowym odnawianiem dostępnej już gamy pojazdów – zespoły projektantów nieustannie pracują nad rozwiązaniami przyszłościowymi. To swego rodzaju forma przecierania nowych szlaków i chwila wypoczynku dla twórczych umysłów.

Zespołom Grupy Renault zaproponowano zgłębienie tematu „Przedmioty francuskiej kultury”. Poszukiwania i inspiracje szybko skoncentrowały się na złotym wieku samochodu, czyli latach 30. XX wieku. Wpływ Le Corbusiera wydaje się oczywistym źródłem refleksji, niejako koncepcyjnym prequelem nowoczesnego samochodu.

Projektanci odpowiedzialni za opracowanie koncepcji modelu Coupé Corbusier kierowali się takimi wartościami, jak prostota, wyraźna i estetyczna konstrukcja, elegancja geometryczna oraz perfekcyjne doświetlenie.

Zespoły działu projektowania Renault z dumą prezentują swoje dzieło przygotowane w hołdzie architektowi, projektantowi i wizjonerowi, któremu udało się wymyślić architekturę od nowa i uczynić ją dostępną dla wszystkich. Marka Renault podziela prezentowane przez niego podejście i promowane wartości.

Zdjęcia: Renault