MotoNews.pl

Pierwsze egzemplarze Focusa RS zjeżdżają z linii produkcyjnej

20 stycznia 2016

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
Ford FocusRS 3

Wraz z rozpoczęciem produkcji nowego Forda Focusa RS przedstawionego we Frankfurcie, Ford wkracza w nowy etap rozwoju samochodów sportowych.

Ford szacuje, że w 2016 wyprodukuje 41 000 samochodów o wysokich osiągach z przeznaczeniem na rynek europejski – dla porównania, w 2015 roku firma wyprodukowała 29 000 takich aut. Oznacza to wzrost o 40 procent w stosunku rok do roku.

Wśród modeli cieszących się dużą popularnością wśród klientów znajduje się nowy Focus RS (pierwsze egzemplarze tego modelu właśnie zjechały z linii produkcyjnej w fabryce w Saarlouis w Niemczech), Ford Mustang, na którego Ford przyjął w Europie już ponad 13 000 zamówień, a także Focus ST i Fiesta ST.

Wraz z Fordem GT, który ma dopiero zadebiutować na rynku, Ford oferuje najbardziej rozbudowaną gamę samochodów o sportowych osiągach, poczynając od kompaktowych hatchbacków, a kończąc na supersamochodach.

„To będzie wyjątkowy rok dla wyczynowych modeli Forda, oferujących bezkompromisowe osiągi oraz wyrafinowane rozwiązania techniczne zastosowane w układzie napędowym i podwoziu, w tym nowy system Ford Performance AWD w Focusie RS.” – powiedział Joe Bakaj, wiceprezes ds. rozwoju produktu, Ford of Europe.

Rekordowy Focus RS

Ford Focus RS jest jednym z 12 nowych Fordów o wysokich osiągach, jakie firma zaproponuje swoim klientom na całym świecie do roku 2020. Opracowany w Europie i Stanach Zjednoczonych przez zespół inżynierów z Ford Performance, nowy model został wyposażony w silnik EcoBoost o pojemności 2,3 litra i mocy 350 KM. Focus RS przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,7 sekundy, co czyni tego sportowego hatchbacka najszybszym modelem RS w historii.

Nowy Focus RS wykorzystuje innowacyjny system napędu na cztery koła Ford Performance All-Wheel-Drive z dynamicznym rozdziałem momentu obrotowego Dynamic Torque Vectoring, by zapewnić kierowcy niespotykany poziom prowadzenia i przyjemności z jazdy, łącząc wyjątkową trakcję i przyczepność z niezrównaną zwinnością i szybkością w zakrętach.

Prowadzący ma też do wyboru cztery tryby jazdy Drive Mode, w tym tryb Drift, który pozwala wywołać kontrolowaną nadsterowność auta w warunkach torowych. Ponadto, Focus RS został po raz pierwszy wyposażony w funkcję Launch Control.

Od momentu rozpoczęcia przyjmowania zamówień we wrześniu ubiegłego roku, klienci zamówili już ponad 3 100 aut, natomiast 250 000 osób skonfigurowało swojego ulubionego Forda Focusa RS na stronie internetowej Forda.

Najlepiej sprzedający się Mustang

Ford Mustang jest dostępny z silnikiem V8 o pojemności 5 litrów i mocy 421 KM (przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,8 sekundy) lub też z oszczędnym silnikiem EcoBoost o pojemności 2,3 litra, oferującym 317 KM (od 0 do 100 km/h w 5,8 sekundy).

Wysokie osiągi silników nowego Forda Mustanga są wspierane przez standardowo montowany w wersji europejskiej pakiet wyposażenia Performance Pack, który zawiera wzmocnione hamulce i układ chłodzenia dostosowany do szybkiej jazdy. Sportowe doznania, których oczekują nabywcy Forda Mustanga, będą intensywniejsze dzięki optymalizacji dynamiki jazdy, osiągniętej dzięki wyrafinowanym rozwiązaniom zastosowanymi w zawieszeniu kół i strukturze nadwozia, a także za sprawą nowoczesnych rozwiązań, jak tryby jazdy Drive Mode i aplikacje Track Apps.

Według danych IHS Automotive o globalnych rejestracjach, Ford Mustang był w pierwszej połowie roku 2015 najlepiej sprzedającym się samochodem sportowym na świecie.

Supersamochód Forda

Pod koniec roku 2016 do produkcji wejdzie supersamochód Forda o wysokich osiągach – Ford GT. Będzie on oferowany ograniczonej liczbie klientów w Europie.

Napędzany najmocniejszą wersją silnika EcoBoost w historii – produkującą ponad 600 KM i odznaczającą się wyjątkową wydajnością – oraz sprzężony z siedmiobiegową skrzynią biegów, Ford GT prezentuje zalety technologii EcoBoost, a także właściwości aerodynamiczne lekkiej konstrukcji wykonanej z włókna węglowego.

Zdjęcia: Ford