MotoNews.pl
REKLAMA

Toyota i-Road komponuje muzykę

21 marca 2016

Marka, model | ,
Toyota-i-Road-Sound-X 6

Toyota postanowiła jeszcze bardziej uprzyjemnić mieszkańcom Tokio korzystanie z trójkołowych elektrycznych i-Roadów. Teraz pojazdy komponują własną muzykę, generowaną przez urządzenie Sound-X, które przetwarza sygnały z systemów elektronicznego sterowania. Toyota opracowała urządzenie Sound-X, przetwarzające na dźwięki sygnały z elektronicznych systemów wspomagających kierowanie pojazdem. Urządzenie znalazło zastosowanie w trójkołowych pojazdach elektrycznych Toyota i-Road jeżdżących po ulicach Tokio. Muzyka elektroniczna generowana przez Sound-X ma uprzyjemnić mieszkańcom Tokio jazdę i-Roadem. Wrażenie jest tym większe, że dzięki przetwarzaniu w czasie rzeczywistym muzyka doskonale zgrywa się z ruchami pojazdu.

CAN – układ nerwowy każdego pojazdu

Sound-X wykorzystuje sygnały magistrali CAN, która obsługuje wszystkie urządzenia elektroniczne w samochodach. Należą do nich elektroniczne sterowanie silnika i skrzyni biegów, wspomaganie kierownicy, systemy bezpieczeństwa, system multimedialny i nawigacja, a także wszystkie elektryczne regulatory zwiększające komfort, takie jak elektryczne szyby i lusterka, centralny zamek, czujniki deszczu czy siłowniki siedzeń. CAN wykorzystywany jest także w diagnostyce do odczytu parametrów pojazdu oraz do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi, np. smartfonem.

Toyota i-Road – mobilność w nowoczesnym mieście

Toyota i-Road to niewielki pojazd elektryczny, przypominający w pełni zabudowany motocykl. Łączy te zalety samochodów i motocykli, które mają największy wpływ na efektywne poruszanie się w mieście. Jest wąski i zwrotny jak jednoślad, ale zapewnia stabilność, bezpieczeństwo oraz izolację od deszczu, spalin i hałasu. Nowatorskie trójkołowe podwozie dostarcza wyjątkowych wrażeń z jazdy dzięki kontrolowanemu elektronicznie przechylaniu się na zakrętach Na jednym miejscu parkingowym mieszczą się cztery i-ROADy.

Open Road Project napędza Tokio

W kwietniu 2015 roku został uruchomiony program pilotażowy Open Road Project, który testuje wykorzystanie innowacyjnego systemu komunikacji miejskiej Toyota Ha:mo w ramach istniejącego już  systemu komunikacji w Tokio. Najważniejsze elementy Ha:mo to integracja transportu masowego z wynajmem samochodów na minuty, tzw. car-sharingiem, wprowadzenie do niego pojazdów elektrycznych  Toyota i-Road oraz system informatyczny umożliwiający planowanie podróży środkami transportu publicznego i rezerwowanie pojazdów poprzez aplikację na urządzenia mobilne.

Zdjęcia: complexPR, Toyota
REKLAMA
REKLAMA