MotoNews.pl

Frankfurt: nowe modele Toyoty na platformie TNGA

11 września 2015

Toyota C-HR Concept 8

Na zbliżającym się Salonie Motoryzacyjnym we Frankfurcie Toyota zademonstruje dwa pierwsze modele zbudowane na nowej platformie TNGA. Crossover C-HR Concept i nowy Prius łączy, obok wspólnej platformy, napęd hybrydowy nowej generacji.

Nowa Globalna Architektura Toyoty (TNGA) to ogłoszone w tym roku innowacyjne podejście do projektowania samochodów japońskiej marki. Według tej filozofii samochody podobnych rozmiarów będą współdzieliły platformy, komponenty napędów oraz inne podzespoły. Poprawi to osiągi i ekonomię spalania, a także precyzję prowadzenia. Samochody konstruowane w ramach TNGA mają obniżony środek ciężkości, lżejsze i bardziej kompaktowe komponenty oraz zunifikowaną stylistykę. Do 2020 roku połowa pojazdów sprzedawanych przez Toyotę na całym świecie będzie wykorzystywała nowoopracowane platformy. Nowy Prius i koncepcyjny C-HR są pionierami tej technologii.

C-HR Concept
Na targach we Frankfurcie poznamy przedprodukcyjną wersję kompaktowego crossovera. O tym, jak bardzo się różni od poprzednika, przekonamy się już za kilka dni. C-HR z 2014 roku powstał w studiu projektowym ED2 pod Niceą i był przesiąknięty europejskim duchem. Smukła kabina i masywna dolna część trzydrzwiowego nadwozia przypominały przyczajonego drapieżnika. Odważna, wysmakowana stylistyka, kompaktowe rozmiary i niezwykła ekonomiczność doskonale pasowały do stylu życia mieszkańców Starego Kontynentu.

Prius IV generacji
Najbardziej oczekiwaną premierą targów we Frankfurcie będzie Prius czwartej generacji. Światowa prapremiera modelu odbyła się w Las Vegas 8 września. Auto wyróżnia się śmiałą stylistyką, obowiązkową w przypadku tej hybrydy, najbardziej ekonomicznym napędem hybrydowym na rynku i większą dynamiką jazdy. Nowy model spełnił wszystkie oczekiwania wobec numeru 1. wśród samochodów z alternatywnym napędem.

Jak wyglądała amerykańska premiera Priusa, możemy zobaczyć na filmie:

Zdjęcia: Toyota