MotoNews.pl

Skoda Autodrom Poznań już otwarty!

15 września 2016

Kategoria | Rynek
Marka, model |
skoda-autodrom 3

Skoda współtworzy specjalne projekty autorskie od 2004 roku. Wtedy to powstała Skoda Auto Szkoła specjalizująca się w doskonaleniu kierowców w zakresie bezpiecznej, ekonomicznej czy defensywnej jazdy. Kolejnym projektem na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa Skoda Auto Lab. To unikalne, multimedialne laboratorium uświadamiającym niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dopełnieniem powyższych działań jest Skoda Autodrom Poznań, tor służący praktycznemu doskonaleniu umiejętności jazdy kierowców w symulowanych sytuacjach awaryjnych, który wczoraj został oficjalne otwarty.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Andrzej Rogoziński, dyrektor projektu Skoda Autodrom Poznań, Barbara Rogozińska, Arkadiusz Gwizdek, dyrektor marketingu marki Skoda, Jędrzej Solarski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania, insp. Roman Kuster, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu i Krzysztof Krzysztofiak, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Skoda Autodrom Poznań – jak to działa?

Obiekt składa się z czterech specjalnie zaprojektowanych modułów. Pozwolą one kierowcy poznać siły działające na samochód i przekonać się, jaki wpływ na jego zachowanie ma kierujący. Moduły zostały wyposażone w nawadniane maty poślizgowe oraz przeszkody wodne. Kierowcy zmierzą się też z „szarpakiem” – urządzeniem, które wprowadzi auto w niekontrolowany nadsterowny poślizg.

Tuż za „szarpakiem” znajduje się 100-metrowa płyta poślizgowa z trzema rzędami automatycznie sterowanych kurtyn wodnych. Symulują pojawiające się na drodze przeszkody. Dodatkowo, jest też okrąg, na którym można wypróbować działanie elektronicznych systemów stabilizujących tor jazdy.

Cele Skoda Autodrom Poznań

Skoda Autodrom Poznań ma służyć podnoszeniu kompetencji kierowców flotowych oraz indywidualnych. Będzie można z niego skorzystać w ramach szkoleń doskonalących technikę jazdy, prowadzonych przez Skoda Auto Szkołę. Niezależnie od tego, Skoda Autodrom Poznań prowadzić będzie również obowiązkowe szkolenia kierowców, którzy uzyskali uprawnienia do kierowania pojazdami, służb mundurowych oraz egzaminy dla instruktorów ODTJ. Ponadto będzie on kontynuował nawiązaną przez Skoda Auto Szkołę współpracę z placówkami naukowymi oraz instytucjami, a także służbami mundurowymi, odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Nowoczesny tor bezpiecznej jazdy znajduje się przy ul. Głogowskiej 425 w Poznaniu.

Kilka ciekawostek

O wielkości i poziomie skomplikowania projektu Skoda Autodrom Poznań świadczą same liczby:

  •  piasek transportowano z oddalonej o 25 km żwirowni – aby dostarczyć materiał na plac budowy, auta półtora raza okrążyły kulę ziemską po równiku (przejechały 60.000 km),
  • do stabilizacji gruntu zużyto 550 ton cementu – ta ilość odpowiada aż 22 000 sztuk worków cementu w opakowaniach handlowych (po 25 kg),
  • ilość kruszywa łamanego, używanego do podbudowy, przyrównać można do wypełnionych po brzegi 135 wagonów kolejowych (8 800 ton),
  • pompy w systemie zamkniętym pompują na moduły szkoleniowe 8 000 litrów wody na minutę – to odpowiednik 533 sztuk 15-litrowych wiader.

Skoda Autodrom Poznań to obowiązkowy punkt na drodze każdego, kto osobiście chce się przyczynić do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa zarówno własnego, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Zapraszamy do zapoznania się z obiektem Skoda Autodrom i obejrzenia klipu:

Zdjęcia: Skoda