MotoNews.pl

Nowe MINI John Cooper Works Clubman

10 października 2016

Kategoria | Premiery
mini-cooper-clubman p90232856

Po klasie małych samochodów najnowsza generacja modeli John Cooper Works rusza teraz na podbój klasy samochodów kompaktowych premium. Nowe MINI John Cooper Works Clubman to pod względem wymiarów zewnętrznych i oferowanego miejsca największy jak dotąd „atleta” w historii tej brytyjskiej marki. Większa przestronność oraz przydatność do codziennej eksploatacji i długich tras stwarza dodatkowe okazje fanom sportów motorowych ku temu, aby realizować swoją pasję. Typowy dla modeli John Cooper Works ekstremalnie sportowy temperament występuje teraz w nowych wymiarze. To zasługa połączenia najmocniejszego silnika, jaki był oferowany dotąd w MINI, z nową wersja napędu na cztery koła ALL4. W nowym MINI John Cooper Works Clubman moc 170 kW/231 KM i maksymalny moment napędowy 350 Nm rozdzielane są odpowiednio do sytuacji na przednią i tylną oś.  Auto zużywa : 7,4  lpaliwa /100 km w cyklu mieszanym. Emisja CO2 w cyklu mieszanym to 168 g/km.

MINI John Cooper Works Clubman – napęd

Oferowany standardowo napęd na cztery koła stanowi element precyzyjnie dobranego pakietu.  Oprócz mocnych czterocylindrowych silników turbo, sportowego układu jezdnego, 18-calowych obręczy kół John Cooper Works ze stopów lekkich, sportowych hamulców Brembo oraz karoserii z szeregiem optymalizacji aerodynamicznych i dużymi wlotami powietrza oferuje też specjalny kokpit z fotelami sportowymi John Cooper Works. Doskonałe osiągi są więc gwarantowane. Należy do nich na przykład przyspieszenie od 0 do 100 km/h, które zarówno ze standardową 6-biegową skrzynią manualną, jak i opcjonalną 8-stopniową sportową skrzynią Steptronic wynosi 6,3 s. Towarzyszy temu emocjonujące brzmienie sportowego układu wydechowego. Transmisja napędu na cztery koła zwiększa zwinność przy szybkim przyspieszaniu oraz dynamicznym pokonywaniu zakrętów. Zapewnia niezawodny napęd również poza utwardzonymi drogami.

Oprócz nieprzeciętnego przyspieszenia charakter nowego MINI John Cooper Works Clubman wyróżnia fascynująco precyzyjne prowadzenie przy sportowej jeździe oraz doskonałe hamowanie. Moc większa o 29 kW/39 KM w porównaniu z MINI Cooper S Clubman ALL4 i o 25 procent większy maksymalny moment obrotowy dają przyspieszenie do setki lepsze o 0,7 s (skrzynia automatyczna: 0,6 s). Pod względem elastyczności od 80 do 120 km/h nowe MINI John Cooper Works Clubman oferuje wynik lepszy nawet o 1,2 s.

Wyposażenie

Indywidualny styl nowego MINI John Cooper Works Clubman definiuje też ekskluzywne wyposażenie. Wyposażenie standardowe obejmuje diodowe reflektory, MINI Driving Modes, Park Distance Control, dostęp komfortowy z możliwością bezdotykowego otwierania tylnych drzwi (Split Doors), Radio MINI Visual Boost oraz przyciski wielofunkcyjne na kierownicy i regulator prędkości z funkcją hamowania.

Funkcjonalność

Ekstremalnie sportowy i jednocześnie wszechstronny charakter nowego MINI John Cooper Works Clubman umożliwia wiele zastosowań wynikających z charakterystycznej koncepcji karoserii. Czworo bocznych drzwi i charakterystyczne tylne drzwi (Split Doors), pięć pełnowymiarowych miejsc i bagażnik o pojemności 360 l, który po złożeniu oparcia tylnej kanapy można zwiększyć do 1250 l sprawiają, że auto robi wrażenie, jeszcze zanim ruszy z miejsca. Tradycyjna koncepcja shooting brake’a w nowoczesnej interpretacji oferująca najwyższą funkcjonalność w eksploatacji pośród wszystkich modeli marki MINI połączono tu z wybitnie sportową prezencją.

Wyposażenie dodatkowe

Dodatkowe oczekiwania co do frajdy z jazdy, komfortu i funkcjonalności zaspokoi atrakcyjne wyposażenie dodatkowe oferowane do nowego MINI Clubman. Umożliwia ono dopasowanie wyglądu zewnętrznego i wnętrza auta do indywidualnego stylu. Klient może wybrać z szerokiej palety lakierów, tapicerek i powierzchni wewnętrznych. Oferta obejmuje lakier w kolorze Rebel Green, kontrastujący czerwony lakier dachu i lusterek zewnętrznych oraz sportowe pasy na karoserię w kolorze czerwonym lub czarnym.

Oprócz tego oferowane są m.in. 2-strefowa klimatyzacja automatyczna, szklany dach panoramiczny i hak holowniczy ze zdejmowaną główką. Do tego można dobrać system alarmowy z czerwoną diodą stanu w antenie zewnętrznej. W zakresie systemów wspomagających kierowcę standardowe ostrzeganie przed kolizją z miejską funkcją hamowania można uzupełnić o opcjonalny system asystujący kierowcy działający na bazie kamer. Dostępne są też: aktywny regulator prędkości, ostrzeganie przed kolizją pieszymi z funkcją hamowania, asystent świateł drogowych i rozpoznawanie znaków drogowych oraz kamera cofania i asystent parkowania. Wyświetlacz Head-Up ma w nowym MINI John Cooper Works Clubman dodatkowe wskazania. Pozwalają one jeszcze bardziej cieszyć się sportowym charakterem auta. W połączeniu z opcjonalnym systemem nawigacyjnym Professional system obsługi oferuje oprócz kontrolera MINI Touch na konsoli środkowej również kolorowy ekran dotykowy przekątnej 8,8 cala w centralnym zestawie wskaźników. W najnowszym modelu John Cooper Works można też korzystać z bogatej oferty informacyjno-rozrywkowej MINI Connected.

Podsumowanie

Nowe MINI John Cooper Works Clubman doskonale radzi sobie zarówno w codziennej eksploatacji, jak i na torze wyścigowym. Zawsze odczuwalny wyścigowy charakter to rezultat doświadczenia John Cooper Works zbieranego przez dziesięciolecia w sportach motorowych oraz tradycyjnego związku z marką MINI. John Cooper, legendarny projektant samochodów sportowych, stworzył przed laty podwaliny dla sportowej kariery klasycznego Mini,. Jej ukoronowaniem było trzykrotne zwycięstwo w Rajdzie Monte Carlo w klasyfikacji generalnej. Od tamtego czasu nazwisko konstruktora jest synonimem autentycznej wyścigowej pasji i ekstremalnej frajdy z jazdy w samochodach marki MINI.

Zdjęcia: MINI