MotoNews.pl

Skoda Octavia RS 245: premiera nowej, sportowej odmiany o jeszcze wyższych osiągach

14 lutego 2017

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Skoda-Octavia-RS 245 3

Proszę zapiąć pasy: rusza najmocniejsza Skoda Octavia w historii marki. Skoda Octavia RS 245 osiąga 245 KM, o 15 KM więcej niż miał do zaoferowania najmocniejszy do tej pory wariant modelu. Wysokowydajny silnik i innowacyjne rozwiązania pokroju elektronicznie sterowanego dyferencjału VAQ składają się na niezrównaną radość z jazdy. Topowa odmiana, która będzie świętowała swoją premierę już na najbliższych Międzynarodowych Targach Samochodowych w Genewie, zadebiutuje w wersjach liftback i kombi.

Skoda Octavia RS 245 i jej podstawowe atuty

Kompaktowy samochód rozpędza się do 100 km/h w zaledwie 6,6 sekundy (kombi 6,7 s) i osiąga prędkość maksymalną do 250 km/h (ograniczona elektronicznie). Specjalna odmiana zachowuje wszystkie zalety Octavii: ponadprzeciętnie przestronne wnętrze i bagażnik oraz szerokie spektrum asystentów prowadzenia. Dzięki najnowszym systemom rozrywki i opcjonalnemu hotspotowi wi-fi z modułem LTE pasażerowie mają zapewniony nieprzerwany dostęp do sieci. Liczne rozwiązania „Simply Clever” stanowią kolejny dowód na wszechstronny charakter tego praktycznego samochodu.

Wygląd zewnętrzny

Skoda Octavia RS 245 zyskała nowy język stylistyczny, który nabrał tu szczególnie sportowego charakteru. Zupełnie nowy pas przedni z szerszym grillem i dużymi wlotami powietrza pokrytymi kratownicami o strukturze plastra miodu. Wypełniają przeprojektowany zderzak, nadając jej muskularny, dynamiczny wygląd.

Cały grill wykończony jest błyszczącą czernią. Przeprojektowane przednie światła o krystalicznej formie wykonane są w pełni w technologii LED i wyposażone standardowo w adaptacyjny system AFS. Światła przeciwmgielne, tylne i podświetlenie tablicy także wykonane są z diod LED.

Kontrastową czernią pokryto także obudowy lusterek i dwie końcówki układu wydechowego o trapezoidalnym kształcie. O wyjątkowości samochodu informują oznaczenia RS na grillu i pokrywie bagażnika. Pojawia się na nich także wykończona błyszczącą czernią litera V (od zwycięstwa – ang. victory). Sportowy design nadwozia wzmacniają spojlery obecne w obydwu wariantach nadwoziowych. Wersja Skoda Octavia RS 245 zdradza swoje podwyższone osiągi także poprzez wyjątkowo donośne brzmienie silnika, podkreślone przez sportowy układ wydechowy.

Wnętrze kabiny

Sportowy duch panuje także w kabinie. Dodająca charakteru czerń dominuje od podsufitki po podłogę, z którą kontrastują srebrne pedały o aluminiowym wykończeniu. Dzięki głębokiemu wyprofilowaniu i zintegrowanym zagłówkom, kubełkowe fotele pokryte Alcantarą zapewniają maksimum trzymania bocznego podczas dynamicznej jazdy. Logo RS pojawia się na oparciach foteli oraz progach przednich drzwi. Wielofunkcyjna sportowa kierownica pokryta perforowaną skórą posiada zintegrowane łopatki skrzyni biegów (dla przekładni DSG). Zapewniają jeszcze lepszą kontrolę nad samochodem. Nastrojowe podświetlenie LED (dostępne w dziesięciu kolorach) wypełnia wnętrze wykończone dekorami zarezerwowanymi tylko dla tej wersji modelu. Część zestawu wskaźników stanowi kolorowy wyświetlacz Maxi-DOT, który dopełnia całości.

Gama silnikowa

Na szczycie gamy silnikowej  modelu Skoda Octavia RS 245 stoi teraz czterocylindrowa jednostka TSI o mocy 245 KM. To o 15 KM więcej niż poprzednia specjalna edycja RS. Maksymalny moment obrotowy 370 Nm osiągany jest w zakresie między 1600 a 4300 obr./min. Po raz pierwszy w historii modelu Octavia obok sześciobiegowej skrzyni ręcznej pojawia się wybór automatycznej przekładni dwusprzęgłowej DSG o siedmiu przełożeniach.

W takiej konfiguracji Skoda Octavia RS 245 w wersji hatchback rozpędza się do 100 km/h w 6,6 sekundy. Kombi – w 6,7 sekundy. Szczególne znacznie dla osiągów i komfortu jazdy ma imponująca elastyczność jednostki. Podczas jazdy w trasie na jednym z dwóch najwyższych przełożeń, mocarna Octavia dostarcza moc i przyspiesza bez żadnej zwłoki. Na piątym biegu skrzyni ręcznej 245-konna Octavia rozpędza się od 60 do 100 km/h w zaledwie 6,4 sekundy (kombi: 6,5 sekundy).  Przyspieszenie od 80 do 120 km/h na tym samym przełożeniu zajmuje tylko 6,6 sekundy (kombi: 6,8 sekundy), zapewniając budujący poczucie bezpieczeństwa zapas mocy.

Skoda Octavia  RS 245 przepełniona jest emocjami i dynamiką, ale i dysponuje typowym dla marki doskonałym stosunkiem ceny do oferowanych w zamian korzyści, czyniąc z modelu idealną ofertę dla kierowców o sportowych ambicjach, ale i praktycznych, racjonalnych oczekiwaniach.

Układ jezdny

W porównaniu z innymi modelami w gamie Octavii, wersja RS 245 posiada prześwit obniżony o 14 mm. Rozstaw kół tylnej osi jest o 38 mm szerszy niż u poprzednika. Montowane tu standardowo obręcze ze stopów metali lekkich, pokryte błyszczącą czernią, posiadają średnicę 19 cali.

System stabilizacji toru jazdy ESC posiada specjalny tryb sportowy i współpracuje z elektronicznie sterowanym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu VAQ, który także jest częścią wyposażenia standardowego. Ta elektronicznie sterowana blokada dyferencjału umożliwia szczególnie dynamiczne wychodzenie z zakrętów: dostarczanie mocy na koło o zmniejszonym tarciu jest ograniczane i przekazane na drugie napędzane koło dla jak najefektywniejszego rozkładu mocy. Mechanizm VAQ pozostanie unikatową cechą wersji RS 245. System wyboru trybu jazdy Performance Mode Select z funkcją Performance Sound Generator umożliwia indywidualne ustawienie pracy układu napędowego, podwozia i urządzeń pokładowych. Wyjątkowo dynamiczny charakter Octavii RS 245 jest dalej wzmocniony przez progresywny układ kierowniczy oraz opcjonalny system adaptacyjnego zawieszenia Dynamic Chassis Control (DCC).

Skrót RS zarezerwowany dla najbardziej sportowych modeli Skody

Skoda jest związana ze skrótem RS już od 1974 roku, od kiedy wykorzystywała go dla swoich modeli wyczynowych. Oznaczenie powróciło w roku 2000, stając się w gamie modelowej marki synonimem sportowych emocji. Specjalne odmiany czeskich samochodów stały się kolejnym sukcesem Skody. Po dziś dzień sprzedano już ponad 200 000 egzemplarzy modeli RS, z czego aż połowa przypada na Octavię RS trzeciej generacji, która została wprowadzona na rynek w 2013 roku.

Zdjęcia: Skoda