MotoNews.pl

SsangYong prezentuje w Genewie model XAVL

07 marca 2017

Kategoria | Auta koncepcyjne  Targi
Marka, model | ,
SsangYong-XAVL 3

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie SsangYong prezentuje model koncepcyjny SUV-a o nazwie XAVL (eXciting Authentic Vehicle Long). Samochód stworzony został w oparciu o filozofię projektową znaną pod nazwą „Robust, Specialty, Premium” (Krzepki, Wyspecjalizowany, Najlepszy). XAVL ze swoim twardym, męskim wyglądem jest koncepcją autentycznego SUV-a, który pragnie nawiązać emocjonalną więź ze swoimi użytkownikami. To kolejny model strategiczny, który stymulować ma przyszły wzrost marki.

XAVL to kolejna odsłona koncepcji XAV, którą firma zaprezentowała podczas Międzynarodowej Wystawy Motoryzacyjnej we Frankfurcie w 2015 roku. Nowy samochód łączy zaawansowaną wygodę i praktyczność z rozwiązaniami przyjaznymi dla użytkownika.

Dzięki siedmiu niezależnym fotelom oraz dużej przestronności XAVL pełni wszechstronne role typowe dla SUV-ów średniej wielkości, łącząc zdolność do jazdy terenowej z uniwersalnością i praktycznością wielofunkcyjnego MPV. W kontraście do twardego, męskiego wyglądu na zewnątrz, wnętrze samochodu jest wygodne i pełne wrażliwości, a uczucie to potęguje szeroka, nowoczesna przestrzeń wraz z wyszukanym i subtelnym oświetleniem. Dodatkowo inteligentny system interfejsu umożliwia darmową komunikację między pasażerami, samochodem i domem.

Koncepcja stylizacji modelu SsangYong XAVL

Koncepcja XAVL to SUV średniej wielkości. Samochód czerpie inspirację z drugiej generacji klasycznego Korando z 1990 r. Współczesna interpretacja tego oryginalnego samochodu powinna trafić do produkcji jako autentyczny SUV terenowy w nieodległej przyszłości. Projekt XAVL ucieleśnia koncepcję „Dynamic Motion” (dynamiczny ruch) zainspirowaną przez potęgę natury oraz filozofię projektową SsangYonga „Nature-born 3Motion” (Potrójny Ruch Zrodzony w Naturze). Model charakteryzuje się twardym, męskim wyglądem SUV-a, wzbogaconym o dynamiczną i przestronną stylizację będącą częścią linii tematycznej „Robust Aesthetics” (Krzepka Estetytka).

Wygląd zewnętrzny i wzornictwo

Autentyczny wygląd SUV-a cechuje się siłą i dynamiką, a jednocześnie doskonale harmonizuje z wrażliwością i wyszukaniem detali. Dynamiczne linie charakterystyczne i większa masywność z tyłu samochodu tworzą krzepki i silny wygląd, podczas gdy szczupła lecz szeroka maskownica przednia wraz z maskownicami bocznymi rozciągającymi się do reflektorów dopełniają charakterystycznego wyrazu samochodów SsangYonga, który firma wprowadza w swoich najnowszych modelach.

W kontraście do gładkiej maski i prostej maskownicy dolny zderzak nadaje pojazdowi siły i zdecydowania – zgodnie z tematem przewodnim znanym jako Robust Aesthetics (Krzepka estetyka). Czarna listwa opływająca boki samochodu od łuku błotnika do tylnego zderzaka przywodzi na myśl oryginalnego Korando i stanowi unikatową cechę XAVL. Boczne światła LED z przodu i z tyłu tworzą rytmiczną ciągłość wzdłuż boków samochodu i uwypuklają ich charakterystyczne wzornictwo. Lampy przeciwmgielne z przodu i z tyłu są reinterpretacją klasycznych sygnalizatorów bocznych oryginalnego Korando.

Tylne lampy rozmieszczone zostały symetrycznie i zintegrowane z czarnym komponentem, przez co osiągnęły prosty, acz solidny wygląd. Tylny zderzak emanuje wytrzymałością i niezawodnością, zaś czarny dach z materiału węglowego zapewnia kolejne zróżnicowane wykończenie typowe dla SUV-a.

Kontrastujący wygląd wewnętrzny

W kontraście do męskiego i krzepkiego wyglądu na zewnątrz, wnętrze samochodu jest powściągliwe i delikatne, acz solidne. Długa linia centralna biegnąca od tablicy rozdzielczej do drzwi pomaga stworzyć aurę przestronności i nowoczesności. Połączenie oświetlenia i warstwowego ułożenia tablicy rozdzielczej oraz paneli drzwi tworzy bardziej refleksyjną atmosferę i współgra z reflektorami oraz lampami tylnymi, tworząc zintegrowaną całość. Linie biegnące od zegarów do drzwi i naturalnie zakrzywione kształty panelu subtelnie wyrażają skalę XAVL.

Fotele umieszczone są w trzech rzędach w konfiguracji dwa-trzy-dwa. Pięć foteli drugiego i trzeciego rzędu jest składanych, dzięki czemu zmaksymalizowano wygodę i możliwość wykorzystania przestrzeni, w tym elastyczność podziału jej między pasażerów a bagaż, czego oczekują użytkownicy zarówno od SUV-ów, jak MPV-ów.

Paleta kolorów zastosowana w XAVL wyraża luksusową i wyszukaną atmosferę, przetwarzając kod genetyczny koncepcji XAV. Ciemny i dostojny brąz użyty został w całej przestrzeni wnętrza, podczas gdy tkanina Geonic użyta w tapicerce uwydatnia przywiązanie do wysokiej jakości detali. Użycie w panelu rozdzielczym i panelach drzwi ‘eskluzywnego węgla’ przydaje wnętrzu przestronności dzięki wykorzystaniu pasm miedzi i mieszaniny węgla.

SsangYong XAVL – zastosowane technologie

SILNIK

XAVL oferuje wybór spośród dwóch silników: spełniającego normę Euro 6d-Temp 1,5-litrowego silnika benzynowego i 1,6-litrowego silnika Diesla, do których dopasowano opcję wyboru 6-biegowych skrzyni biegów ręcznej lub automatycznej i system 2WD.

Utrata mocy zmniejszona została do minimum dzięki zastosowaniu elektrycznego wspomagania kierownicy, a dzięki systemowi stop/start osiągnięto redukcję emisji CO2. 1,6-litrowy silnik wysokoprężny celuje przede wszystkim w rynek europejski. Osiąga emisję CO2 na poziomie 120-150 g/km (wersja 2WD, MT/AT, system stop/start). 1,5-litrowy silnik benzynowy przeznaczony jest na te rynki, które preferują wydajną jazdę przy niskich i średnich prędkościach, jak również oszczędność zużycia paliwa. Jego emisja CO2 wynosi 150-170 g/km (2WD, MT/AT, system stop/start).

BEZPIECZEŃSTWO

Dla wygody i bezpieczeństwa podróżujących XAVL wyposażony został w szereg nowoczesnych elektronicznych systemów bezpieczeństwa. To między innymi:

  • AEBS (Zaawansowany System Hamowania Awaryjnego). Dzięki zastosowaniu radaru i skanowania laserowego z przodu samochodu i czujników kamery umieszczonych na szczycie przedniej szyby system AEBS ostrzega kierowcę przed niebezpieczeństwem kolizji, takim jak nieruchomy pojazd czy pieszy na jezdni. Jeśli kierowca zignoruje ostrzeżenie, system tymczasowo przejmie kontrolę nad pojazdem i uruchomi hamulce, aby uniknąć zderzenia.
  • HBA (Asystent Świateł Drogowych) wykrywa w nocy nadjeżdżające z naprzeciwka samochody i kieruje oświetlenie w dół, aby uniknąć oślepienia kierowcy z przodu oraz zachować dobrą widoczność drogi dla obu kierowców poruszających się po ciemnej drodze.
  • Asystent Utrzymania Pasa Ruchu (LKAS) zmniejsza niebezpieczeństwo wypadku spowodowanego powolnym zjeżdżaniem z pasa ruchu.
  • Wykrywanie Martwego Punktu (BSD) i Asystent Zmiany Pasa Ruchu (LCA) pomagają kierowcy monitorować te punkty, które nie są widoczne w lusterkach zewnętrznych, dzięki czemu umożliwiają uniknięcie zderzenia z niewidzianymi obiektami. Niebezpieczeństwo zderzenia bocznego lub z tyłu redukowane jest przy pomocy Ostrzeżenia o Ruchu Poprzecznym z Tyłu (RCTA).

Dla SsangYonga bezpieczeństwo ma pierwszorzędne znaczenie, a XAVL może się pochwalić zewnętrzną poduszką powietrzną oferującą dodatkową ochronę pieszym, zaś dla podróżujących samochodem bezpieczeństwo zapewnia dodatkowo centralna poduszka powietrzna umieszczona pomiędzy kierowcą a pasażerem siedzącym obok niego, jak również poduszka powietrzna chroniąca kolana kierowcy.

Samochód został także wyposażony w Inteligentnego Asystenta Parkowania, który wykrywa obszar parkowania korzystając z czujników ponaddźwiękowych i automatycznie kontroluje kierownicę, dzięki czemu kierowca skupić się może jedynie na korzystaniu z dźwigni zmiany biegów i pedału hamulca.

XAVL to samochód zorientowany na pasażera i jego potrzebę utrzymywania łączności. 10,25-calowy wyświetlacz LCD zapewnia kierowcy łatwość użytkowania, podczas gdy hotsport wi-fi umożliwia pasażerom z drugiego i trzeciego rzędu korzystanie z urządzeń elektronicznych za pośrednictwem prostego połączenia internetowego. Dodatkowo nawigacja samochodu, ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja, jak również system multimedialny umieszczony w podsufitce mogą być sterowane smartfonem, podczas gdy technologia Link to Home IOT (połączenie z domem w ramach internetu ) umożliwia podróżującym połączenie z domem i zarządzanie kamerami fabrycznymi, bezpieczeństwem, sprzętem domowym i regulacją temperatury.

Zdjęcia: SsangYong