MotoNews.pl

Nowa Mazda CX-5 – wyposażenie i ceny

16 marca 2017

Kategoria | Premiery  Targi
Marka, model | ,
Mazda-CX-5 4

Nowa Mazda CX-5 ma swoją europejską premierę podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie. Ten model jest wyrafinowaną odpowiedzią na rosnące oczekiwania konsumentów – prezentuje jakość na najwyższym poziomie. Premierze Nowej Mazdy CX-5, zaprojektowanej w duchu Jinba-Ittai, towarzyszy hasło Drive Together, podkreślające jedność kierowcy z samochodem, które znajduje odzwierciedlenie w zharmonizowanym i ergonomicznym wnętrzu, za sprawą którego kierowca może oddać się przyjemności z prowadzenia.

Nowa Mazda CX-5 – nadwozie

W odniesieniu do projektu nadwozia, Mazda postawiła na minimalizm i czystość formy, upraszczając linię KODO pierwszej generacji modelu. Masywna sylwetka nowej generacji CX-5 wyróżnia się szerszym rozstawem kół, bardziej pochylonymi przednimi słupkami oraz niżej poprowadzoną linią dachu i bocznego przewężenia. Nowa stylistyka znajduje swoje wyraźne odbicie w projekcie przestronnego wnętrza. Oparto je na eleganckich, acz niezwykle wyrazistych poziomych liniach. Biorą swój początek przy kierownicy i naturalnie rozchodzą się po całej kabinie.

Nowa Mazda CX-5 – jednostki napędowe

Nowa Mazda CX-5 korzysta ze sprawdzonych, niezwykle udanych jednostek napędowych oraz konstrukcji podwozia (technologie SKYACTIV) znanej z obecnej generacji modelu. Wprowadzając modyfikacje w tych obszarach, konstruktorzy Mazdy skupili się na poprawie dynamiki i reakcji samochodu. Wypracowali także jeszcze wyższą wydajność paliwową. W połączeniu z niezwykle precyzyjnym układem kierowniczym oraz licznymi rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa jazdy (np. systemem G-Vectoring Control), układ napędowy i podwozie nowej Mazdy CX-5 sprawiają, że samochód prowadzi się niezwykle przewidywalnie. Perfekcyjnie reaguje na komendy kierowcy, tym samym potęgując poczucie Jinba-Ittai u wszystkich osób na pokładzie.

Dzięki ulepszonej jakości – bliższej segmentowi premium – oraz prostocie obsługi, intuicyjnej funkcjonalności i przewidywalności na drodze, nowa Mazda CX-5 o klasę przewyższa pozostałych konkurentów w europejskim segmencie kompaktowych SUV-ów.

Najważniejsze zmiany w porównaniu do poprzedniej generacji modelu

Zoptymalizowane światła

Patrząc na przednią część samochodu widać charakterystyczny pas świateł przednich oraz sportowy, trójwymiarowy grill. Poszerza on optycznie nadwozie samochodu. Zoptymalizowany kształt lusterek bocznych poprawia widoczność oraz parametry aerodynamiczne nadwozia. SKYACTIV-Body jest przykładem tego, że solidna i bezpieczna konstrukcja może iść w parze z eleganckim stylem, emanującym siłą minimalistycznego wzornictwa.

Matrycowe reflektory diodowe (LED)

Nowe, przednie matrycowe reflektory diodowe (LED) z systemem oświetlenia adaptacyjnego (ALH) są teraz wyposażone w 12 (zamiast czterech) niezależnie sterowanych stref. To rozwiązanie pozwoliło na zwiększenie oświetlanego obszaru przed pojazdem, przy jednocześnie większej efektywności działania systemu zapobiegającego oślepianiu innych kierowców.

System G-Vectoring Control (GVC)

System G-Vectoring Control (GVC) optymalizuje dociążenie poszczególnych kół. Umożliwia płynne i wydajne prowadzenie pojazdu. Lepsza przyczepność nie tylko podnosi bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zapewnia również kierowcy pewniejsze prowadzenie w każdych warunkach. Dodatkowo, nowa Mazda CX-5 wyposażona została w 27 czujników. Monitorują one zachowanie kierowcy (jak np. każdy ruch kołem kierownicy) i zmieniające się właściwości jezdne na drodze, by dostarczać do kół w trybie ciągłym odpowiedni rozdział momentu obrotowego.

Elektrycznie sterowany system otwierania i zamykania pokrywy bagażnika

Nowy, elektrycznie sterowany system otwierania i zamykania pokrywy bagażnika z funkcją zapamiętywania maksymalnej wysokości otwarcia sprawi, że dostęp do przestrzeni bagażowej będzie jeszcze wygodniejszy. Pokrywa może być otwierana i zamykana pilotem, przyciskiem przy kierownicy lub przyciskiem na pokrywie bagażnika. Dla bezpieczeństwa, system wykorzystuje czujniki zapobiegające przytrzaśnięciu obiektów podczas zamykania.

Nowa konstrukcja foteli

Poprawę komfortu podczas podróży zapewniła nowa konstrukcja foteli zapobiegająca zmęczeniu. Ograniczono również hałas i wibracje przenoszone do kabiny dzięki dodatkowej izolacji wnętrza i skorygowanym nastawom zawieszenia. Dzięki podwyższeniu centralnej konsoli (między przednimi fotelami) poprawiona została pozycja drążka zmiany biegów (który został uniesiony o 60 mm dla skrzyni 6AT oraz 40 mm dla skrzyni 6MT). Wpłynęło to również na lepszą ergonomię systemu HMI oraz bardziej naturalny dostęp do sterowania elektronicznym hamulcem postojowym.

Wyświetlacz head-up

Kierowca Nowej Mazdy CX-5 będzie mógł poczuć jeszcze głębszą więź z samochodem, mając do dyspozycji kolorowy wyświetlacz Head-up z funkcją pamięci ustawienia, który najważniejsze parametry pojazdu wyświetla na przedniej szybie, w polu widzenia drogi. Jest to unikalna propozycja dla klientów tego segmentu SUV, gdzie takie rozwiązanie nie było dotąd spotykane.

Zdjęcia: Mazda