MotoNews.pl

Nowy Seat Ibiza z nagrodą Red Dot Award

12 kwietnia 2017

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
2017 04 10 ibiza

Najlepszy design, jaki Seat zaprojektował w segmencie A0 – to właśnie nowy Seat Ibiza piątej generacji. Projektanci hiszpańskiego producenta nie mieli łatwego zadania. Nowa Ibiza musiała reprezentować zarówno swoje 30-letnie dziedzictwo, jak i ucieleśniać nowoczesność i dynamiczny charakter marki. Zadanie to zostało wykonane perfekcyjnie. Niezaprzeczalnym tego dowodem jest wyróżnienie Red Dot Award: Product Design 2017, które właśnie zdobył nowy Seat Ibiza.

Od 1954 roku Red Dot Award jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów w świecie designu i wzornictwa, zaś za najważniejszą nagrodę uważa się wyróżnienie w kategorii Product Design. Jury konkursu składa się z 40 ekspertów z całego świata, którzy nie mogą być związani z żadną przemysłową firmą zajmującą się produkcją ani nie mogą uczestniczyć w głosowaniu dotyczącym produktów, w których projekt byli zaangażowani. W ten sposób unika się konfliktu interesów i gwarantuje najwyższy możliwy poziom bezstronności i neutralności. To właśnie na tym wymagającym gremium największe wrażenie zrobił nowy Seat Ibiza.

Dynamiczny design

Design nowej Ibizy odzwierciedla dynamiczną linię stylistyczną Seata, będącą cechą charakterystyczną hiszpańskiej marki. Z przodu auta zamontowano trójkątne lampy w technologii LED o wyraźnym, rozpoznawalnym kształcie. O niebywałej dynamice nowej Ibizy przekonują także mocne rysy jej przodu.

Od dolnej krawędzi obu stron zderzaka w kierunku osłony chłodnicy nadają przodowi stylizację w kształcie litery X.

– Auto ma bardzo wyważone proporcje – podczas projektowania położyliśmy nacisk na przestrzeń, aby stworzyć ogromny trójwymiarowy efekt i aby zainspirować najbardziej krytyczne i wymagające oczy – mówi Alejandro Mesonero-Romanos, Dyrektor zespołu Seat Design. – Konstrukcja nowego Seata Ibizy jest z jednej strony przykładem doskonałych proporcji, silnego charakteru i zwinnego wyglądu, a z drugiej strony przynosi świeży i młody wizerunek wraz z dojrzałością i równowagą. Ten charakterystyczny styl widać w każdym szczególe zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu – dodaje.

Aerodynamiczna sylwetka

Nadwozie nowej Ibizy jest pięknie wyrzeźbione dzięki umiejętnemu połączeniu ostrych linii i gładkich powierzchni. Powiększony rozstaw osi wraz z kształtem bocznych okien akcentują wielkość auta, podczas gdy podwójne przetłoczenia opadające w kierunku tyłu są typowe dla Seata i podkreślają wyrazisty, dynamiczny wygląd samochodu. Odpowiednie proporcje i unikatowy styl przekładają się na fantastyczną aerodynamikę.

Wypukłe, mocne linie pokrywy bagażnika i zderzaków podkreślają szerszą sylwetkę auta. Odmianę FR wyróżniają sportowe detale, jak np. końcówki wydechu zamontowane po obu stronach zderzaka. Wersja Xcellence ma z kolei liczne chromowane detale, podkreślające jej elegancję.

Szykowne wnętrze

Także wnętrze nowej Ibizy wyróżnia się perfekcyjnymi proporcjami, dzięki czemu kierowca może jeszcze lepiej poczuć jej powiększoną i komfortową przestrzeń. Dominują tu bardziej techniczne i precyzyjne linie, które nadają wnętrzu elegancki, ale i drapieżny wygląd. Sportowy i dynamiczny charakter Ibizy podkreślają również nowe materiały wykończeniowe.

We wnętrzu tego hiszpańskiego auta imponuje przywiązanie do detali – każdy, nawet najmniejszy jego element został wykonany z ogromną troską o jakość. Wszystkie przełączniki usytuowano wokół kierowcy i w możliwie jak najwyższej pozycji, aby przy korzystaniu z nich nie trzeba było odrywać wzroku od jezdni.

Dzięki niebywałej jakości i przywiązaniu do detali wygląd nowego Seata Ibizy przywodzi na myśl modele z wyższego segmentu. Kierowca ma także możliwość personalizacji oświetlenia nastrojowego w kabinie czy wykorzystania systemu multimedialnego z 8-calowym ekranem, a także systemu łączności Full Link. Kokpit jest chroniony przez filtr Air Care, który izoluje pasażerów przed alergenami, tworząc przestrzeń bez zanieczyszczeń.

Seat Ibiza to wyjątkowe auto, oddające swoim designem styl Barcelony, w której został zaprojektowany. Nie sposób się za nim nie obejrzeć.