MotoNews.pl

Opel Grandland X – nowy, muskularny i żądny przygód SUV

20 kwietnia 2017

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Opel-Grandland-X-305587

Oto nowy Opel Grandland X — wyposażony w liczne najnowocześniejsze technologie oraz oferujący mnóstwo miejsca dla pięciu osób, a także ich bagażu i sprzętu sportowego. Dzięki tym cechom nowy Opel może śmiało rywalizować z innymi modelami w dynamicznie rozwijającym się segmencie pojazdów sportowo-użytkowych. Mierzący 4,48 metra długości Grandland X przyciąga wzrok wyrazistymi proporcjami i krótkimi zwisami oraz atletyczną sylwetką kojarzącą się z napiętymi mięśniami. Indywidualny styl tego kompaktowego SUV‑a można dodatkowo podkreślić opcją dwukolorowego nadwozia. Opel Grandland X będzie miał swoją światową premierę na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym (IAA) we Frankfurcie (14–24 września 2017 r.).

Opel Grandland X – trzeci w rodzinie

Idealnie wyposażony i świetnie pozycjonowany Grandland X pojawi się na rynku jesienią jako trzeci Opel oznaczony symbolem „X” w nazwie. Dołączy on do krótszych o około 20 centymetrów krewniaków — Opla Crosslanda X i bestsellerowego Opla Mokki X. Jednocześnie Grandland X stanowi rozszerzenie obecności marki Opel w bardzo popularnym segmencie samochodów kompaktowych.

„Stylowa nowość gotowa do ataku w dynamicznie rozwijającym się segmencie pojazdów sportowo-użytkowych — to właśnie nasz nowy Opel Grandland X. Jego nazwa oznacza przygodę, niezależność i komfort. Sportowa stylistyka sprawia, że Grandland X wygląda rewelacyjnie. Dzięki niemu marka zyska nowych klientów. Opel Grandland X został wyposażony nie tylko w funkcje charakterystyczne dla samochodu sportowo-użytkowego, ale także w najlepsze technologi. Dzięki nim którym jazda nim jest bezpieczna i przyjemna. Firma Opel wprowadza na rynek stylowy, pożądany samochód sportowo-użytkowy” — powiedział dyrektor generalny firmy Opel, dr Karl-Thomas Neumann.

Wyposażenie

Opel Grandland X reprezentuje najwyższą klasę pod względem wyposażenia w ultranowoczesne systemy wspomagające kierowcę i rozwiązania podnoszące komfort: Adaptacyjny tempomat z funkcją wykrywania pieszych, system automatycznego hamowania awaryjnego, system wykrywania senności kierowcy, zaawansowany asystent parkowania czy kamera 360° to tylko niektóre przykłady.

Ergonomiczne fotele z atestem AGR (Akcji na rzecz Zdrowych Pleców), podgrzewana kierownica i podgrzewane fotele z przodu i z tyłu, a także klapa bagażnika otwierana ruchem stopy to rozwiązania zapewniające najwyższy komfort. Jak zwykle w przypadku Opla kierowca i pasażerowie Grandlanda X mogą korzystać z najlepszego wyposażenia w zakresie łączności dzięki systemom IntelliLink najnowszej generacji oraz osobistemu opiekunowi kierowcy Opel OnStar. Teraz oferuje także usługi rezerwacji pokoju w hotelach oraz wyszukiwania dogodnego parkingu. Indukcyjna ładowarka umożliwia bezprzewodowe ładowanie smartfonów.

Opel ponownie zaprezentował się jako lider technologii oświetlenia, wyposażając Grandlanda X w adaptacyjny system oświetlenia przedniego (AFL) z diodowymi reflektorami. Poszczególne funkcje, takie jak doświetlanie zakrętów, asystent świateł drogowych i automatyczne poziomowanie wiązki świetlnej, gwarantują optymalne oświetlenie drogi przed samochodem. Zapewniają tym samym mnóstwo przyjemności z jazdy także nocą.

Bezpieczeństwo

Przede wszystkim jednak Opel Grandland X oferuje przyjemność z bezpiecznej jazdy przez cały rok. I to niezależnie od nawierzchni. Jest to zasługą między innymi opcjonalnego elektronicznego systemu Grip Control. Zwłaszcza w przypadku zastosowania opon błotno-śniegowych (M&S) zapewnia on maksymalną przyczepność w różnych sytuacjach. Kierowca ma do wyboru cztery tryby jazdy. System dostosowuje rozkład momentu obrotowego na przednie koła. Pozwala nawet na buksowanie kół, gdy jest to konieczne. W egzemplarzach z automatyczną skrzynią biegów system koryguje także punkty zmiany przełożenia i reakcję przepustnicy. Zapewnia to najlepszą przyczepność i stabilność niezależnie od tego, czy Grandland X porusza się po zaśnieżonej, błotnistej, piaszczystej czy mokrej nawierzchni.

Zdecydowana stylistyka z dopracowanymi detalami

4477 milimetrów długości, 1844 milimetrów szerokości i 1636 milimetrów wysokości — nowy Opel Grandland X jest atrakcyjnym, solidnie prezentującym się SUV‑em o sportowej sylwetce. Charakterystyczne elementy przodu, to płyta osłaniająca elementy podwozia i wydatna osłona chłodnicy ze znakiem „blitz”. Chromowane listwy biegną od logo marki w kierunku wąskich reflektorów LED z motywem podwójnego skrzydła. Optycznie poszerzają przód i podkreślają mocny i bezkompromisowy wizerunek Grandlanda X. Przetłoczenie na masce silnika wpisuje się w koncepcję stylistyczną Opla określaną jako „połączenie rzeźbiarskiego artyzmu z niemiecką precyzją”.

Profil to zestawienie surowego uroku SUV‑a z eleganckimi liniami. Muskularne, wydatne nadkola i osłony dolnych partii nadwozia nadają Grandlandowi X terenową estetykę. Dla odmiany minimalistyczne kontury i subtelne przetłoczenie w dolnej części drzwi wyraźnie identyfikują Grandlanda X jako samochód marki Opel. Dodatkowym elementem personalizującym konkretny egzemplarz może być opcjonalne, dwukolorowe nadwozie z kontrastującym czarnym dachem.

Płynne połączenie dachu z resztą nadwozia jest zaznaczone „przełamanym” słupkiem C. Dodaje on dynamizmu w tylnej części samochodu. Każdy detal stylistyczny tyłu świadczy o tym, że Grandland X to rasowy SUV. Szeroka sylwetka, srebrna osłona podwozia ze zintegrowanymi końcówkami wydechu z prawej i lewej strony, elementy ochraniające nadwozie, oraz wąskie diodowe tylne światła podkreślają sportowy i muskularny charakter nowości rynkowej.

„Nowy Grandland X to nowoczesny pojazd sportowo-użytkowy o wyjątkowej prezencji i śmiałej stylistyce. Nadaje mu ona kompaktowy, sportowy i muskularny wygląd. Udoskonaliliśmy naszą filozofię projektowania, by stworzyć samochód sportowo-użytkowy łączący sportowy charakter i elegancję. Tak powstał najbardziej przyciągający wzrok pojazd w swoim segmencie” — powiedział Mark Adams, wiceprezes ds. projektowania w firmie Opel.

Wnętrze kabiny

Podobną estetyką charakteryzuje się wnętrze Grandlanda X. Panel wskaźników i środkowa konsola z ekranem dotykowym są uporządkowane. Dopasowano je do poziomej linii wzroku kierowcy. Przyciski w środkowej części deski rozdzielczej zostały pogrupowane w trzech rzędach. Zapewniają szybki i intuicyjny dostęp do sterowania systemem multimedialnym, klimatyzacją i funkcjami podwozia.

Dobremu samopoczuciu kierowcy i pasażerów zasiadających w komfortowych fortelach sprzyjają także przyjemne w dotyku powierzchnie wykończenia wnętrza. Typowa dla samochodów sportowo-użytkowych wyższa pozycja foteli ułatwia wsiadanie i wysiadanie oraz zapewnia lepszą widoczność. Długi rozstaw osi wynoszący 2675 milimetrów sprawia, że kompaktowym SUV‑em może wygodnie podróżować nawet pięć osób. W bagażniku o pojemności 514 litrów jest mnóstwo miejsca na bagaż i sprzęt sportowy. W razie potrzeby można  go powiększyć do 1 652 litrów.  Dzięki tym wszystkim cechom Opel Grandland X może konkurować nawet z najprzestronniejszymi kompaktowymi kombi.

Zdjęcia: Opel