MotoNews.pl

Dodatkowe systemy wspomagające kierowcę w modelu Crossland X

11 lipca 2017

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
Opel-Crossland-X-307499

Firma Opel wprowadziła dodatkowe systemy wspomagające kierowcę w crossoverze Crossland X. Nowość rynkowa o modnej sylwetce pojazdu sportowo-użytkowego oferuje innowacje, za sprawą których codzienna jazda jest bezpieczniejsza, bardziej komfortowa i łatwiejsza. Najnowocześniejsze, w pełni diodowe reflektory, wyświetlacz projekcyjny (head-up) i panoramiczna kamera cofania rejestrująca obraz w zakresie 180 stopni, a także zaawansowany asystent parkowania, asystent pasa ruchu, rozpoznawanie znaków ograniczenia prędkości i system ostrzegania o obecności innego pojazdu w martwym polu to tylko niektóre przykłady.

Opel Crossland X z nowym pakietem opcjonalnego wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa

Nowy, opcjonalny pakiet umożliwia dalsze rozszerzenie bogatego wyposażenia o alarm przedkolizyjny z funkcją wykrywania pieszych i systemem automatycznego hamowania awaryjnego , a także o system ostrzegania o senności kierowcy z dodatkową funkcją wykrywania takiego stanu u prowadzącego pojazd.

„Opel demokratyzuje przyszłe technologie tak, aby stawały się one dostępne dla każdego” — mówi William F. Bertagni, wiceprezes ds. inżynierii pojazdów w Europie w firmie Opel. „Podejście to znajduje odzwierciedlenie w całej historii marki. Widać je też na przykładzie naszego nowego modelu Crossland X, wyposażonego w szeroką gamę najnowocześniejszych systemów wspomagających kierowcę, takich jak alarm przedkolizyjny, system automatycznego hamowania awaryjnego i system ostrzegania o senności kierowcy”.

Alarm przedkolizyjny z systemem wykrywania pieszych i systemem automatycznego hamowania awaryjnego monitoruje sytuację w ruchu przed pojazdem za pomocą przedniej kamery Opel Eye i potrafi wykrywać zarówno poruszające się, jak i zaparkowane pojazdy, a także pieszych (dorosłych i dzieci). System ten wszczyna dźwiękowy i wizualny alarm, ale także automatycznie inicjuje hamowanie, jeżeli kierowca nie zareaguje na gwałtownie malejącą odległość od pieszego lub pojazdu poprzedzającego.

System ostrzegania rozszerzony o funkcję wykrywania senności

System wykrywania senności kierowcy stanowi rozszerzenie standardowego wyposażenia modelu Crossland X, który po upływie dwóch godzin jazdy z prędkością przekraczającą 65 km/h ostrzega kierowcę, że powinien zrobić sobie przerwę. Rozszerzony system uruchamia alarm w sytuacji, gdy trajektoria ruchu pojazdu sugeruje, że kierowca jest senny lub nie poświęca wystarczającej uwagi prowadzeniu samochodu. Alarm jest ogłaszany jako komunikat na ekranie w zestawie wskaźników oraz ostrzeżenie dźwiękowe. Po trzech ostrzeżeniach pierwszego poziomu system generuje drugi alarm w postaci komunikatu o innej treści oraz głośniejszego sygnału dźwiękowego. Jazda z prędkością poniżej 65 km/h przez 15 minut bez przerwy powoduje zresetowanie systemu.

Kolejnym rozwiązaniem zwiększającym ogólne bezpieczeństwo w Crosslandzie X jest innowacyjny system oświetlenia stanowiący nowość w tym segmencie. W pełni diodowe reflektory gwarantują optymalne oświetlenie drogi przed samochodem dzięki takim funkcjom, jak doświetlanie zakrętów, asystent świateł drogowych i automatyczne poziomowanie wiązki świetlnej.

Opcjonalny wyświetlacz projekcyjny (head up) pomaga uważniej obserwować drogę, ponieważ najważniejsze informacje o prędkości, obowiązujących ograniczeniach prędkości oraz ustawieniach ogranicznika prędkości i tempomatu, a także wskazówki nawigacji są wyświetlane bezpośrednio na linii wzroku kierowcy Crosslanda X. Ryzyko kolizji z innymi pojazdami jest zmniejszone dzięki zastosowaniu systemu ostrzegania o obecności innego pojazdu w martwym polu. Ultradźwiękowe czujniki wykrywają wszystkich innych użytkowników drogi oprócz pieszych, a kierowca jest ostrzegany zapaleniem się pomarańczowej ikonki w lusterku bocznym.

Przednia kamera Opel Eye przetwarza różne dane i przekazuje je do systemów wspomagania kierowcy, takich jak rozpoznawanie znaków ograniczenia prędkości czy system ostrzegania przed niesygnalizowaną zmianą pasa ruchu. System rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości wyświetla obowiązujące ograniczenia na ekranie w zestawie wskaźników lub na opcjonalnym wyświetlaczu projekcyjnym, a asystent pasa ruchu wydaje dźwiękowe i wizualne ostrzeżenia, jeżeli stwierdzi, że kierowca Crosslanda X zjechał z pasa ruchu w sposób niezamierzony.

Cofanie i parkowanie nowym Oplem z rodziny X jest wygodniejsze. Kąt widzenia opcjonalnej panoramicznej kamery cofania zwiększono do 180 stopni, dzięki czemu kierowca wykonujący manewr cofania może zobaczyć innych użytkowników drogi zbliżających się do niego z obu stron pojazdu. Zaawansowany asystent parkowania najnowszej generacji wykrywa odpowiednie miejsca postojowe i automatycznie parkuje samochód. Umożliwia również automatyczne opuszczenie takiego miejsca. W obu przypadkach kierowca musi jedynie operować pedałami.

Zdjęcia: Opel