MotoNews.pl

Opel Grandland X ostrzega kierowcę o zmęczeniu

07 sierpnia 2017

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Opel-Grandland-X-3

Nowy Opel Grandland X zadebiutuje na 67. Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym (IAA) we Frankfurcie (14–24 września). Zamówienia na nowego SUVa Opla już można składać, a od października model ten będzie dostępny u dealerów w Polsce. Grandland X jest doskonale wyposażony w ultranowoczesne systemy wspomagające kierowcę: alarm przed kolizyjny z funkcjami automatycznego hamowania awaryjnego i wykrywania pieszych, zaawansowany asystent parkowania czy kamera 360° to tylko niektóre przykłady dostępnych opcjonalnie systemów.

Poziom bezpieczeństwa w tym modelu podnoszą również takie systemy, jak adaptacyjny tempomat z funkcją zatrzymywania samochodu, utrzymujący wybraną prędkość i odległość od pojazdu poprzedzającego, a także w razie potrzeby zwiększający lub zmniejszający prędkość Grandlanda X. Na uwagę zasługuje również kolejna nowość wspomagająca prowadzenie pojazdu, czyli opcjonalny system ostrzegania o senności kierowcy.

Opel Grandland X z systemem ostrzegania o senności kierowcy

Z przeprowadzonych w Niemczech badań nad ruchem autostradowym wynika, że sprawcą co czwartego śmiertelnego wypadku samochodowego jest kierowca, który zasnął za kierownicą ( na podstawie danych ADAC – broszura ADAC „Müdigkeit im Straßenverkehr”, str. 6). Systemy wykrywające oznaki zmęczenia i sugerujące kierowcy, że nadszedł czas na przerwę i odpoczynek, są powszechne w samochodach klasy premium.

Teraz firma Opel udostępnia takie rozwiązania szerszej grupie zmotoryzowanych, na przykład w modelu Grandland X — nowym fascynującym kompaktowym samochodzie sportowo-użytkowym oferowanym w cenie od 94 900 zł (wszystkie ceny są sugerowanymi cenami detalicznymi z VAT w Polsce).

System ostrzegania o zmęczeniu kierowcy w Grandlandzie X uruchamia alarm w sytuacji, gdy tor ruchu pojazdu sugeruje, że kierowca jest zmęczony lub nie poświęca wystarczającej uwagi prowadzeniu samochodu. Alarm ma postać komunikatu w zestawie wskaźników oraz ostrzeżenia dźwiękowego. Po trzech ostrzeżeniach pierwszego poziomu system generuje drugi alarm w formie komunikatu o innej treści oraz głośniejszego sygnału dźwiękowego. Jazda z prędkością poniżej 65 km/h przez 15 minut bez przerwy powoduje zresetowanie systemu

„Zmęczenie jest zagrożeniem nie tylko dla samego kierowcy, ale dla wszystkich użytkowników drogi” — powiedział dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i obsługi posprzedażnej, Peter Küspert. „System ostrzegania o senności kierowcy w Oplu Grandlandzie X potrafi wykryć typowe oznaki zmęczenia i przypomina prowadzącemu pojazd o tym, aby w czasie długiej podróży robić regularne przerwy, zanim dojdzie do wypadku na drodze”.

Ultranowoczesne systemy wspomagające kierowcę

Oprócz systemu ostrzegania o senności kierowcy Opel Grandland X oferuje także inne pierwszorzędne rozwiązania wspomagające prowadzenie pojazdu i podnoszące poziom bezpieczeństwa. Nowy model Opla, wkraczający do mocno obsadzonego segmentu SUV‑ów, jest wyposażony w reflektory, które optymalnie oświetlają nocną drogę bez oślepiania innych kierowców. Opcjonalne reflektory AFL LED emitują wiązkę intensywnie białego światła, która skutecznie zamienia noc w dzień i jest automatycznie dostosowywana do warunków jazdy.

O spokój kierowcy Grandlanda X dba Opel OnStar. Osobisty opiekun kierowcy nie tylko zapewnia pomoc w przypadku kradzieży pojazdu czy znakomitą łączność przez hotspot Wi‑Fi (1), ale może też pomóc zmęczonemu kierowcy w znalezieniu miejsca do parkowania (2) lub zarezerwowaniu miejsca w hotelu (3). W sytuacji awaryjnej, takiej jak zderzenie, „anioł stróż” reaguje automatycznie, nawiązując łączność z doradcą — człowiekiem, a nie maszyną — który zorganizuje pomoc dla osób podróżujących samochodem.

  1. Do korzystania z usług OnStar wymagana jest aktywacja i założenie konta w OnStar Europe Ltd. Po zakończeniu okresu próbnego usługa jest płatna. Usługa bezprzewodowej łączności z Internetem, hotspot Wi-Fi jest niedostępna w Polsce w chwili publikacji niniejszej informacji. Korzystanie z punktu dostępu do Internetu Wi-Fi wymaga posiadania konta u wskazanego operatora sieci. Możliwość korzystania z poszczególnych usług zależy od zasięgu i dostępności sieci komórkowej. Ograniczenia i opłaty związane z usługami podano na stronie opel.pl.
  2. Przez Parkopedię.
  3. Przez Booking.com. Wymagane podanie adresu e-mail i numeru karty kredytowej.
Zdjęcia: Opel