MotoNews.pl

BMW Concept X7 iPerformance – nowy wymiar przestronności

14 września 2017

05 bmw-concept-x7-iperformance

Wraz z BMW Concept X7 iPerformance BMW Group prezentuje na Międzynarodowej Wystawie Samochodowej we Frankfurcie (IAA) nie tylko nową koncepcję pojazdu klasy luksusowej, ale też nowy sposób pojmowania luksusu przez markę BMW. Prezentowany samochód koncepcyjny wyraża to poprzez wygląd zewnętrzny o mocnej prezencji i klarownych konturach. Wyróżnia go też przestronne wnętrze na 6 osób skupione na tym, co najważniejsze: proste formy, wysokiej jakości materiały oraz skomunikowany system inforozrywki według najnowszych standardów techniki. Jako model iPerformance samochód łączy innowacyjną technologię BMW eDrive z silnikiem benzynowym BMW TwinPower Turbo. Zapewnia niezwykle wydajny i dynamiczny napęd hybrydowy plug-in, który w każdych warunkach dostarcza niezwykłych wrażeń z jazdy – bez lokalnej emisji spalin.

BMW Concept X7 iPerformance  – zapowiedź modelu seryjnego

Projekt studyjny jest zapowiedzią przyszłego modelu seryjnego, który zostanie zaprezentowany w roku 2018. Przyszłe BMW X7 jest częścią największej ofensywy modelowej w historii firmy. W ramach strategii NUMBER ONE > NEXT BMW Group chce znacznie zwiększyć sprzedaż i obroty w klasie samochodów luksusowych. BMW X7 odkrywa przy tym istotną rolę, jak wyjaśnia Ian Robertson, Członek Zarządu BMW AG odpowiedzialny za dystrybucję marki BMW:

„Od kiedy w roku 1999 BMW wraz z pierwszym X5 zapoczątkowało segment Sports Activity Vehicle, każdy kolejny model X podążał nową drogą. BMW X7 kontynuuje tę tradycję: nowy, najwyższy model w serii X rozszerza ofertę BMW w klasie samochodów luksusowych. Na nowo definiuje pojęcie luksusu marki BMW. Jest też wyrazem najważniejszych elementów strategii NUMBER ONE > NEXT mającej na celu wzmocnienie naszego wizerunku w klasie samochodów luksusowych. BMW Concept X7 jest również dowodem na to, że połączenie dużego samochodu typu Sports Activity Vehicle i zelektryfikowanego napędu jest jak najbardziej możliwe.”

BMW Concept X7 iPerformance – wyraz nowoczesności, luksusu i prezencji

BMW Concept X7 iPerformance już na pierwszy rzut oka daje się rozpoznać jako SAV BMW klasy luksusowej. Imponujący wygląd zewnętrzny, potężne wymiary i przemyślane proporcje emanują niezwykłą prezencją. Nowoczesna estetyka łączy się tu z nieodłączną dynamiką.

„Concept X7 stanowi rozszerzenie palety samochodów BMW tyłu Sports Activity Vehicles w stronę klasy luksusowej. Nowa stylistyka BMW poprzez zaledwie kilka bardzo precyzyjnych linii i subtelną pracę powierzchniami wyznacza nowe wzorce prezencji i ekskluzywności”, mówi Adrian van Hooydonk, Dyrektor BMW Group Design i dodaje: „BMW Concept X7 iPerformance dzięki spokojnej stylistyce i niezwykle precyzyjnym detalom prezentuje się luksusowo i nowocześnie”.

Luksusowy charakter BMW Concept X7 iPerformance szczególnie widoczny jest wewnątrz auta. Rozmiary samochodu pozwoliły stworzyć wnętrze, jakiego w BMW jeszcze nie było. Kierowca i pasażerowie mogą cieszyć się połączeniem klarownych, minimalistycznych form i otwartej przestronności w ekskluzywnej i nowoczesnej postaci. A możliwość spersonalizowanego, cyfrowego skomunikowania wnętrza według własnych potrzeb pozwala zamienić je w indywidualne miejsce odpoczynku – albo pracy.

BMW Concept X7 iPerformance – nowoczesna lekkość wnętrza

W przestronnym wnętrzu BMW Concept X7 iPerformance klarowne formy, ciepłe kolory i wyselekcjonowane materiały tworzą niezwykle ekskluzywną atmosferę nowoczesności. Duży szklany dach panoramiczny pozostawia mnóstwo miejsca nad głowami pasażerów. Nadaje wnętrzu lekkości i przestronności. W trzech rzędach siedzeń umieszczono sześć miejsc, z czego cztery mają charakter ekskluzywnych indywidualnych foteli. Usadowienie indywidualnych foteli na podłodze na wąskiej nodze daje pasażerom z tyłu dużo miejsca na nogi. Poduszki boczne foteli obite ciemną, oliwkowobrązową skórą z lekką złotą pigmentacją tworzą ekskluzywny detal. Ciekawie kontrastuje z tym tapicerka skórzana w kolorze białego dymu na pozostałych elementach foteli. Zagłębione tyły indywidualnych foteli, również obite skórą, podkreślają szlachetny, nowoczesny charakter wnętrza.

Idealne połączenie materiałów i kolorów

Ciemna linia pod szybami tworzy jednolity „horyzont”, który dodatkowo uspokaja jasne wnętrze. Świadomie zdecydowano się na oszczędne użycie materiałów dekoracyjnych. Jednak w wybranych miejscach naturalny charakter materiałów uzupełnia surowe, bejcowane na ciemny matowy kolor jesionowe drewno. Szlachetnymi akcentami są też elementy z matowego i polerowanego aluminium. Włókna świateł laserowych w dachu oraz dynamiczne oświetlenie ambientowe i konturowe subtelnie podkreślają luksusowy klimat wnętrza.

Minimalistyczne formy w strefie kierowcy

Nowoczesne i minimalistyczne wnętrze oferuje typową dla BMW orientację na kierowcę. Kształty i powierzchnie deski rozdzielczej, konsoli środkowej i drzwi okalają kierowcę, wysoka pozycja siedzenia zapewnia mu doskonałą widoczność dookoła i widok na drogę. W dalszej części deski rozdzielczej nowa stylistyka BMW z dużymi powierzchniami i klarownymi krawędziami tworzy minimalistyczny, nowoczesny wygląd.

Ekrany o przekątnej 12,3 cala w zestawie wskaźników i centralnym dotykowym monitorze pokładowym umieszczone są blisko siebie. Przez to robią bardzo spójne i szlachetne wrażenie. Nowa koncepcja obsługi umożliwia interaktywną obsługę obu ekranów. Poniżej, na konsoli środkowej, skupienie poszczególnych funkcji na spokojnych, płaskich powierzchniach podkreśla minimalizm stylistyki. Szkło kryształowe w ciemnym kolorze „Silver Night”, częściowo podświetlone, tworzy wyjątkowe akcenty na elementach obsługi takich jak dźwignia biegów, kontroler iDrive czy przyciski wielofunkcyjne na kierownicy.

Indywidualna inforozrywka poprzez płynne skomunikowanie samochodu z otoczeniem

Drugi rząd z dwoma indywidualnymi fotelami oferuje wszystkie zalety pierwszego rzędu siedzeń. Szklany dach panoramiczny łączy się z karoserią dopiero za drugim rzędem, tak więc również pasażerowie w drugim rzędzie mogą cieszyć się swobodą i poczuciem przestrzeni. Mają też zapewnioną indywidualną inforozrywkę dzięki ekranom dotykowym systemu Rear Seat Entertainment. BMW Concept X7 iPerformance prezentuje tym samym wizję BMW Group płynnej integracji cyfrowego środowiska klienta w samochodzie poprzez BMW Connected. Pasażerowie nie tylko mają do dyspozycji wysoko spersonalizowane funkcje cyfrowe, takie jak ulubione treści z zakresu inforozrywki i office, dzięki którym jazda może być wedle życzenia bardziej komfortowa, odprężająca lub produktywna ,ale mogą też udostępniać treści między sobą i na przykład za dotknięciem ekranu przesyłać dany utwory do systemu audio w samochodzie, ciekawy artykuł pasażerowi siedzącemu obok, albo adres z poczty elektronicznej do systemu nawigacyjnego. Interaktywne oświetlenie w drzwiach i desce rozdzielczej sygnalizuje komunikację między ekranami i z tyłu i z przodu.

Wygląd zewnętrzny BMW Concept X7 iPerformance – imponująca wielkość i prezencja

Potężna karoseria dumnie demonstruje ekskluzywny charakter wnętrza. Jej klarowne, pionowe proporcje i duży prześwit pozwalają już na pierwszy rzut oka rozpoznać BMW Concept X7 iPerformance jako członka rodziny X. A jednocześnie w wielu detalach i cechach stylistycznych samochód prezentuje bez wątpienia swoją własną, nową dla BMW stylistykę jednoznacznie odróżniającą go od dotychczasowych modeli. Połączenie niewielu precyzyjnych linii i starannie wyrzeźbionych powierzchni z każdej perspektywy emanuje nowoczesnością, prezencją i ekskluzywnością.

Nowa twarz w rodzinie BMW X

Widok przedni to jeden z najbardziej wyrazistych widoków tego samochodu koncepcyjnego. Już przez samą wysokość samochodu przód nowego BMW X7 dumnie góruje nad drogą. W centrum prosto ściętego przodu uwagę zwraca ogromna, ustawiona pionowo atrapa chłodnicy. Ramki i listwy grilla tworzą jeden masywny element niczym wyrzeźbiony z litej bryły. Przy drugim spojrzeniu zauważyć można ciekawe kontrasty pomiędzy błyszczącymi i matowymi krawędziami podkreślające szlachetny wygląd przodu.

Płaskie i smukłe podwójne reflektory ze światłami laserowymi BMW stykają się z górną częścią ogromnych „nerek”. Charakterystyczne niebieskie „X” w światłach laserowych jednoznacznie informuje o przynależności tego modelu do rodziny Sports Activity Vehicle marki BMW. Takie zestawienie reflektorów i atrapy chłodnicy tworzy intrygujący kontrast pomiędzy poziomymi płaszczyznami wyrażającymi dynamikę a pionowymi symbolizującymi solidność. Kontrast ten przenosi tradycyjne formy przodu BMW w przyszłość. Duże, mocno wymodelowane powierzchnie okalają te typowe elementy stylistyczne BMW, podkreślając zwartą, mocną prezencję przodu.

Wydatna wstawka w dolnej części pasa przedniego rozciąga się na całej szerokości auta, zamykając zewnętrzne wloty powietrza od góry. Uwydatnia to jeszcze bardziej sylwetkę przodu. Niemal pionowe krawędzie aerodynamiczne podkreślają szeroki rozstaw kół i mocne osadzenie na drodze. Typowe elementy modeli X, taki jak trapezowy kształt zderzaka czy atrapa osłony podwozia mają tu tylko symboliczną postać – zostały zredukowane na rzecz klarownej i ekskluzywnej stylistyki.

Imponujące proporcje

W widoku bocznym BMW Concept X7 iPerformance prezentuje się bardzo imponująco z typowym dla X wysokim prześwitem. Niemal prosto ustawiony front, wyrazisty, prawie pionowy tył i stromy kąt od tylnego koła do pokrywy bagażnika nadają muskularnym proporcjom nowoczesności, a wysokie linie boków tworzą solidną sylwetkę. Długa linia barkowa wizualnie wydłuża auto i nadaje mu atletyczny wygląd, oddzielając przy tym lekką nadbudowę kabiny sygnalizującą przestronność wnętrza od masywnego korpusu pod nią.

Po raz pierwszy w modelu X nadkola mają okrągły kształt, który podkreśla ekskluzywność i elegancję boków auta. Precyzyjne i przemyślane zestawienie powierzchni wydaje się wprawiać masywne nadkola w ruch. Im bliżej tyłu, tym powierzchnie są mocniejsze i bardziej masywne, co dodatkowo akcentuje subtelną dynamikę boków.

Mocne akcenty po bokach

Charakterystyczna chromowana listwa na progach tworzy ekskluzywny kontrapunkt dla długiej linii barkowej i wymodelowanych powierzchni pod nią. Podobnie jak przedni element ozdobny boczna listwa ta obejmuje również skrzela, wyznaczając tym samym pionowy akcent, a następnie biegnie prosto do tyłu. Te obramowania otworów powietrznych z przodu, po bokach i z tyłu z geometryczną precyzją nadaje karoserii stabilny, solidny wygląd.

Ekskluzywny lakier metalizowany Manhattan spowija powierzchnie i kształty ciemnym oliwkowym brązem, który szlachetnie podkreśla muskularną prezencję boków. 23-calowe obręcze kół ze stopów lekkich w wyrazistej stylistyce Multi Spoke łączą typową dla modeli X solidność z ekskluzywnością luksusowej limuzyny BMW. Aerodynamiczne wstawki między szprychami zmniejszają opory powietrza. Również klarowne krawędzie aerodynamiczne z przodu i z tyłu auta optymalizują strumień powietrza i tworzą przy tym mocny wizualny akcent podkreślający wydajność napędu hybrydowego plug-in. Szczególnie niezwykły widok oferuje BMW Concept X7 iPerformance z góry: podobnie jak w przypadku obramowań bocznych szyb również panoramiczny dach otacza charakterystyczna chromowana listwa biegnąca od jednego słupka A do tyłu i z powrotem. Nowoczesny akcent stanowi prześwitująca struktura nośna dachu w kształcie Y.

Tył: siła, prezencja i ekskluzywność

Tylna część BMW Concept X7 iPerformance jest dobitnym wyrazem atletycznej siły i ekskluzywnej elegancji. Szczególnie z tyłu widać rozmiary karoserii umożliwiające w ogóle tak przestronne wnętrze. Pionowe krawędzie aerodynamiczne wyznaczają przy tym klarowne odgraniczenia boków auta. Płaskie lampy tylne z chromowano listwą pomiędzy nimi dzielą wyprostowaną sylwetkę tyłu. Charakterystycznie uformowane klosze mają kształt trójwymiarowego L i stanowią „techniczny” i jednocześnie szlachetny akcent z tyłu auta. Podobnie jak z przodu powierzchnie okalają lampy jak klejnoty. Pomiędzy nadkolami pas tylny z praktycznym wycięciem na klapę tworzy stabilną bazę dla nadbudowy tyłu. Brak widocznych końcówek rur wydechowych w pasie tylnym wskazuje na napęd hybrydowy plug-in. Tył zamyka od dołu subtelna atrapa osłony podwozia w kolorze karoserii.

Mocny wizerunek marki w segmencie luksusowych samochodów BMW

W ramach zbliżającej się ofensywy modelowej BMW przygotowało nowy wizerunek własnego segmentu samochodów luksusowych o bardziej wyostrzonym profilu, pozycjonując swoje najbardziej ekskluzywne samochody w ramach oddzielnej kategorii produktów. Oprócz BMW serii 7 tę mocno rozszerzoną kategorię samochodów luksusowych uzupełni w przyszłości również nowe BMW serii 8, nowe BMW X7 oraz BMW i8 i nowe BMW i8 Roadster. Wspólną tożsamość i pozycję topowych modeli odzwierciedla nowe logo łączące czarno-białą wersję śmigiełka użytego w logo marki po raz pierwszy przed 100 laty z rozpisaną nazwą firmy „Bayerische Motoren Werke”.

Klasyczny, stonowany wygląd logo i pierwotna nazwa „Bayerische Motoren Werke” są odniesieniem do niezwykłej historii firmy BMW. Odwaga poszukiwania własnych rozwiązań i koncepcji oraz umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami i wychodzenia z nich z nową siłą są mocno zakorzenione w tradycjach BMW. Taka postawa – począwszy od pierwszego silnika lotniczego, który umożliwił zdobycie rekordu świata w wysokości lotu, aż po założenie marki BMW i – jest nie tylko gwarancją sukcesu, ale też wyrazem pasji, pewności siebie i umiejętności adaptacji do wyzwań przyszłości. Nowy wizerunek modeli segmentu samochodów luksusowych zaprezentowany będzie na Międzynarodowej Wystawie Samochodowej (IAA) we Frankfurcie (14-24 września 2017 r.).

Zdjęcia: BMW