MotoNews.pl

Honda Urban EV Concept we Frankfurcie

15 września 2017

113866 Honda Urban EV Concept unveiled at the Frankfurt Motor Show

Podczas Frankfurt Motor Show 2017 zaprezentowano elektryczny pojazd Honda Urban EV Concept. Samochód powstał na całkowicie nowej platformie. Wyznacza kierunki dla rozwiązań technicznych i wzornictwa, które pojawią się w przyszłym modelu produkcyjnym Hondy z napędem elektrycznym.

Honda Urban EV Concept – stylistyka nadwozia

Honda Urban EV Concept to przykład zaawansowanej technologii, połączonej z prostym, lecz wyrafinowanym stylem. Jego niska i szeroka, muskularna i mocno osadzona na drodze sylwetka wskazuje na sportowe osiągi. Jest on o 100 mm krótszy od subkompaktowej Hondy Jazz.

Podświetlone na niebiesko logo Hondy to zapowiedź nowego elementu stylistycznego w przyszłych modelach Hondy z napędem elektrycznym. Z przodu auta, pomiędzy reflektorami, mogą być wyświetlane interaktywne, wielojęzyczne wiadomości, np. pozdrowienia lub rady dla innych kierowców, a także informacje o aktualnym stanie naładowania akumulatorów.

Honda Urban EV Concept  – stylizacja wnętrza

Widoczność z miejsca kierowcy modelu Urban EV Concept jest doskonała dzięki wąskim słupkom A i szerokiej szybie, która zdaje się obejmować całą przednią cześć samochodu. Wsiadanie i wysiadanie z auta odbywa się z pomocą otwieranych ku tyłowi drzwi. Gniazdo ładowania osadzono na masce.

Honda Urban EV Concept może pomieścić cztery osoby na dwóch kanapach wykończonych różnymi materiałami. By można się było tu poczuć jak w salonie, przednią kanapę pokryto naturalną szarą tkaniną, natomiast oparcia siedzeń i podłokietniki ozdobiono nowoczesnymi akcentami z drewna. Pasy bezpieczeństwa na tylnej kanapie zamocowano pośrodku siedzenia, co pozwala na ich łatwe zwinięcie do pozycji wyjściowej przed opuszczeniem samochodu.

Takie same, drewniane wykończenia zastosowano wokół wielkiej, falistej deski rozdzielczej. Jest tu tylko kolumna kierownicy, prosty zestaw przycisków i panoramiczny ekran, który jest zwieńczeniem deski i biegnie przez całą jej szerokość, rozciągając się aż po panele drzwi. Na głównym ekranie w desce rozdzielczej wyświetlane są informacje o pojeździe, w tym o poziomie naładowania akumulatora. Ekrany umieszczone na drzwiach pełnią funkcję bocznych lusterek, prezentowany jest na nich obraz z zewnętrznych kamer.

Honda Urban EV Concept – zautomatyzowany Asystent Sieci

Honda Urban EV Concept pokazuje wizję koncernu – świata w którym mobilność i codzienne życie są bezproblemowo ze sobą powiązane. Zaawansowany moduł pokładowy Honda Automated Network Assistant działa jak osobisty konsjerż, który uczy się od kierowcy, rozpoznając emocje, które kierują jego działaniami. Na tej podstawie samochód w przyszłości samodzielnie dokona wyborów lub przedstawi stosowne rekomendacje.

Honda Urban EV Concept –  zarządzanie energią

W przyszłości nowe sposoby zarządzania transferem energii między siecią, domami i pojazdami elektrycznymi mogą przynieść zyski właścicielom samochodów. Zaprezentowany we Frankfurcie wraz z modelem Urban EV Concept, opracowany przez Hondę układ zarządzania energią – Power Manager Concept, to inteligentny system efektywnie oszczędzający energię. Może ją oddać z powrotem do domu lub przesłać do sieci energetycznej.

„Elektryczna Wizja”

Zaprezentowana w 2017 roku, na Salonie Samochodowym w Genewie, strategia Hondy o nazwie “Electric Vision”, zakłada rozwój dedykowanej platformy pojazdów elektrycznych, wyposażonych w odpowiednie technologie napędów. Kluczowe części programu rozwoju elektrycznego układu napędowego obejmą lekkie baterie o wysokiej gęstości mocy, zintegrowane zarządzanie temperaturą i ewolucję sposobów przenoszenia energii – zarówno do, jak i na zewnątrz pojazdu.

Zdjęcia: Honda