MotoNews.pl

Debiut INFINITI Q Inspiration Concept

21 stycznia 2018

Marka, model | ,
INFINITI-Q-Inspiration-Concept 16

Prototyp Q Inspiration Concept, który zapowiada nową generację samochodów INFINITI, pokazuje, że innowacyjny silnik VC-Turbo, technologie wynoszące jazdę autonomiczną na jeszcze wyższy poziom oraz unikalny, skupiający się na kierowcy („humanocentryczny”) kokpit będą mogły spotęgować przyjemność prowadzenia limuzyn klasy premium. Samochód jest prezentowany po raz pierwszy na North American International Auto Show w Detroit.

INFINITI Q Inspiration Concept

Stanowiący kolejny przełom w stylistyce INFINITI, design nadwozia Q Inspiration Concept, choć oparty na dynamicznych, pełnych wewnętrznej siły proporcjach, jest zwarty i esencjonalny. Prototyp stanowi premierową odsłonę nowego stylu form INFINITI, stworzonego na erę wyrafinowanych zespołów napędowych. Koncept Q starannie unika klasycznych form sedanów, dzięki proporcjom coupe i wydłużonej sylwetce, demonstracyjnie wręcz ukazującej, jak INFINITI postrzega stylistykę aut tego segmentu.

Wnętrze stworzono w tym samym minimalistycznym stylu, kokpit otula kierowcę i pasażerów poczuciem głębokiego spokoju i komfortu. Inteligentnie zaprojektowany, zwarty i niewielki zespół napędowy z awangardowym, czterocylindrowym silnikiem VC-Turbo uwolnił projektantów INFINITI od uwarunkowań związanych z architekturą silnikową, dzięki czemu zrealizowali niebywale przestronną kabinę. W jej wnętrzu najnowocześniejsze technologie łączą się z najwyższych lotów rzemiosłem artystycznym, pozwalając kierowcy czuć się panem sytuacji.

„Kolejna fala nowych technologii nabiera kształtu, a nasz prezentowany w Detroit prototyp jest zapowiedzią nowej generacji INFINITI. Imponująca i spójna nowa filozofia designu jest demonstracją kunsztu INFINITI w nowej erze autonomicznej jazdy i przełomowych napędów. Prezentując Q Inspiration w Detroit, obok naszego wspaniałego Prototype 9, INFINITI ukazuje nową elegancję i harmonię w skomplikowanym świecie.” – Alfonso Albaisa, wiceprezes INFINITI ds.designu

Q Inspiration ma pod maską przełomową jednostkę – rewolucyjny silnik w technologii INFINITI VC-Turbo, łączący w sobie cechy turbodoładowanego silnika benzynowego z momentem obrotowym i wydajnością napędu hybrydowego lub wysokoprężnego. VC-Turbo nieprzerwanie się przekształca, dostosowując swój zmienny stopień sprężania tak, by optymalizować parametry mocy i momentu obrotowego oraz wydajność. W rezultacie jego moc jest generowana i dostarczana w inteligentny sposób, a kierowca ma większą nad nią kontrolę. Jako prototyp sedana segmentu C, Q Inspiration ukazuje kolejne po modelu QX50 bliskie realizacji zastosowania technologii zmiennego stopnia sprężania INFINITI VC-Turbo.

Funkcjonalność ProPILOT zastępuje kierowcę w sytuacjach stresującej nudy za kierownicą. To kolejny stopień autonomizacji pojazdów. INFINITI ProPILOT pozwala na delegowanie najbardziej nużących zadań za kierownicą na sam samochód, dzięki czemu sam kierowca może pełniej delektować się przyjemnymi aspektami prowadzenia auta. Ale mimo że system ten działa niczym „drugi pilot”, kierowca ani na chwilę nie traci pełni kontroli nad samochodem.

„Segment sedanów premium jest dość konserwatywny. INFINITI Q Inspiration zapowiada formy bliższe młodszej klienteli, poszukującej nowoczesnej stylistyki i nowych technologii, którymi się inspiruje i dzięki którym pewniej się czuje.” – Christian Meunier, wiceprezes INFINITI

INFINITI Q Inspiration Concept – Stylistyka zewnętrzna

Manifest nowego stylu form na czasy wyrafinowanych zespołów napędowych

„Nowy samochód koncepcyjny INFINITI wznosi tradycyjną architekturę sedanów na kolejny etap ewolucyjny. To przejście w stronę siników inteligentnych, bardziej zwartych i w mniejszym stopniu determinujących konstrukcję auta. Zdołaliśmy stworzyć alternatywną formę o płynnych kształtach, bardziej frapującym charakterze i wzbogaconej zmysłowości. Swoją długą kabiną, zrównoważonymi proporcjami i atletyczną postawą prototyp zapowiada nową erę modeli INFINITI.” – Karim Habib, dyrektor designu INFINITI

Dynamiczne proporcje na czasy wyrafinowanych silników

Q Inspiration Concept jest pierwszym reprezentantem nowego stylu form INFINITI, stworzonego dla aut z wyrafinowanymi silnikami o ultraniskich emisjach. Styl ten charakteryzują mocniejsze akcenty techniczne niż w obecnie produkowanych modelach INFINITI oraz świeża adaptacja prostych linii, zwartego rysu i czystych połaci. Efektem jest czysty w formie – acz muskularny – design, inspirowany nowoczesnymi technologiami napędowymi i współgrający z nimi.

Nieodwracalny trend w stronę bardziej wyrafinowanych jednostek napędowych pozwolił projektantom INFINITI zaproponować nową architekturę dla nowego sedana średniej wielkości. Dzięki proporcjom coupe i wydłużonej sylwetce, Q Inspiration starannie unika klasycznych form sedanów. Krótka maska płynnie przechodzi w długą kabinę, bo auto napędza potężny, ale zwarty w budowie i w rozmiarach nowoczesny silnik VC-Turbo.

Przód auta jest zdominowany przez wielki, dwułukowy grill, charakterystyczny dla marki i jej obecnych modeli, ale wykazujący bardziej technokratyczne cechy. Krawędziami maski biegną odpowiadające nawiasowi grilla listwy, zaś przed i za przednimi kołami, z połaci nadwozia – niczym ostrza mieczy – wychylają się szczeliny chłodzące. Charakterystyczne „oczy” lamp uległy niewielkiemu przeformowaniu i mieszczą precyzyjne reflektory diodowe LED.

Od listew maski ciągną się w tył ostre linie barkowe, wtapiające się w gładź nadwozia w połowie jego długości, w pozbawionych słupków, otwieranych do tyłu, drzwiach. W tylnej części nadwozia linie barkowe pojawiają się znowu i – płynnie komponując się z pełnymi wdzięku liniami opadającymi od dachu do bagażnika – współtworzą pełną pasji partię auta. Wszystkie te linie zbiegają się w pojedynczym pasku tylnych świateł poniżej wyrazistej krawędzi pasa tylnego.

Minimalistyczny design wnętrza INFINITI Q Inspiration Concept

Połączenie technologii z rzemiosłem artystycznym

„Wnętrze Q Inspiration zostało zredukowane do minimalistycznej ekspresji dobrostanu psychicznego i komfortu. Dąży ono do stworzenia ciepłej i bezkompromisowo nowoczesnej atmosfery, takiej, jaką często można spotkać w architekturze mieszkaniowej Tokio. Celem było ułatwienie życia użytkownikom w nowej erze łączności ze światem, przy jednoczesnym wzbogaceniu wrażeń z jazdy materiałami najwyższej jakości, wykonanymi rękoma artystów.” – Karim Habib, dyrektor designu INFINITI

Zwarte, minimalistyczne wnętrze

Kabina Q Inspiration powstała w ramach tego samego minimalistycznego podejścia. Otacza ona pasażerów kojącym, przestronnym i komfortowym wnętrzem. Czysta w wyrazie koncepcja kabiny opiera się na nowoczesnej estetyce, zapewniającej wyciszającą przestrzeń dla dobrego samopoczucia wszystkich użytkowników.

Mimo minimalistycznego stylu, humanocentryczna kabina pozostaje nieodmiennie komfortową. Wnętrze – pozbawione elementów, które mogłyby zaburzyć przestrzeń – ukaja spokojem, dzięki czemu kierowca może na nowo odkryć przyjemność z prowadzenia samochodu i skupić się całkowicie na drodze przed sobą.

Samochód łączy pasażerów z technologiami oferowanymi na pokładzie za pośrednictwem interfejsu HMI (Human-Machine Interface). Jego istota opiera się na zapewnieniu dobrostanu psychicznego i relaksacji. Interfejs w koncepcie Q Inspiration ma postać oddzielnych ekranów dotykowych dla każdego z pasażerów, którym może zaproponować tryb medytacyjno-regeneracyjny. Oznacza to minimalizację wyświetlanych informacji na rzecz wprowadzenia podejścia medytacyjno-relaksacyjnego, wspierającego pasażerów w pozbyciu się niepokoju mogącego towarzyszyć początkowi podróży. Interfejs w prototypie Q Inspiration może także monitorować dane biometryczne pasażerów.

Kierowa i pasażerowie mogą wywoływać na swoich ekranach indywidualne dane – każdy inne – ciesząc się np. filmem, koncertem, oglądając pasmo informacyjne lub odtwarzać muzykę. Wszystko to bez przeszkadzania podróżującym wespół. Podobnie jak w innych modelach INFINITI, kabina jest tak dobrze izolowana akustycznie od otaczającego świata, że umożliwia swobodną rozmowę spokojnym głosem, gdy indywidualne ekrany nie są używane.

Lepsze rozmieszczenie podzespołów dzięki zastosowaniu silnika VC-Turbo

Inteligentnie skonstruowany i obudowany silnik VC-Turbo uwolnił projektantów INFINITI od wiążących im ręce ograniczeń architektury auta występujących w konstrukcjach pojazdów z tradycyjnymi silnikami. Mając pod maską bardziej zwarty układ napędowy, designerzy stworzyli ogromną kabinę, przy zachowaniu rozmiarów klasycznego sedana średniej wielkości, ale z krótszą maską i przednimi słupkami wysuniętymi w stronę silnika dalej niż jest to typowe dla tego segmentu. Łukowa linia dachu uwolniła mnóstwo przestrzeni na głowy pasażerów tak z tyłu, jak i z przodu.

Efektywnie zaprojektowane wnętrze tworzy w kabinie miejsca dla czworga podróżujących w absolutnym komforcie pasażerów. Choć Q Inspiration ma wielkość jak typowe sedany klasy C, przestronnością wnętrza sięga poziomu luksusowych limuzyn. Każde z siedzeń wyposażone jest w swobodnie ustawiany ekran dotykowy i każdy z pasażerów ma dość miejsca, by podróżować w doskonałym komforcie przestrzennym, nawet ze swobodnie skrzyżowanymi nogami. „Pływająca” konsola środkowa pozwoliła zmaksymalizować miejsce na nogi, zaś zbudowane na leciutkiej i cieniutkiej ramie fotele „zerowej grawitacji” minimalizują zmęczenie podczas długich podróży. Pozbawione słupków drzwi otwierane do tyłu oraz nisko umieszczone progi ułatwiają wsiadanie i wysiadanie. Wał napędowy poprowadzono do tylnej osi tak, by podłoga pozostała płaska, co przełożyło się na jeszcze większą przestronność.

Połączenie technologii i rzemiosła artystycznego

Q Inspiration Concept łączy w sobie najnowocześniejsze technologie z awangardowym pojmowaniem tradycyjnego rzemiosła artystycznego, co zaowocowało kabiną o minimalistycznym, szytym na miarę indywidualistycznym stylu i nastroju.

Deska rozdzielcza jest wykończona pieczołowicie przygotowanym drewnem kabazakura (drzewo z rodziny brzozowatych) o naturalnej, wspaniałej w dotyku, matowej powierzchni z wyraźnie wyczuwalnymi słojami, a to dzięki subtelnemu pokryciu bezbarwną żywicą. Drewniane wykończenie kokpitu opływa przednie miejsca kabiny i górną częścią podszybia drzwi, ciągnie się do jej tyłu, gdzie łączy się z białą skórą. Siedzenia, konsola środkowa i drzwi są obite miękką białą skórą o wzorze i wykończeniu opatentowanych przez INFINITI, dzięki czemu tradycyjne „diamentowe”, bezszwowe pikowanie typu Chesterfield nabiera bardziej nieformalnej faktury. Skóra na fotelach jest oblamowana kontrastowymi skórzanymi przeszyciami koloru koralowego o odcieniu dopasowanym do… czerwonych akcentów na aluminiowych kołach auta. Na niżej położonych elementach, do podłogi, i na dolnych częściach cyfrowego zestawu wskaźników oczy cieszy natomiast wspaniała czarna skóra.

Urok ręcznie wykonanego wnętrza Q Inspiration dopełniają dyskretnie wkomponowane elementy technologiczne, nadające mu atmosferę współczesności. Przyciemnienie brzozowego drewna częściowo skrywa cyfrową czerń opływającego kokpit interfejsu HMI. Krawędzie kokpitu akcentują metaliczne, filigranowe inkrustacje, a miękkie, ciepłe oświetlenie rozjaśnia wydzielone fragmenty kabiny, jak podłokietniki, kierownica i elementy sterowania ProPILOT.

Wnętrze zachęca pasażerów do odkrywania nieskończonych pokładów misternych detali. Na przykład kieszenie w drzwiach są wykończone materiałem nishijin-ori, na który składają się specjalnie zaimpregnowane strzępy złotego papieru washi, przeszywane jedwabnymi nićmi. Materiał ten nie tylko wyraża najwyższe wyrafinowanie i luksus, ale jest również ultranowoczesnym sensorem – przesuwając po nim dłonią w odpowiedni sposób, pasażerowie mogą aktywować oświetlenie kieszeni i regulować jego natężenie.

Wnętrze Q Inspiration to delikatna, aczkolwiek sugestywna wskazówka odnośnie połączenia funkcji informacyjnych i rozrywkowych z luksusem i technologiami bezpieczeństwa w kabinach INFINITI w przyszłości.

Siła VC-Turbo INFINITI Q Inspiration Concept

Inteligentna moc i maksymalna kontrola dzięki rewolucyjnemu zespołowi napędowemu o zmiennym stopniu sprężania VC-Turbo

„Jako dla marki opartej na rdzeniu innowacyjności technologicznej, naturalnym krokiem dla INFINITI jest szersze wprowadzenie na rynek jej rewolucyjnego napędu VC-Turbo. Po zaprezentowanym ostatnio modelu QX50, Q Inspiration zapowiada zastosowanie technologii VC-Turbo także w potencjalnym nowym produkcie.” – François Bancon, wiceprezes INFINITI ds.rozwoju produktów

Wysoka moc, wysoki moment obrotowy i wysoka wydajność silnika VC-Turbo

Model Q Inspiration Concept jest napędzany unikatową technologicznie jednostką INFINITI VC-Turbo, co jest sygnałem gotowości do wprowadzenia silników o zmiennym stopniu sprężania w całej gamie samochodów INFINITI.

VC-Turbo – przełomowy napęd w konstruowaniu silników spalinowych – zadebiutował w seryjnym modelu QX50 i jest pierwszym na świecie produkcyjnym silnikiem o zmiennym stopniu sprężania. Silnik w Q Inspiration nieprzerwanie zmienia parametry pracy, by dobrać stopień sprężania najkorzystniejszy dla optymalizacji mocy i wydajności paliwowej. Łączy w sobie moc silnika typową dla większych benzynowych jednostek V6 z momentem obrotowym i wydajnością zaawansowanych czterocylindrowych silników wysokoprężnych.

Silnik VC-Turbo bezstopniowo zmienia swój stopień sprężania dzięki wyrafinowanemu rozwiązaniu wielodźwigniowemu. System ten nieprzerwanie zmniejsza lub zwiększa zasięg pracy tłoka w cylindrze, dzięki czemu zmienia się również stopień sprężania w komorze spalania, co przekłada się na moc, jak i wydajność, odpowiadające na potrzeby kierowcy. Realizując ideę – inteligentna moc dla lepszej kontroli – silnik ten uosabia filozofię INFINITI, w której najważniejszy jest kierowca.

Wyższy stopień sprężania zapewnia wyższą wydajność, zaś niższy daje podniesienie mocy i momentu obrotowego. Stopnie sprężania silnika VC-Turbo mieszczą się w przedziale od 8:1 (wysokie osiągi) aż po 14:1 (wysoka wydajność). Jednoślimakowa turbina zamontowana bezpośrednio w kolektorze wydechowym, zintegrowanym z głowicą silnika, pozwoliła uzyskać natychmiastowe reakcje na ruchy pedału gazu przy każdej prędkości obrotowej i przy każdej wartości stopnia sprężania. A wartości te zmieniają się bezstopniowo.

Q Inspiration ukazuje przyszłościowe zastosowanie technologii INFINITI VC-Turbo

Q Inspiration stanowi kolejną fazę prac INFINITI nad wprowadzeniem technologii silnikowej VC-Turbo do innych modeli. Zwarta budowa i elastyczny sposób dostarczania mocy czynią z VC-Turbo idealny napęd aut ze wszystkich segmentów rynku.

Napędzany silnikiem VC-Turbo, Q Inspiration jest więc odpowiedzią na zapotrzebowanie w segmencie C, w którym klienci zazwyczaj oczekują większych jednostek napędowych, zapewniających wyższe moce i momenty obrotowe oraz odpowiednie przyspieszenia, często przy wyraźnie słabszej wydajności paliwowej. Mimo że jest to jednostka tylko czterocylindrowa, jej zdolność do pogodzenia wysokich parametrów z wysoką wydajnością przeczy opiniom, że tylko hybrydowe i wysokoprężne zespoły napędowe potrafią zapewniać jednocześnie wysoki moment obrotowy i wydajność. Technologia VC-Turbo zapewnia również osiągi podobne do tych, które dają benzynowe silniki V6, co dopełnia obrazu zalet dla przyszłych nabywców sedanów.

Q Inspiration oddaje do dyspozycji kierowcy także inteligentny napęd na wszystkie koła, z preferowanym napędem przednim i możliwością wybiórczego, natychmiastowego, w razie potrzeby, dostarczenia momentu obrotowego do kół tylnych

„Piękno układu napędowego VC-Turbo polega na tym, że jest to technologia globalna. Chociaż mamy plany zelektryfikowania w przyszłości naszych modeli, kierowcy na całym świecie w realizacji swoich potrzeb transportowych wciąż są uzależnieni od silników spalinowych. A ten rewolucyjny silnik zapewnia zachwycające połączenie osiągów jednostki turbodoładowanej i najwyższej wydajności. Jak widać, takie cechy nie muszą być ograniczone do diesli i hybryd.” – François Bancon, wiceprezes INFINITI ds.rozwoju produktów

Technologie jazdy autonomicznej

Nowe technologie jazdy autonomicznej ProPILOT uwalniają kierowcę od nużących i stresujących sytuacji

„Model Q Inspiration ukazuje kolejny etap rozwoju technologii jazdy autonomicznej INFINITI ProPILOT. Mam na myśli nowe technologie, które w najbliższej przyszłości wejdą do produkcji, a które dają kierowcy większą wolność i jednocześnie większą kontrolę.” – François Bancon, wiceprezes INFINITI ds.rozwoju produktów

Q Inspiration prezentuje bliskie wdrożenia technologie jazdy autonomicznej INFINITI

ProPILOT to określenie obejmujące wszystkie technologie wsparcia jazdy autonomicznej INFINITI. W oparciu o dane z radarów i kamer „czytających” drogę przed autem i monitorujących pozycje innych pojazdów, system pozwala tak kierowcy, jak i samochodowi odpowiednio reagować.

Podstawą strategii INFINITI w procesie opracowywania technologii ProPILOT jest zapewnienie kierowcy pełnej ostatecznej kontroli nad samochodem, zgodnie z typowym dla marki założeniem zaangażowania kierowcy. Technologie jazdy autonomicznej ProPILOT w Q Inspiration wspierają kierowcę w identyfikowaniu sytuacji na drodze i reagowaniu na nie oraz na potencjalne zagrożenia. W efekcie technologie te działają jako swego rodzaju „drugi pilot”, poszerzając potencjał kierowcy i zarazem pozwalając mu delegować co bardziej uciążliwe zadania na samochód.

Kiedy kierowca nie wykorzystuje w pełni osiągów auta oraz możliwości, jakie zapewnia mu jego INFINITI, technologia ProPILOT uwalnia go od nużących czynności związanych z obserwacją drogi i prowadzeniem auta. ProPILOT umożliwia kierowcy w pełni autonomiczną jazdę, opartą na funkcjonalnościach związanych z samodzielną nawigacją na skrzyżowaniach oraz z autonomicznym prowadzeniem auta na wielopasmowych jezdniach. Te bliskie seryjnego stosowania technologie, działają równolegle do już istniejących rozwiązań wspierających ProPILOT Assist, jak choćby jazda autonomiczna w autostradowych korkach czy monitorowanie położenia innych uczestników ruchu. ProPILOT pomaga kierowcom w bezpieczniejszym i skuteczniejszym połykaniu kilometrów trasy.

Zdjęcia: Infiniti