MotoNews.pl

BMW Concept 4 na 68. Międzynarodowej Wystawie Samochodowej (IAA) we Frankfurcie

15 września 2019

BMW-Concept-4-2019

BMW Concept 4 na 68. Międzynarodowej Wystawie Samochodowej (IAA) we Frankfurcie prezentuje nowatorską interpretację pierwotnego DNA marki BMW: fascynujące coupe w swojej najbardziej ekscytującej formie.

„BMW Concept 4 uosabia estetyczną esencję marki BMW: łączy ono idealne proporcje z przejrzystą, precyzyjną stylistyką” – mówi Adrian van Hooydonk, szef działu designu BMW Group.

Przód – nowa twarz serii 4

BMW Concept 4 w sposób typowy dla aut sportowych jest zawieszone płasko nad jezdnią. Pełna charakteru atrapa chłodnicy, wyraźne wloty powietrza i ściśle wyprofilowane powierzchnie podkreślają dynamiczny charakter samochodu.

Absolutnym hitem i centralnym elementem stylistyki przodu jest przyciągająca wzrok, pionowa podwójna atrapa chłodnicy. „Ten element od zawsze stanowi symbol marki. BMW Concept 4 z pewnością siebie i klasą wysuwa ją na pierwszy plan w stylu, jakiego nie widzieliśmy dotychczas w żadnym innym pojeździe. W ten sposób BMW Concept 4 pozwala również poznać wyrazistą twarz serii 4” – mówi Domagoj Dukec, szef działu designu BMW. Pionowa atrapa chłodnicy nie tylko doskonale wpisuje się w proporcje przodu, ale także w tradycję marki. Swoim kształtem i wzornictwem nawiązuje ona do legendarnych klasyków, takich jak BMW 328 czy BMW 3.0 CSi, odwołując się w ten sposób do długiej i pełnej sukcesów historii samochodów coupé BMW.

Przy bliższym przyjrzeniu się atrapa chłodnicy ukazuje wyrafinowane detale: w grillu znajdują się poziome elementy dekoracyjne ze szlifem fasetkowym. W ekscytujący sposób kontrastują one z dynamiczną stylistyką przodu oraz nadają atrapie chłodnicy głębię i ekskluzywność. Wyjątkowym elementem jest struktura wewnątrz atrapy chłodnicy i wlotów powietrza, która składa się z wielu małych, połączonych ze sobą cyfr „4”.

Płaskie, skoncentrowane reflektory podwójne są lekko pochylone i w połączeniu z atrapą chłodnicy tworzą nowoczesne kształty przodu o silnej tożsamości. Charakterystyczne diodowe elementy świetlne nie znajdują się za szklaną osłoną, lecz są zintegrowane z karoserią pojazdu niczym trójwymiarowe rzeźby. Dzięki nim przód zyskuje jeszcze większą nowoczesność i techniczne wyrafinowanie. Ostro wyprofilowana maska przedłuża linie przodu swoją imponującą długością i precyzyjnymi krawędziami. Odważnie zaprojektowane powierzchnie otaczają atrapę chłodnicy niczym klejnoty.

Boki – estetyczna esencja nowoczesnego BMW coupé

BMW Concept 4 pokazuje typowe proporcje BMW w ich najnowocześniejszej formie. Wysmuklona maska, długi rozstaw osi, płynna linia dachu i krótkie zwisy tworzą nowoczesną, a jednocześnie elegancką i dynamiczną sylwetkę coupé i dodaje płaskiej karoserii energii nawet wtedy, gdy pojazd stoi w miejscu. Purystyczne powierzchnie nowego BMW Concept 4 tworzą wyrazistą karoserię pojazdu: sama interakcja ściśle wyprofilowanej objętości i niewielkiej ilości precyzyjnych konturów nadaje stylistyce niezwykłe emocje i dynamikę. Ekspresyjny lakier „Forbidden Red” wyjątkowo podkreśla stylistykę powierzchni: pozwala oświetlonym powierzchniom rozbłysnąć intensywną, błyszczącą czerwienią, podczas gdy powierzchnie będące w cieniu wydają się prawie czarne, tworząc ekscytujący kontrast. Dzięki temu interakcja konturów i objętości zyskuje wyjątkowo dramatyczny efekt pełen blasku i głębi.

Na sportowej karoserii pojazdu umieszczono smukłą nadbudowę kabiny z wąskim otworem okiennym, która dodatkowo podkreśla dynamikę boków. Wydłużona linia dachu łagodnie przechodzi w pokrywę bagażnika, nadając tyłowi sportową estetykę w połączeniu z wysoką jakością. Masywnie wyprofilowane nadkole tylne wizualizuje siłę przyłożoną do tylnych kół i podkreśla muskularne boki. Dynamiczną równowagę stanowi tu smukła część nad przednim kołem: dzięki niej obszar ten wygląda na zwinny i lekki. Interakcja obu nadkoli nadaje nowemu BMW Concept 4 mocną i pewną siebie podstawę.

Zamiast klasycznego przetłoczenia charakter boku pojazdu kształtuje pozioma główna linia między nadkolami. Znajduje się ona stosunkowo nisko, dając optyczne wrażenie obniżonego środka ciężkości. Poniżej kolejna linia charakteru dynamicznie wznosi się od tyłu przedniego koła w kierunku pokrywy bagażnika, nadając pojazdowi wizualną zwinność.

Wyrafinowane detale przy bliższym spojrzeniu

Przy bliższym przyjrzeniu się BMW Concept 4 ukazuje wysokiej jakości detale. Minimalistyczne, dwuczęściowe lusterka boczne harmonijnie wychodzą z listwy szybowej. Dolna część z polerowanego aluminium płynnie przechodzi w listwę szybową i staje się powierzchnią lusterka, podczas gdy aerodynamicznie zoptymalizowana część tylna jest utrzymana w kolorze karoserii i uzupełnia lusterko. Wewnątrz lusterka znajduje się pozornie unoszące się logo BMW, które jest widoczne tylko przy bliższej obserwacji.

Równie bogate w detale są 21-calowe obręcze kół ze stopów lekkich. Każda z nich jest wyposażona w pięć mocno wygiętych i wpuszczonych w piastę koła ramion. Powierzchnie czołowe filigranowych ramion są polerowane, natomiast powierzchnie wewnętrzne dzięki gładkiemu szlifowi są nieco ciemniejsze, dzięki czemu stylistyka felg zyskuje wyrafinowany kontrast.

Tył – czytelny, wyrazisty, dynamiczny

Tył BMW Concept 4 w sposób typowy dla aut sportowych jest zawieszony nisko nad jezdnią. Linia charakteru przechodzi z boków na tył szerokim, poziomym ruchem i sprawia, że tył wydaje się jeszcze bardziej płaski. Podobnie jak z przodu pojazdu, także tutaj dominują obszerne i czytelne powierzchnie z niewielką liczbą linii. Wszystkie elementy tyłu są zaprojektowane purystycznie i kształtują jego mocny wizerunek. W masywnej bryle pojazdu znajduje się sportowa nadbudowa kabiny, tworząc szerokie, atletyczne boki. Pionowe wyloty powietrza otaczają dolny obszar tyłu i podkreślają szeroką sylwetkę pojazdu. Diodowe lampy tylne składają się z tylko jednego elementu światłowodowego bez szklanej osłony, który interpretuje typowy dla BMW kształt litery L w nowoczesnej grafice naśladującej wykres bicia serca. Swoimi konturami podkreślają one sportowe osadzenie tyłu w poziomie i jego mocną pozycję na drodze. Potężny pas tylny efektownym dyfuzorem dopełnia stylistykę tyłu. Jego pionowe płetwy są wyrazem sportowego charakteru pośród klarownych powierzchni, a błyszczący czarny lakier z metalicznymi cząsteczkami optycznie dodaje dyfuzorowi wyrazistego charakteru. Obie końcówki rur wydechowych stanowią dla BMW nową, dynamiczną formę, która swoimi detalami wyraża to, co symbolizuje całe BMW Concept 4: nowoczesną esencję na wskroś estetycznego coupé.

Zdjęcia: BMW