MotoNews.pl

Nowe BMW M340i xDrive Touring

25 października 2019

Kategoria | Premiery  Rynek Premium
Marka, model | ,
BMW-M340i-xDrive-Touring

Nowe BMW serii 3 prezentuje się tak sportowo jak jeszcze nigdy dotąd – a dodatkowo oferuje dwa absolutnie sportowe modele. Po debiucie BMW M340i xDrive Limuzyna w listopadzie 2019 r. w ofercie pojawi się nowe BMW M340i xDrive Touring. Układ napędowy i jezdny opracowane w oparciu o wyścigowy know-how BMW M GmbH, charakterystyczne elementy stylistyczne, ekskluzywne wyposażenie standardowe i kokpit doskonale dostosowany do intensywnej radości z jazdy pozwalają cieszyć się w obu modelach niezwykłymi osiągami w segmencie klasy średniej premium.

Nowe BMW M340i

Zarówno nowe BMW M340i xDrive Limuzyna, jak i nowe BMW M340i xDrive Touring w niezwykle skoncentrowanej formie ucieleśniają sportowy charakter, dzięki któremu ta seria stała się rdzeniem marki BMW i od ponad 40 lat zajmuje szczególną pozycję na rynku. Już pierwsze BMW serii 3 wprowadzone w 1975 r. zachwycało niezwykle zwinną jazdą. Również model Touring zaprezentowany po raz pierwszy w drugiej generacji od samego początku łączył w sobie wzorcową wszechstronność z typowym dla marki sportowym charakterem. Od tamtego czasu mocne silniki, w szczególności sześciocylindrowe silniki rzędowe, konsekwentnie udoskonalany układ jezdny, a także wprowadzony po raz pierwszy w BMW serii 3 napęd na wszystkie koła zapewniały zawsze niepowtarzalne wrażenia z jazdy.

W najnowszej generacji BMW M kładzie jeszcze mocniejszy nacisk na dynamikę jazdy. Sześciocylindrowy silnik rzędowy o mocy 275 kW (374 KM) z technologią M TwinPower Turbo, sportowy mechanizm różnicowy M, sportowy układ jezdny M z adaptacyjnym sportowym układem kierowniczym M oraz specjalne elementy zewnętrzne M o zoptymalizowanej aerodynamice tworzą idealną całość zapewniającą maksymalne osiągi. Nowe BMW M340i xDrive Limuzyna przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,4 s. Nowe BMW M340i xDrive Touring wykonuje sprint do setki w 4,5 s. Oba modele są więc o pół sekundy szybsze niż najmocniejsze wersje BMW serii 3 poprzedniej generacji.

Nieprzeciętna moc: 6-cylindrowy silnik rzędowy z technologią M TwinPower Turbo o mocy do 275 kW (374 KM)

Sześciocylindrowy silnik rzędowy zaprojektowany specjalnie do nowego BMW M340i xDrive Limuzyna i nowego BMW M340i xDrive Touring imponuje spontanicznym oddawaniem mocy, wysokoobrotowym charakterem, typową dla marki kulturą pracy i niedoścignioną w tej klasie wydajnością. Jednostka o pojemności 3,0 l ma aluminiową skrzynię korbową w zamkniętej konstrukcji i głowicę cylindrów również wykonaną z lekkiego stopu. Tłoki i korbowody o zoptymalizowanej masie oraz kuty stalowy wał korbowy zwiększają stopień sprawności silnika. Honowane gładzie cylindrów ze stalową powłoką w technologii natryskiwania łukowego zmniejszają straty tarcia.

W porównaniu z najmocniejszymi wersjami poprzedniej generacji nowy sześciocylindrowy silnik rzędowy generuje o 35 kW (48 KM) większą moc (275 kW / 374 KM) i o 50 Nm większy moment obrotowy (500 Nm). Technologia M TwinPower Turbo obejmuje turbosprężarkę Twin Scroll z pośrednim chłodzeniem powietrza doładowującego zintegrowanym w układzie ssącym, bezpośredni wtrysk benzyny High Precision Injection najnowszej generacji, adaptacyjne sterowanie zaworami VALVETRONIC i zmienną regulację faz rozrządu Double VANOS zaworów ssących i wydechowych. Integracja układu turbodoładowania z żeliwnym kolektorem dała niezwykle zwartą konstrukcję. Wynikająca z tego krótka droga przepływu gazów spalinowych zapewnia ponadto szybki i mocny przyrost ciśnienia doładowania. Zmniejszenie momentu bezwładności masy o około 25 procent poprawiło też reakcję turbiny. Szeroko otwierający się, elektrycznie sterowany zawór obejściowy spalin przyczynia się do obniżenia emisji spalin. Bezpośredni wtrysk paliwa ze swobodnie zawieszonymi wtryskiwaczami pracuje z ciśnieniem zwiększonym z 200 do 350 barów. Poprawia to zarówno dozowanie paliwa i zmniejsza emisję spalin.

Opcjonalny pakiet M Technik ze zoptymalizowanym układem chłodzenia do BMW M340i xDrive Limuzyna

Wydajny układ chłodzenia nowego BMW M340i xDrive Limuzyna i nowego BMW M340i xDrive Touring zapewnia idealną temperaturę pracy silnika, skrzyni biegów i układu hamulcowego zarówno w codziennej eksploatacji, jak i przy ekstremalnie sportowej jeździe. Obejmuje obieg wysokotemperaturowy i niskotemperaturowy oraz pośrednie chłodzenie powietrza doładowującego. Tymczasowe zamknięcie zaworu obwodu chłodzenia skrzyni korbowej umożliwia szybsze rozgrzewanie silnika do temperatury roboczej. Nowe BMW M340i xDrive Limuzyna oferowane jest opcjonalnie również z pakietem M Technik. Obejmuje dodatkowo dwie zewnętrzne chłodnice umożliwiające spełnienie szczególnie wysokich wymagań w zakresie zarządzania temperaturą, na przykład podczas ekstremalnie sportowej jazdy, zwłaszcza przy wysokich temperaturach zewnętrznych.

Standardowy sportowy układ wydechowy M o emocjonującym brzmieniu

Niesamowitej pracy nowego sześciocylindrowego silnika rzędowego towarzyszy charakterystyczny dźwięk dodatkowo wzmacniany przez oferowany standardowo sportowy układ wydechowy M. Szczególnie w trybach SPORT i SPORT+ włączanych przełącznikiem właściwości jezdnych układ wydechowy z regulowanymi przepustnicami generuje niezwykle wyraziste i emocjonujące brzmienie. Dynamiczne oddawanie mocy przez silnik słychać wyraźnie również wewnątrz nowego BMW M340i xDrive Limuzyna i nowego BMW M340i xDrive Touring. Dwudrożny układ wydechowy z dwiema końcówkami wyposażony jest w dwa filtry cząstek stałych (GPF). Dzięki temu oba modele BMW M spełniają wymogi normy emisji spalin Euro 6d-TEMP.

8-stopniowa sportowa skrzynia Steptronic, inteligentny napęd na wszystkie koła i sportowy mechanizm różnicowy M w wyposażeniu standardowym

Nowy 6-cylindrowy silnik rzędowy oferowany jest standardowo z 8-stopniową sportową skrzynią Steptronic. Charakteryzuje się ona m.in. zoptymalizowanym sterowaniem hydraulicznym, niskim poślizgiem konwertera, skutecznym tłumieniem nierówności obrotów oraz bardzo wysoką dynamiką zmiany biegów. Stopniowanie biegów jest optymalnie dopasowane do charakterystyki mocy silnika, co sprzyja szybkim sprintom, a także zwiększa komfort i wydajność. Ręczny wybór biegu możliwy jest za pomocą dźwigni lub standardowych łopatek przy kierownicy. Do maksymalnie dynamicznych przyspieszeń ze startu zatrzymanego można stosować funkcję Launch Control.

Inteligentny napęd na wszystkie koła nowego BMW M340i xDrive Limuzyna i nowego BMW M340i xDrive Touring z elektronicznie sterowanym sprzęgłem wielopłytkowym w skrzyni rozdzielczej zapewnia w pełni adaptacyjny rozdział napędu na przednią i tylną oś. Układ BMW xDrive powiązany z systemem DSC (Dynamic Stability Control) w ułamkach sekundy precyzyjnie reaguje na zmieniające się sytuacje na drodze, gwarantując maksymalną trakcję, zwinność i stabilność jazdy we wszystkich warunkach pogodowych i drogowych, a także podczas ekstremalnie sportowej jazdy. Większe przeniesienie napędu na tył zapewnia typowe dla BMW wrażenia z jazdy i jest szczególnie odczuwalne w trybach SPORT i SPORT+. Większa transmisja napędu na tył zwiększa przede też zwinność przy wchodzeniu w zakręty.

Nowe BMW M340i xDrive Limuzyna i BMW M340i xDrive Touring wyposażone są standardowo również w sportowy mechanizm różnicowy M. Elektronicznie sterowana, w pełni adaptacyjna funkcja blokowania mechanizmu różnicowego w istotnym stopniu przyczynia się do poprawy trakcji i właściwości jezdnych na zakrętach oraz sprzyja stabilności i zwinności. Blokada elektromotoryczna ogranicza kompensację różnicy obrotów pomiędzy tylnym kołem po wewnętrznej i zewnętrznej stronie zakrętu. Umożliwia to bardzo dynamiczne przyspieszanie na wyjściu z zakrętu. Funkcja blokowania mechanizmu różnicowego tylnej osi regulowana przez układ kontroli stabilności DSC optymalizuje też trakcję i przenoszenie napędu przy różnych współczynnikach tarcia jezdni na prawym i lewym tylnym kole, zapobiegając buksowaniu koła o niedostatecznej przyczepności. W połączeniu z napędem na wszystkie koła BMW xDrive zapewnia to w każdej sytuacji optymalne przenoszenie napędu, a tym samym maksymalną zwinność i dynamikę.

Sportowy układ jezdny M z adaptacyjnym sportowym układem kierowniczym

Konstrukcja układu jezdnego opracowana do nowego BMW serii 3 oferuje idealne warunki do ekstremalnie sportowej jazdy. Zoptymalizowane pod względem masy i sztywności elementy przedniej osi z dwuprzegubowymi kolumnami resorującymi i wahaczami wleczonymi oraz pięciowahaczowej osi tylnej, podobnie jak duży rozstaw i optymalne wartości pochylenia kół, sprzyjają dynamice na zakrętach i precyzji kierowania. Oferowany standardowo sportowy układ jezdny M nowego BMW M340i xDrive Limuzyna i nowego BMW M340i xDrive Touring obejmuje amortyzatory działające zależnie od skoku, a także niższe o 10 mm zawieszenie i specjalną elastokinematykę M. Wprowadzona po raz pierwszy w nowym BMW serii 3 regulacja amortyzatorów dała zauważalne uspokojenie nadwozia podczas kompensacji wychyłów spowodowanych nierównościami nawierzchni czy dynamicznym pokonywaniem zakrętów, co sprzyja dynamice i stabilności jazdy. System zawiera dodatkową hydrauliczną amortyzację odbicia na przedniej osi i ograniczenie dobicia na tylnej osi. Pracuje bezstopniowo i progresywnie reguluje twardość amortyzatorów w zależności od ugięcia sprężyn.

Opcjonalnie oferowany jest adaptacyjny układ jezdny M z elektronicznie sterowanymi amortyzatorami. Dostosowują się one adaptacyjnie do właściwości nawierzchni oraz stylu jazdy kierowcy w celu wyeliminowania niepożądanych wychyłów karoserii. Regulacja stopnia odbicia i dobicia odbywa się przez cały czas i niezależnie od siebie. Pozwala to na precyzyjne dozowanie resorowania i amortyzacji, co umożliwia kierowcy wyczucie nawierzchni. Charakterystykę amortyzacji można zmieniać przełącznikiem właściwości jezdnych. W trybach SPORT i SPORT+ aktywowana jest charakterystyka przystosowana do dynamicznej jazdy. Różni się ona znacznie od bardziej komfortowego ustawienia amortyzatorów w trybach COMFORT i ECO PRO.

Kolejnym elementem sportowego układu jezdnego M i adaptacyjnego układu jezdnego M jest adaptacyjny sportowy układ kierowniczy. Łączy on układ Servotronic ze wspomaganiem kierownicy zależnym od prędkości jazdy oraz zmienne przełożenie w zależności od kąta skrętu. Zapewnia to doskonałą stabilność kierunkową oraz komfort podczas skręcania i manewrowania przy małych prędkościach. Dzięki spontanicznym i precyzyjnym reakcjom adaptacyjny sportowy układ kierowniczy poprawia również zwinność podczas wchodzenia w zakręty.

Sportowe hamulce M i obręcze kół M ze stopów lekkich z ogumieniem mieszanym

Oferowane standardowo sportowe hamulce M gwarantują doskonałe parametry hamowania i charakteryzują się bardzo sportowym zestrojeniem z krótkim skokiem pedału i wyraźnym oporem. Charakteryzują się bardzo bezpośrednim przełożeniem ruchu pedału i specyficzną konfiguracją hydrauliczną z czterotłoczkowymi zaciskami stałymi i tarczami 348 mm na przedniej osi oraz jednotłoczkowymi zaciskami pływającymi i tarczami 345 mm na tylnej osi. Zaciski hamulcowe są lakierowane na niebiesko i ozdobione logo M.

Dostępne w standardzie oferowane ekskluzywnie w nowym BMW M340i i BMW M340i xDrive Touring 18-calowe obręcze kół M ze stopów lekkich wyposażone są w ogumienie mieszane. Z przodu montowane są opony w rozmiarze 225/45 R 18, a z tyłu w rozmiarze 255/40 R 18. Opcjonalnie dostępne są również 19-calowe obręcze kół M ze stopów lekkich w trzech wersjach oraz 19-calowe obręcze kół BMW Individual ze stopów lekkich z ogumieniem mieszanym. Obręcze 19-calowe mogą być na życzenie wyposażone w opony High Performance umożliwiające szczególnie efektywne przenoszenie wzdłużnych i poprzecznych sił dynamicznych.

Specjalne elementy stylistyczne M o zoptymalizowanych właściwościach aerodynamicznych, wysokiej jakości wyposażenie standardowe

Nowe BMW M340i xDrive Limuzyna i BMW M340i xDrive Touring z charakterystycznymi dla siebie i charakterystycznymi dla modeli M elementami stylistycznymi już na pierwszy rzut oka zwracają uwagę na nieprzeciętne osiągi tych samochodów. Stylistyka pasa przedniego i tylnego oraz poszyć progów optymalizuje dopływ powietrza chłodzącego i właściwości aerodynamiczne. Inne charakterystyczne elementy stylistyczne to atrapa chłodnicy ze stylizowaną siatką oraz trapezowe końcówki rur wydechowych. Nowe BMW M340i xDrive Limuzyna ma oprócz tego spojler tylny M w kolorze karoserii. Ekskluzywny wygląd to również zasługa błyszczących elementów BMW Individual Shadow Line oraz utrzymanych w metalizowanym kolorze Cerium Grey lusterek zewnętrznych, wstawek we wlotach powietrza w przednim zderzaku, obramowania i przednich powierzchni listew grilla, osłon końcówek wydechu oraz oznaczenia modelu.

Wnętrze obu modeli poprzez stylistykę M i elementy wyposażenia sprzyja koncentracji na dynamicznej jeździe. Wyposażenie standardowe obejmuje sportowe fotele przednie z tapicerką M w wersji z sensateku i alcantary z kontrastującym niebieskim pikowaniem, kierownicę skórzaną M z przyciskami wielofunkcyjnymi i łopatkami zmiany biegów, antracytową podsufitkę BMW Individual, pedały M, dywaniki M oraz listwy ozdobne z aluminium Tetragon z listwą akcentową w perłowym chromie. Cyfrowy zestaw wskaźników nosi napis „M340i”. Oznaczenie modelu znajduje się również na listwach progowych przednich drzwi.

Oprócz ekskluzywnych rozwiązań układu napędowego i jezdnego oraz charakterystycznych dla tych modeli elementów stylistycznych karoserii i wnętrza nowe BMW M340i xDrive Limuzyna i nowe BMW M340i xDrive Touring wyposażone są standardowo m.in. w 3-strefową klimatyzację automatyczną z oddzielną regulacją temperatury i nawiewu po stronie kierowcy i pasażera oraz z tyłu, oświetlenie ambientowe, pakiet schowków i automatycznie przyciemniane lusterko wsteczne. Standardowe wyposażenie obu modeli obejmuje ponadto system Park Distance Control z czujnikami z przodu i z tyłu, BMW Live Cockpit Plus z systemem nawigacyjnym i 8,8-calowym monitorem pokładowym oraz pakiet Connected Plus z funkcją Real Time Traffic Information, Usługami Zdalnymi, Usługą Concierge i przygotowaniem do Apple CarPlay.

Zdjęcia: BMW