MotoNews.pl

SUV coupe z rodziny pojazdów e-tron: Audi e-tron Sportback

21 listopada 2019

Kategoria | Premiery  Rynek Premium
Marka, model | ,
Audi-e-tron-Sportback

Przedstawiając drugi model z linii produktów e-tron, Audi konsekwentnie trzyma się swojego strategicznego kierunku. Audi e-tron Sportback to dynamiczny SUV coupe oferujący do 300 kW mocy i zasięg do 448 kilometrów* na jednym ładowaniu akumulatora. Jego cyfrowe, matrycowe reflektory diodowe Matrix LED to nowość, która po raz pierwszy dostępna będzie w pojeździe produkowanym masowo. Światła są podzielone na malutkie piksele, którymi można sterować z wyjątkową precyzją. Ułatwia to bezpieczne oświetlenie pasa ruchu na wąskich odcinkach drogi i pokazuje umiejscowienie pojazdu na pasie. Audi e-tron Sportback wejdzie na rynek europejski wiosną 2020 r.

Audi e-tron Sportback

Elegancki, wydajny, pełen ekspresji: wygląd zewnętrzny

Audi e-tron Sportback łączy moc przestronnego SUV-a z elegancją czterodrzwiowego coupé i progresywnym charakterem samochodu elektrycznego. Ma 4901 mm długości, 1935 mm szerokości i 1616 mm wysokości. Dach płasko rozpościera się nad muskularną karoserią, ostro opadając ku tyłowi — w stylu typowym dla coupé — i przechodząc w mocno pochylone słupki D. Dolna krawędź trzeciego okna bocznego unosi się ku tyłowi — to z kolei cecha charakterystyczna dla pojazdów typu Sportback.

Dzięki ośmiokątnej osłonie chłodnicy Singleframe, mocnym przetłoczeniom nad kołami i wyglądającej niczym wyrzeźbiona części tylnej, Audi e-tron Sportback doskonale wpisuje się w stylistykę marki. Detale sygnalizują światu zewnętrznemu, że ten SUV coupé jest pojazdem całkowicie elektrycznym. Szeroka i masywna osłona chłodnicy Singleframe z pionowymi żebrami ma jasnoszary, platynowy kolor, co jest cechą charakterystyczną dla modeli e-tron. Cztery poziome segmenty w dolnych partiach matrycowych reflektorów diodowych Matrix LED, tworzą charakterystyczną dla modeli e-tron sygnaturę świateł do jazdy dziennej. Sygnatura ta pojawia się w wielu miejscach modelu i jest interpretowana w trzech wymiarach, na przykład, na przykuwających uwagę bocznych progach. Czarne aplikacje dekoracyjne przyciągają wzrok do miejsca, w którym znajduje się akumulator – centrum energetyczne Audi e-tron Sportback. Projektanci zmienili też stylistykę przy szerokim dyfuzorze, podkreślając brak rur wydechowych. Pasmo świetlne łączy ze sobą tylne światła diodowe.

Łącznie dla tego SUV-a coupé z napędem czysto elektrycznym jest do wyboru 13 kolorów nadwozia, w tym nowy kolor niebieski Plasma metalik, przewidziany wyłącznie dla modelu e-tron Sportback.

Logo na osłonie gniazda ładującego, a na życzenie także zaciski hamulcowe, lśnią w kolorze pomarańczowym, sygnalizującym wysokie napięcie. Krawędzie nadkoli oraz progi pojazdu są standardowo zaakcentowane w matowym kolorze antracytowym, podkreślając off-roadowy wygląd pojazdu. To samo dotyczy osłony podwozia z tyłu i dyfuzora. Są one polakierowane w czarnym kolorze. W ramach linii wyposażenia Advanced, elementy nadwozia polakierowane są w szarym kolorze kontrastowym albo w kolorze pojazdu. Osłona podwozia i dyfuzor są tu utrzymane w matowym kolorze srebrnym.

Wersja stylistyczna S line szczególnie podkreśla sportowe geny Audi e-tron Sportback. W standardzie posiada 20-calowe koła i sportowe zawieszenie pneumatyczne. Po bokach zderzaka o mocno zarysowanych konturach znajdują się pełne ekspresji kurtyny powietrzne poprawiające opływ powietrza. Rozciągają się one aż pod reflektory i tworzą widoczny już z daleka dynamiczny wizerunek pojazdu. Osłonę chłodnicy zdobi logo S line, a aluminiowe listwy progowe – logo #S. Z tyłu standardowe spojlery i wyrazisty dyfuzor rozciągający się przez całą szerokość pojazdu wpływają na doskonałą aerodynamikę. W przeciwieństwie do modelu bazowego, elementy dodatkowe karoserii w ramach linii wyposażenia zewnętrznego S line: brzegi nadkoli, zderzaki i lusterka boczne, są polakierowane w kolorze pojazdu. Jako uzupełnienie, Audi oferuje pakiet optyczny „Czerń”, którego efektem są czarne akcenty w osłonie chodnicy Singleframe, ramek szyb bocznych i zderzaku. W kolorze czarnym opcjonalnie dostępne są także obudowy lusterek zewnętrznych.

cw 0,25: najlepsza aerodynamika dla dużego zasięgu

Audi e-tron Sportback w połączeniu z pakietem wyposażenia zewnętrznego S line i wirtualnymi lusterkami bocznymi posiada doskonałą wartość współczynnika oporu powietrza cw: zaledwie 0,25 – czyli jeszcze lepszą niż siostrzany model Audi e-tron. Wynika to przede wszystkim z formy karoserii typowej dla modelu coupé, a tym samym z towarzyszącego jej nieznacznego oporu powietrza za pojazdem. Wysoka krawędź obrysowa modelu Sportback zapewnia opływ powietrza możliwie bez zawirowań. W ostatecznym rozrachunku wpływa to korzystnie na zużycie energii. Według pomiarów zgodnych z procedurą WLTP, SUV coupé na jednym ładowaniu akumulatora może pokonać do 448 km. Kolejnym czynnikiem zwiększającym wydajność są opcjonalne, wirtualne lusterka boczne. W ich oprawach w formie skrzydeł osadzone są kamery. Przekazywane przez nie obrazy są wyświetlane na wyświetlaczach OLED umiejscowionych między deską rozdzielczą a drzwiami. Obrazy te charakteryzują się wysokim kontrastem. Jeśli kierowca zbliża palec do powierzchni ekranu dotykowego, aktywuje symbole, przy pomocy których może dostosować wyświetlany obraz. W trzech sytuacjach lusterka dopasowują się automatycznie: podczas jazdy na autostradzie, przy skręcaniu i przy parkowaniu, każdorazowo dostarczając obraz optymalny w danej sytuacji. Właściwości aerodynamiczne samochodu zwiększają także elementy niewidoczne z zewnątrz. Są to m.in. sterowany wlot powietrza z kanałami, które zapewniają chłodzenie przednim hamulcom, aerodynamiczne koła i całkowicie zabudowane podwozie wraz z aluminiową płytą chroniącą akumulator wysokiego napięcia.

Innowacja na skalę światową w produkcji masowej: cyfrowe, matrycowe reflektory diodowe Matrix LED

Cyfrowe, matrycowe reflektory Matrix LED to ukoronowanie wersji wyposażenia wchodzącego na rynek modelu. Są innowacją na skalę światową w produkcji masowej: światło reflektorów diodowych, rozbite na malutkie piksele, oświetla drogę z wysoką rozdzielczością. Kryje się za tym technika zwana w skrócie DMD (ang. Digital Micromirror Device – cyfrowe matryce zwierciadeł), stosowana także w wielu projektorach video. Jej sercem jest mały czip z około milionem mikrozwierciadeł, których krawędź ma długość zaledwie kilku setnych milimetra. Za pomocą pól elektrostatycznych każde z nich można przechylić nawet pięć tysięcy razy na sekundę. W zależności od ustawienia, światło diodowe albo dociera poprzez soczewki na drogę albo jest pochłaniane przez absorber, wskutek czego powstają pola nieoświetlone.

W Audi e-tron Sportback cyfrowe reflektory, które pojawią się w ofercie w połowie 2020 roku, będą spełniać kilka funkcji. Mogą generować dynamiczne animacje na powitanie i pożegnanie, które wyświetlane są w formie projekcji na ścianie lub na ziemi. Dzięki takiej inscenizacji przestrzeń przed pojazdem staje się rozświetloną sceną, niczym w teatrze. Cyfrowe reflektory podczas pokonywania zakrętów, jazdy w mieście i na autostradzie, mogą tworzyć bardzo precyzyjne warianty świateł mijania oraz dzięki jeszcze dokładniejszemu oświetlaniu innych uczestników ruchu drogowego, uzupełniać zadania świateł drogowych. Przede wszystkim jednak oferują one nowatorskie funkcje takie jak światło pasa jazdy i światło orientacyjne. Na drogach szybkiego ruchu światło pasa jazdy generuje „dywan świetlny”, który jasno oświetla pas, po którym pojazd się porusza i dynamicznie dopasowuje się podczas jego zmiany. W ten sposób skupia uwagę kierowcy na danym pasie ruchu i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodatkowo światło orientacyjne przy pomocy ciemnych, nieoświetlonych linii prospektywnie pokazuje pozycję pojazdu na pasie ruchu i wspiera w ten sposób bezpieczną jazdę jego środkiem – zwłaszcza na wąskich drogach czy w miejscu prowadzonych robót drogowych. W połączeniu z opcjonalnym asystentem jazdy nocą, dostępne jest także światło rozpoznające pieszych. Jeśli system rozpozna pieszego, to światło automatycznie w większym natężeniu pada na niego, zmniejszając w ten sposób niebezpieczeństwo niedostrzeżenia pieszego na naszym pasie ruchu.

Sportowa wydajność: silniki elektryczne, elektryczny napęd na cztery koła, zawieszenie

Audi e-tron Sportback 55 quattro pozwala doświadczyć swemu kierowcy świetnej współpracy wydajności, mocy i niczym niezmąconego spokoju. Przy każdej z osi znajduje się silnik indukcyjny, który jest zasilany prądem trójfazowym przez własny układ energoelektroniczny. Łącznie oba silniki elektryczne mają moc 265 kW i wytwarzają moment obrotowy rzędu 561 Nm. Taki napęd sprawia, że SUV coupé energicznie rusza z miejsca i jedzie prawie bezgłośnie, nie emitując lokalnie zanieczyszczeń do atmosfery. Audi e-tron Sportback 55 quattro przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,6 sekundy, a jego ograniczona elektronicznie prędkość maksymalna wynosi 200 km/h. Jeśli kierowca zmieni tryb jazdy z D na S i do końca wciśnie pedał gazu, to aktywuje tryb boost. W trybie tym napęd wytwarza przez osiem sekund moc systemową 300 kW i moment obrotowy 664 Nm. Sprint od O do 100 km/h w takim trybie, SUV coupé załatwia w 5,7 sekundy. Dwustopniowe, jednobiegowe przekładnie planetarne przenoszą momenty z silników elektrycznych na obie osie. Do wyboru trybów jazdy służy przełącznik, który kierowca może przesuwać kciukiem i palcem wskazującym. Umieszczono go w eleganckiej dźwigni znajdującej się nisko nad tunelem środkowym, służącej także jako podparcie dłoni.

Doskonałą przyczepność i dynamikę na każdej nawierzchni gwarantuje elektryczny napęd na cztery koła. To nowy rozdział w historii napędów quattro. Nieustannie, a jednocześnie płynnie, w ułamkach sekund reguluje on idealny rozkład momentów napędowych między obiema osiami. W większości sytuacji Audi e-tron Sportback wykorzystuje tylko tylny silnik elektryczny, co jest wyjątkowo wydajne. Jeśli kierowca zażąda więcej mocy niż może zapewnić tylny silnik, to błyskawicznie załącza się silnik przedni. Odbywa się to także predyktywnie, zanim przy śliskiej nawierzchni czy podczas pokonywania zakrętów nastąpi poślizg albo samochód stanie się podsterowny czy też nadsterowny.

Kluczowym czynnikiem dla sportowego charakteru i doskonałej dynamiki poprzecznej jest niska pozycja montażowa podzespołów układu napędowego. Środek ciężkości znajduje się zdecydowanie niżej niż w konwencjonalnym SUV-ie. Wszystkie ciężkie elementy umiejscowiono pośrodku pojazdu. Rozkład obciążeń między osiami w stosunku prawie 50:50 jest perfekcyjnie zbalansowany, a zachowanie pojazdu w zakręcie jest neutralne. Dzięki elementom takim jak pięciowahaczowe zawieszenia, progresywny układ kierowniczy i elektrohydrauliczny układ hamulcowy, zawieszenie łączy w sobie najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, które w sumie dają wyjątkową zwrotność pojazdu podczas jazdy i wysoki komfort. Standardowe opony w rozmiarze 255/55 R19 charakteryzują się wyjątkowo niskim oporem toczenia. Na życzenie można zamówić felgi do rozmiaru 22 cali, czyli o rozmiar większe niż w przypadku modelu e-tron.

Przy pomocy systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select – elementu wyposażenia standardowego Audi e-tron Sportback – wybierając jeden z siedmiu profili, kierowca może określić sposób pracy wielu podzespołów układu napędowego. Efektem tego jest szeroki zakres możliwości prowadzenia: począwszy od miękkiego komfortu toczenia, aż po sportową i zarazem stabilną jazdę. Adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne adaptive air suspension z regulacją stopnia tłumienia znacząco przyczynia się do wszechstronnego charakteru pojazdu. Przy większych prędkościach obniża karoserię, wyraźnie poprawiając opływ powietrza i w ten sposób także zasięg. Łącznie wysokość położenia karoserii można zmienić maksymalnie o 76 mm.

95 kWh energii: układ akumulatorów wysokiego napięcia i rekuperacja

System akumulatorów w Audi e-tron Sportback 55 quattro magazynuje brutto 95 kWh energii (86,5 kWh netto) i pracuje pod napięciem znamionowym 396 V. To płaski, szeroki blok, zamontowany pod przedziałem pasażerskim, z którym połączono go śrubami w 35 punktach. Układ akumulatorów – dzięki masywnej ramie ochronnej i aluminiowej konstrukcji, w której znajduje się 36 modułów ogniw – jest bardzo sztywny i odporny na uderzenia. Ogniwa są ułożone w dwóch warstwach jako długa dolna „podłoga“ z 31 modułami i krótka górna – z pięcioma modułami. Każdy moduł posiada dwanaście tzw. ogniw typu pouch. Układ chłodzenia znajduje się pod przestrzenią z ogniwami.

Podczas hamowania do 0,3 g – co przy codziennym użytkowaniu stanowi ponad 90 procent przypadków – akumulator wysokiego napięcia jest ładowany przez silniki elektryczne, przy czym w większości przez silnik tylny – działające w takich sytuacjach jako alternatory. System rekuperacji płynnie reguluje odzyskiwanie energii przez oba silniki elektryczne – zarówno podczas toczenia się pojazdu do przodu, gdy kierowca zwolni prawy pedał, jak i podczas hamowania. Stopień rekuperacji podczas toczenia się pojazdu można określić przy pomocy manetek przy kierownicy, wybierając jedną z trzech możliwości. Wybór stopnia rekuperacji jest jeszcze bardziej odczuwalny niż w modelu e-tron.

Podczas hamowania ze 100 km/h, Audi e-tron Sportback może rekuperować z siłą max. 300 Nm i mocą 220 kW – podobnie jak w przypadku modelu siostrzanego stanowi to ponad 70 procent mocy napędowej i zarazem więcej niż w przypadku każdego innego modelu produkcji seryjnej. Łącznie ten SUV coupé do 30 procent swojego zasięgu zawdzięcza rekuperacji.

Dopiero od hamowania ponad 0,3 g, do gry włączają się hamulce przy kołach, które dzięki swej innowacyjnej elektrohydraulicznej koncepcji działania reagują wyjątkowo szybko. System regulacji decyduje zależnie od sytuacji, czy SUV coupé ma rekuperować tylko przy pomocy silników elektrycznych, czy tylko z wykorzystaniem hamulców przy kołach, czy też łącząc obie te możliwości, i to niezależnie dla każdej osi. Przejście między hamowaniem elektrycznym i hydraulicznym odbywa się miękko i homogenicznie, niezauważalnie dla kierowcy. Siła hamowania pozostaje stała.

W hamulcach Audi e-tron Sportback konstruktorzy znacząco zmniejszyli tzw. szczątkowe hamowanie, czyli straty powstające na skutek chwilowego zaciśnięcia klocków na tarczy. To nowatorskie rozwiązanie wpływa korzystnie na wydajność i zasięg. To samo dotyczy też trzech innych rozwiązań: W normalnym trybie jazdy przedni silnik elektryczny jest prawie całkowicie odłączony od układu napędowego. Zasięg użytkowy akumulatora zwiększył się, a w obiegu chłodzenia zmniejszono niektóre przepływy, dzięki czemu pompa ciepła może działać z mniejszą mocą.

Płynne zarządzanie temperaturą, które składa się z czterech osobnych obiegów, z maksymalną wydajnością chłodzi podzespoły wysokiego napięcia. Zapewnia to szybkie ładowanie prądem stałym, długą żywotność akumulatora i dobre osiągi, także przy dużym obciążeniu.

Będąca elementem wyposażenia standardowego pompa ciepła, wykorzystująca ciepło oddawane przez podzespoły wysokiego napięcia, może zużyć do 3 kW strat do ogrzewania i klimatyzowania wnętrza pojazdu. To wyjątkowo wydajne rozwiązanie. W zależności od temperatury otoczenia, Audi e-tron Sportback w realnych warunkach jazdy zyskuje do dziesięciu procent swojego zasięgu.

Moc 230 kW: Audi e-tron Sportback 50 quattro

Już przy premierze nowego SUV-a coupé z czysto elektrycznym napędem, Audi oferuje go również w drugiej odmianie silnikowej. Model e-tron Sportback 50 quattro generuje moc 230 kW i moment obrotowy 540 Nm. Akumulator nie posiada dolnej „podłogi“, a każdy z jego 27 modułów składa się z dwunastu ogniw pryzmatycznych. System ten, który waży ok. 120 kg mniej niż akumulator w modelu Sportback 55 quattro, magazynuje brutto 71 kWh energii (64,7 kWh netto). Dzięki temu SUV coupé według pomiarów zgodnych z procedurą WLTP na pełnym ładowaniu może pokonać do 347 km. Audi e-tron Sportback 50 quattro przyspieszenie od 0 do 100 km/h osiąga w 6,8 sekundy, a jego maksymalna prędkość wynosi 190 km/h.

Kontynuacja jazdy po zaledwie 30 minutach: oferta ładowania

Na długich trasach Audi e-tron Sportback 55 quattro można ładować na stacjach szybkiego ładowania, prądem stałym o mocy do 150 kW. W niecałe pół godziny akumulator zostaje naładowany w 80%, co wystarcza na kolejny odcinek długiej podróży. Akumulatory e-tron Sportback 50 quattro można ładować z mocą do 120 kW i osiągnąć identyczny stan naładowania w takim samym czasie.

Akumulatory można ładować na publicznych stacjach ładowania prądem zmiennym za pomocą standardowego kabla Mode-3. Umożliwia on ładowanie z mocą do 11 kW, którą można zwiększyć do 22 kW, stosując drugą opcjonalną ładowarkę pokładową, która będzie dostępna latem 2020 r. Oferowana przez Audi usługa ładowania e-tron Charging Service zapewnia łatwy dostęp do ponad 110 000 publicznych stacji ładowania w 21 krajach europejskich, a ich liczba stale rośnie. Czy to ładowanie prądem stałym, czy zmiennym, czy to z mocą 11 czy 150 kW – do rozpoczęcia procesu ładowania wystarcza jedna karta. Dzięki funkcji Plug & Charge, która również zostanie udostępniona w 2020 roku, procedura stanie się jeszcze bardziej komfortowa: samochód będzie samodzielnie autoryzował się przy kolumnie ładowania i odłączał się po naładowaniu.

Audi oferuje również różne rozwiązania pozwalające na ładowanie akumulatorów we własnym garażu; są one jednak uzależnione od wydajności domowej sieci zasilania. Standardowy system ładowania Audi Charging System Compact może zostać podłączony do gniazdka 230 V lub 3-fazowego 400 V o mocy wyjściowej do 11 kW. Opcjonalny system ładowania będzie dostępny w połowie roku 2020. Będzie oferował inteligentne funkcje ładowania, np. preferowane ładowanie w czasie obowiązywania tańszej taryfy. Połączenie z odpowiednim domowym systemem zarządzania energią pozwoli na ładowanie akumulatorów pojazdu elektrycznością wygenerowaną we własnym zakresie energią słoneczną, pod warunkiem że dom jest wyposażony w panele fotowoltaiczne.

Doskonałość formy i funkcjonalności: wnętrze

Dzięki rozstawowi osi 2928 mm, Audi e-tron Sportback oferuje dużo miejsca dla pięciu osób wraz z bagażem. Przestrzeń nad głową z tyłu jest tylko o 20 mm mniejsza niż w Audi e-tron. Podłoga z tyłu jest prawie płaska — pozostaje tu tylko płaski stopień w miejscu środkowego tunelu. Wraz z 60-litrowym przedziałem bagażowym pod maską, w którym umieszczono zestaw narzędzi i kabel do ładowania, samochód oferuje przestrzeń bagażową o łącznej pojemności 615 litrów. Złożenie oparć tylnych siedzeń pozwala ją zwiększyć do 1655 litrów. Pokrywa bagażnika na życzenie otwiera się i zamyka elektrycznie, także w reakcji na ruch stopy.

Wnętrze Audi e-tron Sportback to elegancki salon oferujący płynne połączenie nowoczesnej stylistyki i techniki. Duży łuk stylistyczny rozciągający się przez deskę rozdzielczą i przebiegający od drzwi do drzwi, w pełen harmonii sposób integruje osłonę cyfrowego kokpitu Audi virtual cockpit. Jego smukły wyświetlacz wydaje się być swobodnie zawieszony w przestrzeni. W obudowach drzwi linia wrap-around obejmuje także ekrany opcjonalnych wirtualnych lusterek zewnętrznych. Deska rozdzielcza z jej dwoma wyświetlaczami dotykowymi jest zwrócona ku kierowcy i dzięki temu wyjątkowo ergonomiczna. Górny wyświetlacz, gdy nie jest włączony, prawie niewidocznie zlewa się z dużą lśniącą powierzchnią czarnego panelu. Otwarte ściany boczne na konsoli tunelu środkowego podkreślają wrażenie lekkości.

W ramach każdej linii wyposażeniowej – oprócz podstawowej dostępna jest też linia wyposażenia wnętrza Design Selection oraz Pakiet sportowy S line – Audi e-tron Sportback oferuje starannie dobrane materiały obiciowe, kolory i aplikacje dekoracyjne. W przypadku przednich foteli klienci mogą wybierać między fotelami standardowymi, sportowymi, sportowymi typu S i zindywidualizowanymi fotelami konturowymi, na życzenie z funkcją wentylacji i masażu. Ich obszycia przypominają elektryczne przewody w obwodzie drukowanym, na życzenie całość rozjaśniają kontrastowe szwy i lamówka w kolorze pomarańczowym. Detale podkreślają stylowe akcenty ozdobne. Opcjonalny pakiet oświetlenia konturowego/Ambiente miękko podświetla powierzchnie, a ostro krawędzie. Przy włączaniu silnika z systemu audio rozlega się krótki dzwonek powitalny.

Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom w zakresie wygłuszenia i aeroakustyki, podczas jazdy po mieście we wnętrzu Audi e-tron Sportback panuje prawie całkowita cisza. Jakość dźwięku HiFi sprawia dzięki temu jeszcze więcej radości, zwłaszcza gdy na pokładzie znajduje się opcjonalny sprzęt muzyczny Bang & Olufsen Premium Sound System z trójwymiarowym dźwiękiem. Dzięki niemu muzyka rozbrzmiewa tak, jak ją nagrano, bez sztucznych efektów. Kolejny atrakcyjny element gamy infotainment to Audi phone box. Wyznacza on standardy w zakresie telefonii – zarówno pod względem jakości połączeń, jak i dźwięku oraz bezprzewodowego ładowania.

Wyczuwalna i zrozumiała: koncepcja obsługi

Podobnie jak wszystkie modele klasy wyższej spod znaku czterech pierścieni, Audi e-tron Sportback jest wyposażone w system operacyjny MMI touch response z dwoma wyświetlaczami. W momencie aktywowania funkcji palcem, generowane jest potwierdzające operację haptyczne i akustyczne kliknięcie. Górny ekran dotykowy o przekątnej 12,1 cala służy do sterowania systemami infotainment, funkcjami telefonu, nawigacją i dedykowanymi ustawieniami e-tron. Dolny, o przekątnej 8,6 cala, służy do wprowadzania tekstu i obsługi funkcji związanych z komfortem oraz klimatyzacją. Struktura menu jest intuicyjna i płaska, jak w smartfonie, a grafika wyraźna i skondensowana.

Standardowe wyposażenie Audi e-tron Sportback obejmuje również kokpit cyfrowy Audi virtual cockpit z ekranem o przekątnej 12,3 cala. Jego wyświetlacz ma wyjątkowo wysoką rozdzielczość 1920 x 720 pikseli. Za pomocą przycisku View na kierownicy można wywoływać dwa jego widoki. Dostępna jest również opcjonalna wersja Plus, która zapewnia dodatkowy widok w którego centrum jest miernik mocy. Na żądanie wyświetlacze i cała koncepcja mogą zostać rozbudowane o wyświetlacz danych na szybie na wprost wzroku kierowcy – head-up display.

Kierowca może obsługiwać szereg funkcji nie tylko z poziomu obu wyświetlaczy dotykowych, ale aktywować je także przy pomocy komend głosowych. System rozumie dowolnie formułowane polecenia i kryteria wyszukiwania. W razie potrzeby menedżer dialogowy stawia pytania, pozwala na korekty, oferuje możliwości wyboru i akceptuje także, gdy wchodzi się mu w słowo. Wykorzystuje informacje zapisane na pokładzie oraz dane z chmury.

Skomunikowanie na najwyższym poziomie: nawigacja i Audi connect

Audi e-tron Sportback jest standardowo wyposażone w system MMI Navigation plus. Ten topowy system infotainment obsługuje szybki standard transmisji danych LTE Advanced i posiada hotspot Wi-Fi, co umożliwia pasażerom korzystanie z urządzeń mobilnych. Nawigacja proponuje cele w sposób inteligentny – na podstawie wcześniej pokonanych tras. Obliczanie trasy odbywa się zarówno w samochodzie, jak i online na serwerach HERE – firmy oferującej usługi w zakresie map i nawigacji. W tym celu serwery wykorzystują przekazywane w czasie rzeczywistym informacje o ruchu na drogach w całym regionie.

Szeroki zakres funkcji nawigacji i infotainmentu Audi connect doskonale uzupełnia prowadzenie po trasie. Najważniejsze z nich to dostępne online informacje o ruchu drogowym, nawigacja z wykorzystaniem Google Earth™, planer podróży e-tron, radio hybrydowe i usługi Car-to-X. Do najnowszych funkcji należą usługa parkowania przy ulicy, która pomaga wyszukać miejsca do parkowania zlokalizowane przy drodze, a także informacje o sygnalizacji świetlnej. W niektórych miastach ta druga funkcjonalność pozwala połączyć samochód z centralnym komputerem sterującym systemem sygnalizacji świetlnej i na wyświetlaczu kokpitu cyfrowego Audi virtual cockpit podaje kierowcy odpowiednie informacje na ten temat. W ten sposób usługa przyczynia się do wydajnego stylu jazdy i sprzyja płynności ruchu drogowego w mieście.

Dodatkowo bezpłatna aplikacja myAudi pozwala połączyć samochód ze smartfonem, dzięki czemu właściciel może zdalnie zarządzać wszystkimi procesami ładowania. Należą do nich sprawdzanie stanu akumulatora i zasięgu, uruchamianie procesów ładowania, programowanie zegarów i wyświetlanie statystyk jazdy. Podczas podróży na duże odległości planer trasy e-tron sugeruje — zarówno w aplikacji, jak i na w MMI — konieczne postoje po drodze w celu naładowania akumulatora. Stale, na bieżąco, aktualizuje planowanie ładowania na podstawie sytuacji na drogach i stylu jazdy kierowcy. Inną funkcją aplikacji myAudi jest wstępne ogrzewanie/chłodzenie pojazdu przed wyjazdem. Wykorzystywany jest do tego prąd pobierany z gniazdka. Opcjonalna, luksusowa klimatyzacja pomocnicza pozwala klientowi szczegółowo – w zależności od poziomu wyposażenia – określić, czy ma zostać ogrzane wnętrze, kierownica i fotele.

Inteligentne skomunikowanie oprócz bezpłatnej aplikacji myAudi App obejmuje również cyfrowy kluczyk Audi connect. Jest on dostępny opcjonalnie i obok odblokowania i zablokowania drzwi tego SUV-a coupé umożliwia także włączenie silnika przyciskiem start-stop przy pomocy smartfona z systemem operacyjnym Android.

Personalizacja po zakupie: funkcje na życzenie

Audi e-tron Sportback jest standardowo przygotowane do obsługi nowych usług cyfrowych i obszarów biznesowych, na które marka się otwiera. Jedną z nich jest usługa „funkcje na życzenie” oferująca funkcjonalności z zakresu oświetlenia, systemów wspomagania kierowcy i infotainmentu. Klient może zamówić je online — na życzenie i w dowolnym momencie. Dzięki temu, klient będzie mógł dopasować samochód do swoich indywidualnych oczekiwań, również już po jego dostarczeniu. Przy tym każdą funkcję będzie można nabyć na różne okresy czasu – na miesiąc, na rok, czy na stałe. Dokupienie będzie odbywać się komfortowo albo poprzez aplikację myAudi App, albo na portalu internetowym myAudi, a płatność – równie komfortowo i bezpiecznie – za pośrednictwem AudiPay.

W pakiecie oświetlenia klient będzie mógł zamienić reflektory diodowe na reflektory diodowe Matrix z inteligentnie regulowanym światłem drogowym. To zapewni dodatkowe funkcje, takie jak światła do jazdy w dzień z sygnaturą e-tron, a także dynamiczne kierunkowskazy przednie i tylne. Podczas blokowania i odblokowania pojazdu reflektory i światła tylne wyświetlą pełną wyrazu animację podkreślającą stylistykę tego elektrycznego SUV-a. Jako opcja dodatkowa systemów wspomagania dostępny będzie asystent parkowania. Pakiet Infotainment zawiera m.in. Audi smartphone interface.

Gwarancja bezpieczeństwa jazdy w mieście i na długich trasach: systemy wspomagania kierowcy

Oferowane przez Audi w e-tron Sportback systemy wspomagania kierowcy pomagają prowadzącemu pojazd i w wielu sytuacjach redukują zakres wykonywanych przez niego czynności. Systemy ochrony bezpieczeństwa Audi pre sense basic i Audi pre sense front są elementami wyposażenia standardowego. Audi oferuje Pakiet systemów wspomagających kierowcę w ruchu miejskim przeznaczony specjalnie do jazdy w mieście. Obejmuje on asystenta skrzyżowań, asystenta ruchu poprzecznego z tyłu oraz ostrzeżenie przed zmianą pasa i przed wysiadaniem. W wyposażeniu znajdziemy też Audi pre sense 360° — połączenie systemów przedniego, tylnego i bocznego Audi pre sense. Wykrywają one zagrożenia kolizją i inicjują ukierunkowane środki ochronne: od pełnego hamowania, po napięcie pasów bezpieczeństwa.

Do funkcji Pakietu systemów wspomagających kierowcę w ruchu pozamiejskim należą adaptacyjny asystent jazdy oraz asystent wydajności. Ten drugi wykorzystuje dane z czujników pokładowych oraz systemu nawigacji i sygnalizuje kierowcy, kiedy warto zdjąć nogę z pedału gazu. Ponadto asystent wydajności w połączeniu z adaptacyjnym asystentem jazdy i funkcją rozpoznawania znaków drogowych może prospektywnie hamować i przyspieszać. Pakiet systemów wspomagających kierowcę w ruchu pozamiejskim uzupełniają asystent skrętu, asystent omijania przeszkód i asystent wspomagający kierowcę w nagłych przypadkach medycznych i automatyczne wzywanie pomocy. Audi oferuje również asystenta parkowania, asystenta jazdy nocą i kamery 360°, które pozwalają kierowcy przełączać między różnymi widokami.

Za działanie systemów wspierających kierowcę w Audi e-tron Sportback odpowiada standardowo centralny sterownik systemów wsparcia kierowcy (zFAS). Nieustannie analizuje on zróżnicowany obraz otoczenia. Potrzebne do tego dane – zależnie od wyposażenia – otrzymuje z maksymalnie pięciu czujników radarowych, pięciu kamer i dwunastu czujników ultradźwiękowych.

W momencie wejścia na rynek: wersja „edition one”

Audi e-tron Sportback powstaje w neutralnej pod względem emisji CO2 fabryce w Brukseli i zadebiutuje na europejskim rynku wiosną 2020 r. Dla uświetnienia debiutu, Audi zaoferuje limitowaną wersję „edition one” w niebieskim kolorze Plazma. Bazuje on na zewnętrznej linii wyposażeniowej S line i dodatkowo obejmuje wirtualne lusterka boczne, elementy dodatkowe karoserii w kolorze aluminium, ekskluzywne 21-calowe felgi, pomarańczowe zaciski hamulców i panoramiczny szklany dach. Znajdujący się w drzwiach podświetlony napis „edition one” jest wyświetlany na podłożu. W przypadku wnętrza istnieje możliwość wyboru między linią wyposażeniową design selection uzupełnioną o indywidualne fotele konturowe z ekskluzywnymi obiciami ze skóry Valcona w kolorze szarym Monaco, a linią S line z fotelami sportowymi, także ze skóry Valcona. Ponadto w wyposażeniu znajdziemy system audio Bang & Olufsen Premium Sound System z dźwiękiem 3D, Pakiet systemów wspomagających kierowcę w ruchu pozamiejskim i reflektory diodowe Matrix z dynamicznymi kierunkowskazami z przodu i z tyłu oraz dynamiczne animacje świetlne.

Zdjęcia: Audi