MotoNews.pl

Światowa premiera crossovera Lexusa UX 300E

24 listopada 2019

Marka, model | ,
Lexus-UX-300E

Lexus zaprezentował na targach Guangzhou International Automobile Exhibition model UX 300e – swój pierwszy seryjny samochód elektryczny (BEV). Crossover o mocy 150 kW i baterii 54,3 kWh zapewni do 400 km zasięgu (wg NEDC). Wystawa w Guangzhou w Chinach trwa od 22 listopada do 1 grudnia.

Od wprowadzenia w 2005 roku modelu RX 400h Lexus jest pionierem technologii zelektryfikowanych napędów na rynku samochodów luksusowych. Marka jako pierwsza rozpoczęła sprzedaż samochodów, które łączyły doskonałe osiągi i niską emisję spalin. Podczas Tokio Motor Show 2019 Lexus ogłosił swoją nową globalną strategię elektryfikacji, którą nazwał Lexus Electrified. Jej celem jest ogromny skok naprzód w osiągach aut, jakości prowadzenia, a także radości z jazdy, którą odczuwa kierowca za sprawą napędu elektrycznego.

Lexus UX 300E 1

Technologia Lexus Electrified pozwala na zintegrowaną kontrolę nad napędem, układem kierowniczym, zawieszeniem oraz hamulcami, w pełni wykorzystując potencjał technologii rozwiniętych w autach hybrydowych. Dzięki temu samochód prowadzi się stabilnie w każdej sytuacji. Jest to kolejny krok w nieustannym dążeniu Lexusa, by jego auta były coraz bezpieczniejsze i dawały coraz większą radość z jazdy.

Elektryczny UX 300e, pierwszy produkcyjny model spod znaku Lexus Electrified, został opracowany w taki sposób, by zapewniać świetne doznania podczas jazdy. Inżynierowie Lexusa zachowali charakterystyczny wygląd i wysoką funkcjonalność Lexusa UX, skupiając się na tym, by wykorzystać szanse, jakie daje szczególny charakter napędu elektrycznego. Silnik o mocy 150 kW oferuje błyskawiczne, naturalne przyspieszenie, a baterie o wysokiej pojemności, zamontowane pod kabiną pasażerską, zapewniają nisko położony środek ciężkości oraz do 400 km zasięgu (wg NEDC)*. Najnowsze technologie łączności sprawiają, że UX 300e wykorzystuje do maksimum zalety napędu elektrycznego, nie rezygnując z osiągów w prowadzeniu, a także z użyteczności pojazdu.

Lexus UX 300E 2

Wyrafinowane właściwości jezdne i wygłuszenie kabiny zgodne z DNA Lexusa

Lexus od początku swojego istnienia jest skoncentrowany na zapewnieniu niesamowitych wrażeń z jazdy. Nie inaczej jest w przypadku napędu elektrycznego na baterie. Opierając się na modelu UX, inżynierowie Lexusa mogli w pełni wykorzystać zalety napędu elektrycznego, by auto prowadziło się jeszcze lepiej. Jednocześnie, zgodnie z DNA Lexusa, UX 300e ma jedną z najcichszych kabin w swojej klasie, do czego przyczyniło się wieloletnie doświadczenie inżynierów marki w wygłuszaniu wnętrza.

System Drive Mode Select w modelu UX 300e pozwala kontrolować płynność przyspieszenia i zwalniania, w zależności od sytuacji. Kierowca może w pełni korzystać z dynamiki i dostępnego natychmiast momentu obrotowego elektrycznego napędu. Jednocześnie za pomocą łopatek przy kierownicy można wybrać jedno z czterech poziomów odzyskiwania energii podczas zwalniania, przy zachowaniu naturalnych odczuć z jazdy.

Lexus UX 300E 3

UX 300e zapewnia doskonałe właściwości jezdne dzięki niskiemu środkowi ciężkości. To efekt zastosowania elektrycznego silnika oraz umieszczenia baterii pod kabiną pasażerską, co dodatkowo wpływa na rozkład masy i moment bezwładności. Wysoki poziom sztywności platformy GA-C został jeszcze bardziej zwiększony dzięki zastosowaniu dodatkowych rozpórek oraz optymalizacji siły tłumiącej amortyzatorów, które zostały dostosowane do zmian związanych z elektryfikacją auta.

Samochody elektryczne z natury są ciche, ale UX 300e otrzymał dodatkowe wygłuszenia izolujące kabinę od odgłosów z zewnątrz takich jak wiatr czy szum opon, które byłyby słyszalne po rezygnacji z tradycyjnego silnika i skrzyni biegów.

Inżynierowie skupili się także na dźwiękach w trakcie jazdy, by nadać prowadzeniu jak najbardziej naturalny charakter. Active Sound Control (ACS) przekazuje odgłosy otoczenia, żeby kierowca wiedział, jakie warunki panują na drodze, a pasażerowie czuli się w kabinie naturalnie.

Lexus UX 300E 4

Legendarna niezawodność Lexusa wywodząca się z technologii hybrydowej

W pracach nad modelem UX 300e Lexus korzystał z wiedzy, którą pozyskał podczas rozwijania napędów hybrydowych, stosując ten sam poziom kontroli jakości i procesów produkcji napędu elektrycznego, co w przypadku innych modeli. Zespół inżynierów Lexusa zadbał o niespotykaną niezawodność baterii, a także o najnowsze systemy łączności, żeby zapewnić codzienną użyteczność i kompatybilność ze smartfonami.

Wydajność silnika, przetwornika mocy, przełożeń oraz baterii o wysokiej pojemności została wykorzystana do maksimum, w oparciu o wiedzę pozyskaną w produkcji hybryd. Dzięki zwiększeniu osiągów całego układu, UX 300e ma zasięg do 400* km.

Lexus UX 300E 5

Baterie są wyposażone w system zarządzania temperaturą, który pracuje zarówno przy niskich, jak i wysokich temperaturach na zewnątrz. Ich niezawodność została zwiększona także dzięki systemom regulującym poziom naładowania, które zapobiegają przeładowaniu oraz rozładowaniu baterii.

UX 300e jest wyposażony w nowe rozwiązania z dziedziny łączności. Specjalna aplikacja na smartfony LexusLink pozwala sprawdzić stan baterii czy zasięg auta, poinformuje właściciela, kiedy samochód zostanie naładowany, a nawet pozwoli zaplanować kolejne ładowanie w zależności od tego, kiedy samochód będzie ponownie używany oraz od cen prądu. Aplikacja umożliwia też zdalną kontrolę klimatyzacji.

Lexus UX 300E 6

Charakterystyczny styl i wysoka funkcjonalność

Wyrafinowany design i wysoka funkcjonalność crossovera Lexus UX zostały przeniesione do modelu UX 300e. Stylistyka nadwozia, podkreślająca dynamiczny charakter auta, została uzupełniona o specjalnie zaprojektowane aerodynamiczne koła oraz osłonę podwozia. Umiejscowienie systemu shift-by-wire na konsoli centralnej przyczynia się do prostego i funkcjonalnego designu wnętrza.

Priorytetem dla Lexusa są najbardziej zaawansowane technologie z zakresu bezpieczeństwa i jak najszybsze wprowadzanie ich do pełnej gamy modelowej. UX 300e został wyposażony w specjalnie przystosowany pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego Lexus Safety System+. Lexus nieustannie dąży do ograniczenia wypadków na drodze i stresu kierowców. Rozwój systemów wspomagających jazdę ma zapewnić jak największe poczucie bezpieczeństwa.

Lexus UX 300e wejdzie do sprzedaży w Chinach i Europie w 2020 roku, a na początku 2021 roku trafi na rynek japoński.

Zdjęcia: Lexus