MotoNews.pl

Nowy Mercedes-AMG GLS 63 4MATIC+

01 grudnia 2019

Mercedes-AMG-GLS-63-4MATIC

„Klasa S wśród SUV-ów” w połączeniu z luksusem i osiągami AMG: nowy Mercedes-AMG GLS 63 4MATIC+ jest bardziej dynamiczny i wszechstronny niż kiedykolwiek wcześniej. Emocjonujący design, ekskluzywne wykończenie, mnóstwo przestrzeni nawet dla 7 osób oraz dalsza poprawa dynamiki jazdy sprawiają, że w segmencie luksusowych SUV-ów GLS 63 oferuje niezrównany zestaw kompetencji. Najwyższą przyjemność z jazdy gwarantuje 4-litrowy silnik V8 biturbo o mocy 450 kW (612 KM) ze zintegrowanym rozruszniko alternatorem EQ Boost. Pomocnicza jednostka o mocy 16 kW (22 KM) zasila48-woltową instalację elektryczną, a funkcja doładowania („boost”) zapewnia wsparcie przy niskich prędkościach obrotowych silnika. Mercedes-AMG GLS 63 4MATIC+ spełnia wysokie oczekiwania w zakresie dynamiki także za sprawą w pełni aktywnego napędu na wszystkie koła AMG Performance 4MATIC+, 9-biegowej automatycznej przekładni AMG SPEEDSHIFT TCT oraz pneumatycznego zawieszenia AMG RIDE CONTROL+ z aktywną stabilizacją przechyłów AMG ACTIVE RIDE CONTROL.

Mercedes AMG GLS 63 4MATIC 1

Wygląd zewnętrzny: wyrazisty, sportowy, dominujący

Design nowego Mercedesa-AMG GLS 63 4MATIC+ jednoznacznie wskazuje na jego ogromną moc. Charakterystyczna dla AMG osłona chłodnicy z pionowymi, chromowanymi poprzeczkami jest tu większa niż w innych modelach AMG i łączy się z muskularnie „wyrzeźbioną” pokrywą silnika oraz standardowo montowanymi reflektorami LED MULTIBEAM.Sportowe wzornictwo podkreśla nowy przedni zderzak AMG ze zintegrowanym „skrzydłem” w kolorze lśniącej czerni i masywnymi wlotami powietrza.

Poszerzone nadkola, osłony progów oraz obudowy lusterek bocznych zostały polakierowane na kolor pojazdu, a listwy wokół szyb mają chromowane wykończenie o wysokim połysku. Z tyłu dominuje nowy, akcentujący szerokość karoserii tylny zderzak AMG ze sportowym dyfuzorem, sąsiadującym z układem wydechowym AMG z dwiema prostokątnymi, podwójnymi rurami wydechowymi.

Mercedes-AMG GLS 63 4MATIC+ jest standardowo wyposażony w 21-calowe 10-ramienne obręcze kół z lekkich stopów, polakierowane na kolor szary (tantalit), z błyszczącym wykończeniem. Gama obejmuje sześć alternatywnych wzorów felg o średnicy do 23 cali.

Mercedes AMG GLS 63 4MATIC 2

Wnętrze: wysokiej jakości, przestronne i autentyczne

Wnętrze GLS-a 63 jest przestronne, wyróżnia się wyjątkową jakością i oferuje mnóstwo miejsca nawet dla siedmiu osób. Autentyczną atmosferę AMG współtworzą sportowe pedały AMG ze szczotkowanej stali nierdzewnej,z gumowymi wypustkami, podświetlane listwy progowe z napisem „AMG”, czarne dywaniki z napisem „AMG” oraz nastrojowe oświetlenie.Ekskluzywną atmosferę podkreślają wysokiej jakości wykończenie deski rozdzielczej i drzwi ze skóry syntetycznej ARTICO oraz elementy ozdobne z drewna lipowego w kolorze antracytowym o wysokim połysku.

Najwyższą wygodę obsługi zapewnia nowoczesny panoramiczny kokpit,z zestawem wskaźników i wyświetlaczem systemu multimedialnego ukrytymi pod wspólną szklaną taflą. Dotykowy ekran multimediów jest duży i ma wysoką rozdzielczość. Zestaw wskaźników AMG wyróżnia się specyficzną zawartością, taką jak funkcja RACETIMER oraz menu startowe AMG,i oferuje cztery style wyświetlania do wyboru – klasyczny, sportowy, dyskretny oraz supersportowy.

Mercedes AMG GLS 63 4MATIC 3

Przednie fotele AMG zapewniają optymalne podparcie boczne, a ich tapicerka jest typowa dla AMG – z emblematami „AMG” na przednich oparciach. Standardowo pokrywa je czarna skóra nappa. Do wyboru jest siedem innych wariantów kolorystycznych i materiałowych. Z myślą o najwyższym poziomie komfortu wielokonturowe fotele kierowcy i pasażera z przodu wyposażono w wentylację oraz pakiet pamięci. Siedzenia w drugim rzędzie są standardowo podgrzewane. Za dopłatą oferowany jest trzeci rząd foteli.

Nowy model otrzymał również trójramienną, ergonomiczną kierownicę AMG o sportowym wzornictwie, ze spłaszczonym u dołu wieńcem oraz aluminiowymi łopatkami zmiany biegów. Opcjonalne przyciski na kierownicy AMG zapewniają szybki i precyzyjny dostęp do funkcji z zakresu dynamiki jazdy.

Jeszcze więcej przestrzeni, opcje z zakresu komfortu i wyjątkowe brzmienie

Nowy GLS 63 ma znacznie większy rozstaw osi niż poprzednik.Wynikający z tego przyrost przestrzeni jest szczególnie odczuwalny przez pasażerów podróżujących w drugim rzędzie siedzeń. Ilość miejsca na nogi wzrosła tu o 87 mm (przy maksymalnie odsuniętych siedzeniach); ułatwia to także wsiadanie do pojazdu. Standardowo (rynek europejski) drugi rząd foteli ma formę składanej kanapy dzielonej w proporcji 40:20:40 i zaopatrzonej w regulację oparć. Alternatywnie klienci mogą zamówić konfigurację seryjną w USA, czyli z dwoma pojedynczymi siedzeniami i podłokietnikami.

Mercedes AMG GLS 63 4MATIC 4

Opcjonalne funkcje zwiększające komfort podkreślają fakt, że GLS 63jest „klasą S wśród SUV-ów”. Ich lista obejmuje pakiet AIR-BALANCEz rozpylaczem zapachów, pakiety kontroli komfortu ENERGIZING lub ENERGIZING Plus oraz pakiet komfortu cieplnego. Standardowy system nagłośnienia przestrzennego Burmester® lub opcjonalny najwyższej klasy system nagłośnienia przestrzennego Burmester® 3D gwarantują wrażenia akustyczne pełne emocji.

Gotów zapewnić najwyższe osiągi: 4-litrowy silnik V8 biturbo AMG ze zintegrowanym rozruszniko alternatorem

Po raz pierwszy 4-litrowy silnik V8 biturbo AMG w Mercedesie-AMG GLS 63 4MATIC+ został wyposażony w zintegrowany rozruszniko alternator EQ Boost. Jednostka napędowa rozwija moc 450 kW (612 KM) oraz imponujący moment obrotowy do 850 Nm. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 4,2 sekundy, a maksymalna prędkość wynosi 250 km/h (ograniczona elektronicznie;z opcjonalnym pakietem kierowcy AMG – 280 km/h).

Mercedes AMG GLS 63 4MATIC 5

Komfortowa i dynamiczna: automatyczna skrzynia AMG SPEEDSHIFT TCT 9G

9-stopniowa automatyczna skrzynia biegów AMG SPEEDSHIFT TCT (TCT = Torque Converter Transmission, z ang. skrzynia z konwerterem momentu obrotowego) zapewnia bardzo dynamiczne przyspieszenia przy krótkich czasach zmiany biegów, a jednocześnie doskonale sprawdza się przy komfortowym, oszczędnym stylu jazdy. Przekładnia jest bardzo responsywna, szczególnie w programie jazdy Sport+ i w trybie ręcznej zmiany przełożeń. Kolejną zaletą skrzyni AMG SPEEDSHIFT TCT 9G są błyskawiczne wielokrotne redukcje – np. bezpośrednio z 9. na 5. bieg lub z 5. na 3.

Zawieszenie pneumatyczne z ciągłą regulacją tłumienia

Standardowo montowane zawieszenie pneumatyczne AMG RIDE CONTROL+ ze specjalnym zestrojeniem kolumn i adaptacyjnym tłumieniem ADS+ (Adaptive Damping System) łączy wyjątkową dynamikę jazdy z wysokim komfortem. To podstawa wrażeń z jazdy GLS-em 63 – wrażeń,które charakteryzują się dużą zwinnością, neutralnym zachowaniem na zakrętach i optymalną trakcją. Charakterystykę tłumienia można trzystopniowo regulować (Comfort – komfort na długich trasach, Sport i Sport+ – sportowa dynamika).

Mercedes AMG GLS 63 4MATIC 6

Dzięki funkcji samopoziomowania GLS 63 4MATIC+ utrzymuje stały prześwit niezależnie od obciążenia pojazdu. Jego wielkość zostaje zmniejszona o 10 mm w programach AMG DYNAMIC SELECT Sport i Sport+.W trybie Comfort pojazd nie jest obniżany o 10 mm, dopóki prędkość nie przekroczy 120 km/h, i wraca do normalnego poziomu, gdy prędkość spadnie poniżej 70 km/h. Zmniejsza to opór aerodynamiczny, a tym samym – zużycie paliwa. Ponadto, dzięki obniżeniu położenia środka ciężkości, wzrasta stabilność prowadzenia. Na nawierzchniach marnej jakości lub podjazdach prześwit można zwiększyć o 55 mm – zarówno na postoju, jak i podczas jazdy z prędkością do 70 km/h.

Kontrola stabilizacji przechyłów AMG ACTIVE RIDE CONTROL

Nowa funkcja stabilizacji przechyłów AMG ACTIVE RIDE CONTROLw znaczący sposób przyczynia się do charakterystycznego dla AMG zestrojenia pojazdu pod kątem wysokiej dynamiki jazdy. Podobnie jak w GLE 63, korzystając z instalacji elektrycznej 48 V i dwóch niezależnie działających elektromechanicznych siłowników – przy przedniej i tylnej osi, funkcja ta starannie kompensuje ruchy nadwozia i zapewnia precyzyjne prowadzenie. Ponadto zwiększa komfort podczas jazdy na wprost.

Mercedes AMG GLS 63 4MATIC 7

Wysoka przyczepność: napęd 4×4 AMG Performance 4MATIC+

Z myślą o uzyskaniu maksymalnej trakcji i dynamiki nowy GLS 63 jest wyposażony w aktywny napęd na wszystkie koła AMG Performance 4MATIC+ z całkowicie zmiennym rozkładem momentu obrotowego (od 0:100 do 50:50) oraz elektronicznie sterowaną blokadą tylnego dyferencjału AMG.Inteligentne sterowanie łączy napędzaną na stałe oś tylną z osią przednią,bez przerwy przeliczając optymalny rozkład momentu obrotowego –w zależności od sytuacji na drodze i komend kierowcy.

Zróżnicowane wrażenia z jazdy: AMG DYNAMICS i AMG DYNAMIC SELECT

AMG DYNAMICS korzysta z inteligentnej elektroniki sterującej,która współpracuje ze wszystkimi funkcjami pojazdu decydującymi o zwinności prowadzenia (np. układ kierowniczy, dystrybucja momentu obrotowego, napęd 4×4 i aktywne stabilizatory). Efekt: znaczny wpływ na dynamikę jazdy,a tym samym – bardzo zróżnicowane wrażenia zza kierownicy,od zrównoważonych przez sportowe aż po wyjątkowo dynamiczne. AMG DYNAMICS stanowi podstawę dla trybów jazdy AMG DYNAMIC SELECT. Kierowca wybiera wstępnie skonfigurowany tryb za pomocą przełącznika AMG DYNAMIC SELECT albo sam określa konfigurację pojazdu w trybie indywidualnym. Do wyboru jest 6 programów (Comfort, Sport, Sport+, Individual, Trail – na grząskie lub śliskie nawierzchnie, Sand – sportowa jazda na „luźnych” nawierzchniach).

Mercedes AMG GLS 63 4MATIC 8

Progresywne wspomaganie kierownicy i wysokowydajne hamulce AMG

Elektromechaniczne wspomaganie kierownicy jest zależne od prędkości i współpracuje z przekładnią o zmiennym przełożeniu.Zachwyca bezpośrednim charakterem i precyzją działania. Jego tryb pracy zależy od ustawień AMG DYNAMICS. Konfiguracja w programach Basic oraz Advanced jest zorientowana na komfort, a w Pro wspiera sportowy styl jazdy i zapewnia jeszcze więcej informacji zwrotnych.

Wielka siła ciągu, odpowiednio duże hamulce: wysokowydajny układ hamulcowy niezawodnie spowalnia SUV-a nawet przy większych obciążeniach, zapewniając krótkie drogi hamowania. Na przedniej osi zastosowano wewnętrznie wentylowane i perforowane, zintegrowane tarcze hamulcowe o wymiarach 400 x 38 mm, z 6-tłoczkowymi stałymi zaciskami polakierowanymi na szaro, z białym napisem „AMG”. Z tyłu zamontowano wewnętrznie wentylowane zintegrowane tarcze hamulcowe o wymiarach370 x 32 mm i pływające zaciski 1-tłoczkowe.

Dane techniczne GLS 63 4MATIC+ w skrócie

 • Silnik – 4.0 V8 biturbo, rozruszniko alternator EQ Boost
 • Pojemność skokowa – 3982 ccm
 • Moc maksymalna – 450 kW (612 KM) przy 5750-6500 obr./min+ 16 kW (22 KM) z EQ Boost
 • Maksymalny moment obrotowy – 850 Nm przy 2500-4500 obr./min
 • Układ napędowy – Napęd 4×4 AMG Performance 4MATIC+ ze zmiennym rozdziałem momentu obrotowego
 • Przekładnia – AMG SPEEDSHIFT TCT 9G, 9-biegowa, automatyczna
 • Zużycie paliwa w cyklu łączonym – 11,9 l/100 km*
 • Emisje CO2 w cyklu łączonym – 273 g/km*
 • Klasa efektywności – E
 • Przyspieszenie 0-100 km/h – 4,2 s
 • Prędkość maksymalna – 250 km/h (ogr. elektr.; z pakietem kierowcy AMG – 280 km/h)

* Dane dotyczące zużycia paliwa i emisji CO2 są tymczasowe i zostały określone przez służbę techniczną na potrzeby procesu homologacji zgodnie z metodą badania WLTP i skorelowane z danymi NEDC. Zatwierdzenie typu i certyfikat zgodności z oficjalnymi danymi nie są jeszcze dostępne. Możliwe są różnice między podanymi wartościami a danymi oficjalnymi.

Zdjęcia: Mercedes-Benz