MotoNews.pl

Nowy SUV o wysokich osiągach – Mercedes-AMG GLE 63 4MATIC+

02 grudnia 2019

Mercedes-AMG-GLE-63-4MATIC

Wraz z nowymi odmianami GLE o wysokich osiągach Mercedes-AMG kontynuuje 20-letnią tradycję: w 1999 r. zadebiutował ML 55, topowy wariant ówczesnej Klasy M z silnikiem V8 o mocy 255 kW (347 KM). To samo dotyczy jego najnowszych spadkobierców – GLE 63 4MATIC+ oraz GLE 63 S 4MATIC+ z 4-litrowym silnikiem V8 biturbo AMG o mocy, odpowiednio, 420 kW (571 KM) oraz 450 kW (612 KM). Po raz pierwszym jednostkę połączono z rozruszniko alternatorem EQ Boost. Granice dynamiki jazdy podnoszą w pełni aktywny napęd 4×4, zawieszenie pneumatyczne i aktywna stabilizacja przechyłów, a także niezwykle szybka przekładnia TCT 9G.

Do tego dochodzą wszystkie zalety luksusowego SUV-a: dobra widoczność we wszystkich kierunkach, dużo miejsca dla podróżujących i na bagaż, wysokiej jakości wykończenie oraz najnowsze systemy z zakresu wsparcia kierowcy i łączności. Jeszcze większą wszechstronność zapewniają też zwiększone możliwości jazdy w terenie – to m.in. zasługa dwóch dodatkowych trybów jazdy (Trail i Sand) oraz zmiennego prześwitu.

Nowe Mercedesy-AMG GLE 63 4MATIC+ oraz GLE 63 S 4MATIC+

„Dzięki naszym nowym odmianom GLE o wysokich osiągach przekształcamy 20-letnią tradycję w przyszłość. Po raz pierwszy elektryzujemy nasz sprawdzony 4-litrowy silnik V8 biturbo z pomocą rozruszniko alternatoraEQ Boost i 48-woltowej instalacji elektrycznej. Podążając w kierunku elektryfikacji i hybrydyzacji, rozpoczynamy nowy rozdział techniki naszych napędów, który sukcesywnie wprowadzamy również w innych seriach modelowych. Nasze nowe SUV-y premium oferują klientom niezrównany pakiet łączący sportowe osiągi, przydatność na co dzień, optymalną trakcję praktycznie na wszystkich nawierzchniach, a także komfort na długich trasach i wysoką efektywność” – mówi Tobias Moers, prezes zarządu Mercedes-AMG GmbH.

Mercedes AMG GLE 63 4MATIC 1

Po raz pierwszy z rozruszniko alternatorem EQ Boost: 4-litrowy silnik V8 biturbo AMG

4-litrowy benzynowy silnik V8 biturbo nowego GLE 63 w obu wersjach mocy (420 kW/571 KM oraz 450 kW/612 KM) współpracuje ze zintegrowanym rozruszniko alternatorem EQ Boost. Łączy on rozrusznik i alternator w jedną mocną jednostkę elektryczną. By zaoszczędzić miejsce, umieszczono go między silnikiem spalinowym a przekładnią. Dostępna na krótko dodatkowa moc 16 kW (22 KM) i 250 Nm momentu obrotowego pozwalają na szczególnie szybkie sprinty – ze startu zatrzymanego i w czasie jazdy, np. podczas wyprzedzania. Ten innowacyjny moduł nie tylko zasila 48-woltową instalację elektryczną i służy jako generator energii, ale pozwala także na realizacji funkcji hybrydowych. Należą do nich m.in.: doładowanie („boost”), rekuperacja, żeglowanie oraz praktycznie nieodczuwalne ponowne uruchomienie jednostki napędowej we współpracy z funkcją start/stop.Po raz pierwszy rozruszniko alternator EQ Boost odpowiada również za kontrolę prędkości biegu jałowego. To wszystko pozwala na oszczędności paliwa wcześniej zarezerwowane dla wysokonapięciowej techniki hybrydowej.

Czterolitrowy silnik V8 AMG korzysta ze sprawdzonego układu podwójnego turbodoładowania, w którym dwie turbosprężarki umieszczono nie na zewnątrz, ale pomiędzy głowicami cylindrów. Zaletą takiej architektury jest zwarta konstrukcja jednostki napędowej i natychmiastowa reakcja turbosprężarek. Aby optymalnie wykorzystać przepływ spalin i jeszcze bardziej poprawić responsywność, mają one konstrukcję typu twin-scroll.

Mercedes AMG GLE 63 4MATIC 2

Lepsza efektywność: inteligentne odłączanie cylindrów

Z myślą o uzyskaniu jeszcze większej efektywności inżynierowie Mercedes-AMG zaopatrzyli silniki V8 w system dezaktywacji cylindrów AMG Cylinder Management. Przy częściowym obciążeniu cylindry numer 2, 3, 5 i 8 są odłączane w celu obniżenia zapotrzebowania na paliwo.System dezaktywacji cylindrów działa w trybie jazdy Comfort, w szerokim zakresie prędkości obrotowych – od 1000 do 3250 obr./min. Specjalny widok na panelu wskaźników informuje kierowcę, czy układ jest aktywny oraz czy silnik aktualnie pracuje na 4, czy na 8 cylindrach.Przejście od jednego do drugiego typu pracy następuje natychmiast, błyskawicznie i bezwibracyjnie, tak że podróżujący nie odczuwają żadnego dyskomfortu.

Jeszcze więcej sportowego charakteru: zawieszenie pneumatyczne z ciągłą regulacją tłumienia

Standardowo montowane zawieszenie pneumatyczne AMG RIDE CONTROL+ z adaptacyjną regulacją tłumienia ADS+ (Adaptive Damping System), skonfigurowane z myślą o charakterystyce typowej dla SUV-a,łączy wyjątkową zwinność i dynamikę jazdy z maksymalną trakcją oraz wysokim komfortem. Charakterystykę tłumienia można trzystopniowo regulować (Comfort – komfort na długich trasach, Sport i Sport+ – sportowa dynamika).

Mercedes AMG GLE 63 4MATIC 3

Dzięki funkcji samopoziomowania GLE 63 4MATIC+ utrzymuje stały prześwit niezależnie od obciążenia pojazdu. Wartość prześwitu można regulować, zmieniając tryb jazdy, lub ręcznie, za pomocą przełącznika w konsoli środkowej. Zasadniczo w programach Sport i Sport+ (oraz RACE w wersji S) prześwit zostaje zmniejszony o 10 mm. W trybie Comfort pojazd obniża się o 10 mm, gdy prędkość przekroczy 120 km/h, i wraca do normalnego poziomu, gdy spadnie poniżej 70 km/h. Zmniejsza to opór aerodynamiczny,a tym samym – zużycie paliwa. Ponadto, dzięki obniżeniu położenia środka ciężkości, wzrasta stabilność prowadzenia.

Na nawierzchniach marnej jakości lub podjazdach prześwit można zwiększyć o 55 mm, wybierając programy Trail lub Sand – za naciśnięciem przycisku, zarówno na postoju, jak i podczas jazdy z prędkością do 70 km/h.

Mercedes AMG GLE 63 4MATIC 4

Precyzyjna stabilizacja przechyłów AMG ACTIVE RIDE CONTROL

Typową dla maszyn AMG konfigurację pod kątem wysokiej dynamiki jazdy w istotnym stopniu uzupełnia aktywna stabilizacja przechyłów AMG ACTIVE RIDE CONTROL. Korzystając z instalacji elektrycznej 48 V i dwóch niezależnie działających elektromechanicznych siłowników – przy przedniej i tylnej osi, każdy ze zintegrowaną przekładnią planetarną, funkcja ta starannie kompensuje ruchy nadwozia i zapewnia precyzyjne, bezpośrednie prowadzenie nawet w pobliżu granicy przyczepności. Układ stabilizacji nie tylko zmniejsza przechyły nadwozia na łukach, ale zapewnia też lepsze wyczucie pojazdu w zakrętach i przy zmianach obciążenia. Ponadto AMG ACTIVE RIDE CONTROL zwiększa komfort podczas jazdy na wprost – równoważy np. ruchy nadwozia wywoływane przez nierówności po jednej stronie drogi. Kolejną korzyścią w porównaniu ze zwykłymi układami hydraulicznymi jest znacznie szybsza reakcja. Sterowanie AMG może zaktualizować status działania systemu w ciągu milisekund. Co więcej, na tle „zwykłych” rozwiązań komponenty AMG ACTIVE RIDE CONTROL wyróżniają się niższą masą.

Mercedes AMG GLE 63 4MATIC 5

Napęd na wszystkie koła AMG Performance 4MATIC+ z całkowicie zmiennym rozdziałem momentu obrotowego

Zorientowany na wysokie osiągi napęd na obie osie AMG Performance 4MATIC+ nieprzerwanie zapewnia najlepszy możliwy stosunek dynamiki, przyczepności i efektywności. Elektromechanicznie sterowane sprzęgło w zmiennym stopniu łączy stale napędzaną na stałe oś tylną z osią przednią. Najlepszy możliwy rozdział momentu obrotowego jest obliczany na bieżąco, zgodnie z warunkami jazdy i zachowaniem kierowcy. Przejście z napędu na koła tylne do 4×4 i odwrotnie następuje płynnie, ponieważ inteligentne sterowanie zostało zintegrowane z architekturą pojazdu. Oprócz poprawy trakcji i dynamiki poprzecznej napęd 4×4 poprawia dynamikę wzdłużną, zapewniając jeszcze lepsze przyspieszenie. Czynniki wpływające na rozkład momentu obrotowego to nie tylko prędkość jazdy, przyspieszenie poprzeczne i wzdłużne oraz kąt skrętu kół, ale także różnica w prędkości obrotowej między poszczególnymi kołami i wybrany bieg.

Napęd na wszystkie koła jest kontrolowany w zależności od wybranego progu 3-stopniowego ESP® (elektronicznego systemu kontroli stabilności) –od sportowego, z naciskiem na bezpieczeństwo, aż po bardzo dynamiczny. Bezpieczeństwo i zwinność prowadzenia dodatkowo zwiększa system kontroli dynamiki prowadzenia 4ETS – w szczególności na nawierzchniach śliskich lub o różnych współczynnikach tarcia. Aby zapobiec poślizgowi napędzanych kół podczas ruszania lub przyspieszania, generuje on impulsy w układzie hamulcowym. Jednocześnie efekt blokady mechanizmu różnicowego umożliwia przekazanie momentu napędowego na te koła,które się nie ślizgają.

Mercedes AMG GLE 63 4MATIC 6

Większa przyczepność i dynamika: blokada mechanizmu różnicowego

Aby jeszcze bardziej poprawić przyczepność i dynamikę, GLE 63 i GLE 63 S są standardowo wyposażone w elektronicznie sterowaną blokadę mechanizmu różnicowego tylnej osi. Chroni ona przed poślizgiem wewnętrznego koła w zakręcie, zapewniając optymalną przyczepność i maksymalne bezpieczeństwo prowadzenia. W rezultacie kierowca może wcześniej i mocniej przyspieszyć na wyjściu z łuku. Mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu poprawia również przyczepność podczas przyspieszania ze startu zatrzymanego.

Bezpośredni i spontaniczny: sportowy układ kierowniczy AMG ze wspomaganiem zależnym od prędkości

Układ kierowniczy z elektromechanicznym wspomaganiem zależnym od prędkości ma zmienne przełożenie i zachwyca precyzją przekazywanych informacji zwrotnych. Charakterystyka wspomagania jest przypisana do różnych progów systemu AMG DYNAMICS. Konfiguracja w trybach Basic i Advanced jest zorientowana na komfort, a w Pro i Master wspiera sportowy styl jazdy.

Mercedes AMG GLE 63 4MATIC 7

Dobra kontrola i odporność na zmęczenie: wysokowydajne układy hamulcowe AMG

Wysoka moc i sportowe osiągi GLE 63 mają swoje „pokrycie” w możliwościach układu hamulcowego – z 6-tłoczkowymi stałymi zaciskami i tarczami o wymiarach 400 x 38 mm z przodu oraz pływającymi 1-tłoczkowymi zaciskami i tarczami w rozmiarze 370 x 32 mm z tyłu. Wariant S wyróżnia się czerwonymi zaciskami hamulcowymi, podczas gdy w podstawowym mają one kolor szary.

Na życzenie dostępny jest układ hamulcowy z elementami ceramicznymi,z 6-tłoczkowymi stałymi zaciskami z przodu i pływającymi 1-tłoczkowymi zaciskami z tyłu (wszystkie lakierowane na brązowo). Hamulce ceramiczne są lżejsze od standardowych, a to przekłada się na niższe masy nieresorowane. Kolejne ich zalety to wysoka ogólna stabilność i odporność na zmęczenie pod dużym obciążeniem, a także zwiększona żywotność oraz szczególnie szybka reakcja.

Mercedes AMG GLE 63 4MATIC 8

Szybka i zwinna: przekładnia AMG SPEEDSHIFT TCT 9G

Przekładnia AMG SPEEDSHIFT TCT 9G została przystosowana specjalnie do wymagań silnika V8 w GLE 63. Systematyczny rozwój sprzętu i oprogramowania umożliwił dalszą optymalizację czasów jej reakcji.Oznacza to, że automatyczne i ręczne polecenia zmiany przełożeń można przeprowadzić szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.Jednocześnie zróżnicowane zabiegi wzmacniające konstrukcję zapewniają trwałość przekładni mimo wysokiego momentu obrotowego generowanego przez jednostkę V8. Zastosowanie mokrego sprzęgła rozruchowego zamiast konwertera momentu obrotowego pozwala zmniejszyć masę i bezwładność skrzyni, a tym samym dodatkowo zoptymalizować jej responsywność.

Wszechstronnie dopasowane oprogramowanie pozwala uzyskać niezwykle krótkie czasy zmiany biegów i szybkie wielokrotne redukcje, a przy tym – dzięki funkcji podwójnego wysprzęglenia – zapewnia wyjątkowo emocjonującą zmianę przełożeń. Następują one bez przerw w dostawie siły napędowej. Przekładnia umożliwia zarówno agresywne przyspieszanie i błyskawiczny dobór biegów, jak i oszczędny styl jazdy – w zależności od wybranego trybu pracy.

Mercedes AMG GLE 63 4MATIC 9

Radość z jazdy do potęgi siódmej: AMG DYNAMIC SELECT oraz AMG DYNAMICS

Siedem programów jazdy AMG DYNAMIC SELECT (Comfort, Sport, Sport+, Individual, Trail oraz Sand, a w wersji S także RACE) zapewnia różnorodne wrażenia z jazdy, z szeroką rozpiętością pomiędzy maksymalnym poziomem komfortu a zwinnym, sportowym charakterem. Każdy z trybów modyfikuje kluczowe parametry pojazdu, takie jak reakcja silnika, praca skrzyni biegów oraz charakterystyki zawieszenia i układu kierowniczego.

Tryby jazdy są powiązane z kontrolą zwinności AMG DYNAMICS, co oznacza, że właściwości jezdne można jeszcze lepiej dopasować do różnych wymagań i warunków. Pod pojęciem AMG DYNAMICS kryją się programy Basic, Advanced, Pro i Master. W inteligentny sposób dostosowują one istotne dla jazdy parametry, takie jak reakcje jednostki napędowej i zawieszenia lub progi kontroli całkowicie przeprojektowanego systemu ESP®. Ich spektrum waha się od bardzo zachowawczego, zorientowanego na bezpieczeństwo,aż do wyjątkowo dynamicznego. Dodatkowo funkcjonują programy Traction oraz Slide, przypisane do terenowych trybów Trail i Sand, w których ESP® zostaje dezaktywowane.

Mercedes AMG GLE 63 4MATIC 10

Wygląd zewnętrzny: muskularny i charakterystyczny

Design nadwozia GLE 63 ucieleśnia najczystszą energię i sportowy luksus. Specjalna osłona chłodnicy z pionowymi listwami potwierdza przynależność do rodziny modeli AMG, a dynamiczny kształt przedniego pasa –z jego subtelnym nachyleniem w stylu rekiniego nosa – podkreśla charakterystyczne proporcje nadwozia. Typowo dla modeli o wysokich osiągach przedni zderzak z wlotem powietrza wyprofilowanym na kształt skrzydła jest polakierowany na kolor karoserii i ma czarne wypełnienia. Dynamizm GLE 63 podkreślają imponujące przetłoczenia na masce oraz przedni spojler w kolorze srebrnego chromu.

Osłony progów, obudowy lusterek bocznych i poszerzone nadkola –wszystkie te elementy również są lakierowane na kolor nadwozia,dzięki czemu harmonijnie wtapiają się w muskularną sylwetkę.Różne kombinacje felg i opon odpowiadają wszelkim wymaganiom na utwardzonych drogach i w terenie. Podstawowy wariant jest standardowo wyposażony w 20-calowe obręcze z lekkich stopów, a wersja S – w obręcze o średnicy 21 cali. Opcjonalnie dostępne są inne wzory felg o średnicy od 21 do 22 cali.

Nowo zaprojektowany tylny zderzak z charakterystycznymi dla AMG detalami, takimi jak efektowny dyfuzor i srebrna listwa ozdobna, wizualnie akcentuje szerokość pojazdu. Sportowe wzornictwo kompletuje specjalny układ wydechowy AMG z dwiema prostokątnymi podwójnymi końcówkami (w GLE 63 S – z charakterystycznym karbowaniem) i spojler dachowy.

Mercedes AMG GLE 63 4MATIC 11

Wnętrze: progresywna elegancja i elementy typowe dla SUV-ów

W kabinie GLE 63 panuje wysokiej próby sportowa atmosfera z ekskluzywnymi akcentami. Standardowe fotele AMG obite skórą nappa zapewniają optymalne podparcie boczne i mają specyficzny dla AMG wzór tapicerki z plakietką „AMG” na oparciach z przodu. Seryjna specyfikacja obejmuje indywidualnie regulowane nastrojowe oświetlenie. Na życzenie drugi rząd siedzeń jest dostępny z regulacją w pełni elektryczną.

Typowe dla AMG elementy obsługi nadają kokpitowi GLE 63 aurę charakterystyczną dla maszyn z Affalterbach i wspierają sportowy styl jazdy. Trójramienna kierownica AMG Performance obszyta skórą nappa,z aluminiowymi łopatkami zmiany biegów, zachwyca ergonomią.W wariancie S wyróżnia ją obszycie ze skóry nappa i mikrofibry DINAMICA. Konsola środkowa wzbogaciła się o specjalny panel AMG z dodatkowymi przełącznikami, za pomocą których można m.in. sterować pracą3-stopniowego ESP®, manualnym trybem skrzyni biegów, adaptacyjną regulacją tłumienia, opcjonalnym układem wydechowym AMG Performance i prześwitem.

Obok pedałów sportowych AMG ze szczotkowanej stali nierdzewnej, zaopatrzonych w gumowe wypustki, sportowy wygląd akcentują osłony progów drzwi i czarne dywaniki z napisem „AMG”. Oferta obejmuje też szeroką gamę wysokojakościowych elementów indywidualizacji, takich jak elementy ozdobne z włókna węglowego.

Mercedes AMG GLE 63 4MATIC 12

Dane techniczne Mercedes-AMG GLE 63 S 4MATIC+ w skrócie

 • Silnik – 4.0 V8 biturbo, rozrusznikoalternator EQ Boost
 • Pojemność skokowa – 3982 ccm
 • Moc maksymalna – 450 kW (612 KM) przy 5750-6500 obr./min+ 16 kW (22 KM) z EQ Boost
 • Maksymalny moment obrotowy – 850 Nm przy 2500-4500 obr./min
 • Układ napędowy – Napęd 4×4 AMG Performance 4MATIC+ ze zmiennym rozdziałem momentu obrotowego
 • Przekładnia – AMG SPEEDSHIFT TCT 9G, 9-biegowa, aut.
 • Zużycie paliwa w cyklu łączonym – 11,5 l/100 km*
 • Emisje CO2 w cyklu łączonym – 262 g/km*
 • Klasa efektywności – E
 • Przyspieszenie 0-100 km/h – 3,8 s
 • Prędkość maksymalna (ogr. elektr.) – 280 km/h***

Dane techniczne Mercedes-AMG GLE 63 4MATIC+ w skrócie

 • Silnik – 4.0 V8 biturbo, rozrusznikoalternator EQ Boost
 • Pojemność skokowa – 3982 ccm
 • Moc maksymalna – 420 kW (571 KM) przy 5750-6500 obr./min+ 16 kW (22 KM) z EQ Boost
 • Maksymalny moment obrotowy – 750 Nm przy 2250-5000 obr./min
 • Układ napędowy – Napęd 4×4 AMG Performance 4MATIC+ ze zmiennym rozdziałem momentu obrotowego
 • Przekładnia – AMG SPEEDSHIFT TCT 9G, 9-biegowa, aut.
 • Zużycie paliwa w cyklu łączonym – 11,4 l/100 km*
 • Emisje CO2 w cyklu łączonym – 261 g/km*
 • Klasa efektywności – E
 • Przyspieszenie 0-100 km/h – 4,0 s
 • Prędkość maksymalna (ogr. elektr.) – 250 km/h (w opcji – 280 km/h)

* Dane dotyczące zużycia paliwa i emisji CO2 są tymczasowe i zostały określone przez służbę techniczną na potrzeby procesu homologacji zgodnie z metodą badania WLTP i skorelowane z danymi NEDC. Zatwierdzenie typu i certyfikat zgodności z oficjalnymi danymi nie są jeszcze dostępne. Możliwe są różnice między podanymi wartościami a danymi oficjalnymi.

Zdjęcia: Mercedes-AMG