MotoNews.pl

Hyundai Motorsport przedstawia nowy samochód rajdowy i20 N Rally2

26 października 2020

Kategoria | Premiery  Sport
Marka, model | ,
Hyundai-i20-N-Rally2

Hyundai Motorsport Customer Racing zaprezentował i20 N Rally2, nowy samochód rajdowy przeznaczony dla prywatnych zespołów i kierowców.

Nowy model jest następcą Hyundaia i20 R5. Wraz z jego wprowadzeniem pod koniec 2015 roku Hyundai Motorsport utworzył dział Customer Racing. i20 N Rally2 zbudowano opierając się na doświadczeniu zdobytym przez dział Customer Racing w ciągu ostatnich pięciu lat.

Hyundai I20 N Rally2 1

Hyundai i20 N Rally2

Samochód opiera się na solidnym fundamencie, czyli podwoziu nowego i20 N, który po raz pierwszy przenosi sportowe osiągi submarki N do modelu i20 hatchback. Rajdowy i20 N Rally2 posiada dynamiczny wygląd samochodu drogowego, zaprojektowanego z zastosowaniem nowej filozofii projektowej Hyundaia Sensuous Sportiness, inspirowanej m. in. światem sportów motorowych.
Pięciobiegowa sekwencyjna skrzynia biegów i20 N Rally2 została przeniesiona z modelu i20 R5, natomiast praktycznie wszystkie pozostałe elementy wyposażenia modelu, w tym turbodoładowany silnik o pojemności 1,6 litra, są zupełnie nowe. Jest to wynik rozpoczętych w styczniu 2020 roku prac zespołu wyspecjalizowanych konstruktorów i inżynierów, którzy wykorzystali swoje pięcioletnie doświadczenie zdobyte przy projekcie i20 R5. W ciągu tych kilku lat zespół urósł z kilku do aż 60 osób.

Praca inżynierów zaowocowała w ciągu ostatnich sezonów kilkoma modernizacjami i20 R5, które wpłynęły na poprawę obsługi i osiągów samochodu. i20 N Rally2 wykorzystuje te modernizacje, a zastosowanie zupełnie nowego podwozie pozwala na kolejny duży krok naprzód w niemal każdym aspekcie projektu samochodu.

Hyundai I20 N Rally2 2

Nowe elementy zawieszenia i amortyzatory zapewniają bardziej przyjazne dla kierowcy prowadzenie na wszystkich nawierzchniach. Ma to kluczowe znaczenie w kategorii Rally2, która jest podstawą wielu krajowych i regionalnych mistrzostw, a także międzynarodowych klas WRC 2 i WRC 3.

Nowy samochód ma kontynuować sukces i20 R5, który od debiutu pod koniec 2016 roku zdobył wiele tytułów, w tym mistrzostwa Hiszpanii, Portugalii. Hyundai i20 R5 był również najszybszy na odcinkach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2020, a załoga Hyundai Poland Racing zdobyła mistrzowski tytuł. Zespoły i20 R5 będą nadal cieszyć się tym samym wysokim poziomem wsparcia, niezakłóconym wprowadzeniem nowego samochodu.

Hyundai I20 N Rally2 3

Szeroko zakrojony program testów i20 N Rally2 rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu, a pierwsze dostawy do klientów i ostateczną homologację zaplanowano na lato 2021 roku.

„Hyundai i20 R5 był pierwszym samochodem Hyundai Motorsport Customer Racing. Nowy i20 N Rally2 pokazuje, jak daleko zaszliśmy w ciągu pięciu lat od założenia działu. Dzięki pracom naszego oddanego zespołu projektantów i inżynierów, nowy model został pod każdym względem ulepszony w stosunku do pierwowzoru. Skupiamy się teraz na testowaniu samochodu, aby dalej poprawić zarówno jego osiągi, jak i niezawodność, zapewniając jednocześnie, że i20 N Rally2 umożliwi każdemu z naszych klientów osiągnięcie jak najlepszych wyników w rywalizacji.” – powiedział Andrea Adamo, Dyrektor Zespołu Hyundai Motorsport.

Zdjęcia: Hyundai